A Casio órák 50 éves történelme (1994-2003)

Félévszázados fennállását ünnepli a japán márka, a Casio karóra gyártó részlege. A közismert brand töretlen népszerűségnek örvend Európában.

1994 ATC-1100

A világ első órája, amely egyszerre méri a magasságot/légnyomást, az irányt és a hőmérsékletet

Újabb Casio világelsőként ez az óra beépített mágnesesség-, nyomás- és hőmérséklet-érzékelőkkel rendelkezett, bizonyítva a Casio technológiák egyediségét a miniatürizálás és a nagy sűrűségű szerelés terén. Úttörőként az új, komoly szabadtéri tevékenységekre tervezett időmérő műszerek műfajában, az ATC-1100 magasságmérőt, légnyomás- és irányértékeket, valamint hőmérőt integrált. Megfelelt a hegymászás által támasztott követelményeknek a másodperc törtrésze alatt meghozott ítéletek meghozásának elősegítésében és a precízen végrehajtott műveletekben, lehetővé téve a felhasználók számára, hogy lépést tartsanak a változó időjárási viszonyokkal, ellenőrizzék aktuális tartózkodási helyüket és így tovább. A memória funkció hasznos támogatást nyújtott a túranaplókhoz is. Az óra sikerére építve a Casio a következő évben bevezette a PRO TREK márkát.

1994 TSR-100/TSR-110

Thermo Scanner a felületi hőmérsékletek távolról történő méréséhez

Ez az egyedi óra speciális érzékelővel volt felszerelve a tárgyak felületi hőmérsékletének méréséhez. Ezt úgy tette, hogy infravörös sugárzási szintjüket pásztázta egy érintésmentes hőmérsékletmérési funkcióval. −20°C-tól 200°C-ig tudott mérni. Szóval mit mértek ezzel az emberek? Mindent: a horgászlyuk felületi hőmérsékletétől az autóversenypályáig, a hó felületéig – ez egy alapvető adat a síléc megfelelő viaszozásához. Vagy egészségügyi problémák esetén – például a testhőmérséklet méréséhez – vagy a konyhában a sütőolaj megfelelő hőmérsékletének eléréséhez. Két változatban kínálták: a TSR-100-t standard műgyanta szíjjal, a TSR-110-t pedig textilszíjjal.

1994 ABX-51

A digitális adatok varázslatos megjelenítése az óraüvegen

Első pillantásra az ABX-51 egy hagyományos analóg órának tűnt óra- és percmutatókkal. Ha azonban bekapcsolta valamelyik funkcióját, a különböző adatok „varázslatosan” jelentek meg az üveg számlapon. A kettős kijelzés egy LCD panelnek volt köszönhető az üveg alatt, valamint egy polarizáló lemezzel ellátott számlapnak. A számlap színét a számológyűrű elforgatásával is be lehetett állítani, lehetővé téve a felhasználók számára az óra megjelenésének megváltoztatását. Ez az egyedi időmérő eltért a digitális vagy digitális-analóg kombinációs órák hagyományos kialakításától, és egy példa nélküli számlapkialakítást mutatott be, amely ötvözte a funkcionalitást a feltűnő esztétikai vonzerővel.

1994 JG-100

Cyber Cross játékóra infravörös üzenetekkel

A JG-100 infravörös optikai kommunikációs funkcióval volt felszerelve, amely lehetővé tette a felhasználók számára, hogy üzeneteket váltsanak és játékokban versenyezzenek egymással távolról. A „Cyber Cross” becenevet viselő órát általános iskolás fiúknak tervezték. Tele volt olyan funkciókkal, amelyek elbűvölték a fiatal elméket, beleértve a barátlistát, az optikai kommunikációt, az infravörös sugarakat alkalmazó játékot és a távirányítót. A futurisztikus digitális technológiát idéző, kütyüs kialakításával az óra nagy siker volt a játékokat és mechanikus eszközöket szerető fiatalok körében.

1994 DW-520 (BABY-G)

A legelső BABY-G, egy strapabíró női óra

Íme a BABY-G, a G-SHOCK kifejezetten nőknek szánt vonala. Miközben megörökölte a márka eredeti ütésálló szerkezetét és praktikus funkcionalitását, az új óra mérete, kialakítása és színei a kései tinédzser éveikben járó fiatal nők érzékenységét tükrözték. A legelső BABY-G, a DW-520 a szörfdivatból inspirálódott, laza bájjal és színes dizájnnal rendelkezett, áttetsző anyagokkal és védőkkel felszerelt lünettával. A három különböző színben elérhető, cserélhető számlapvédők divatcikké is tették az órát.

1995 A168

Időtlen egyszerűség a dizájnban

Egyszerűen stílusos fém szíjjal, olyan kialakítással, amely mind az üzleti életben, mind a szórakozásban működik. A könnyen leolvasható digitális LCD háttérvilágítással van felszerelve. Eredetileg különösen stílusos és praktikus óraként fejlesztették ki az észak-amerikai piac számára, azonban az A168 átlépte a határokat, a generációkat és a műfajokat, hogy mára divatcikké váljon. 2011-ben ezt az időtlen, közkedvelt klasszikust Japánban a Good Design Long Life Design Award díjjal ismerték el.

Az óra praktikus funkcionalitást is kínál, az idő, a nap és a dátum kijelzése mellett stopperóra és riasztás funkciókkal. Ezt az órát a mindennapi igényekre szabták, emellett vízálló és hétéves elem-élettartammal rendelkezik.

1995 AQ-230

Hosszú ideje kapható analóg-digitális kombinált óra

A szögletes fémtok és a fémszíj stílusos megjelenést kölcsönöz ennek az órának. A számlap tartalmaz egy LCD-t az egyébként analóg, óra- és percmutatós kijelzőn. Ez egy hosszú ideje, már közel 30 éve kedvelt és népszerű modell, az egyszerű, minimalista dizájn időtlen értéket ígér. A választék folyamatosan bővül további indexjelölésekkel, színváltozatokkal és egyebekkel.

1995  DPX-500 (PRO TREK)

Érzékelő technológiával felszerelt kültéri óra

A Casio egyedi szenzortechnológiáját adaptálta kültéri alkalmazásokhoz, és ezzel megszületett a PRO TREK. A DPX-500 Triple Sensor funkcióval a magasság/légnyomás, irány és hőmérséklet mérésére 1995-ben debütált. Mint az első PRO TREK óra, amelyet könnyen leolvasható és kezelhető kültéri eszköznek terveztek, magas szintű kifinomultságot ért el, és megszilárdította a PRO TREK identitását.

Azóta a PRO TREK időmérők folyamatosan fejlődnek igazi kültéri felszerelésként, profi hegymászók visszajelzései alapján. A technológiai innovációk közé tartozik a szenzortechnológia fejlődése, a rádiós vezérlésű napenergia és a 200 méteres vízállóság. A PRO TREK már analóg kivitelben és okostelefonos kapcsolattal is elérhető. A világ minden táján, sokféle környezetben kedvelt PRO TREK választék igazodik a mai sokszínűséghez – a csúcskategóriás Manaslu vonaltól a Climber és Multi-Field vonalakig.

1995 FKT-100

Az első Casio óra rádiós vezérléssel, drámaian javított időmérési pontossággal

Ez az óra automatikus időkorrekciót végzett nagy pontossággal, beépített antennával fogadva a standard időjelek rádióhullámait. Ezek a jelek egy atomi órától származó időkalibrációs információt hordoztak, amely jellemzően százezer évenként egy másodperc pontosságú. A forradalmi FKT-100 sikeresen leküzdötte az olyan technológiai kihívásokat, mint az antenna miniatürizálása és Németországban debütált, ahol akkoriban sugározták a jeleket. 1997-ben megjelent az FKT-200, egy rádiós vezérlésű óra a japán piac számára. A következő években egész Európa, Észak-Amerika és Kína számára is bevezettek órákat, természetesen mind a funkcionalitás, mind a dizájn terén további fejlesztésekkel.

1996 MRG-100

Az MR-G születése: Egy teljesen fémből készült, ütésálló mestermű

A G-SHOCK története 1983-ban kezdődött, hatalmas hatást gyakorolva az ifjúsági kultúrára. Ugorjunk előre mindössze 13 évet, és megkapjuk az MR-G-t. Az első MR-G-t, amelyben az „MR” a Majesty (fenség) és Reality (valóság) rövidítése, azzal a céllal fejlesztették ki, hogy a felnőtt ízlésvilágnak megfelelő, teljes fémkialakítást kínáljon, lecserélve a műgyanta anyagok használatát. A műgyantáról a teljes fémre való áttérés a sokkellenállás elvesztése nélkül majdnem olyan kihívást jelentett, mint az első G-SHOCK kifejlesztése. Az odaadás és az erőfeszítés végül meghozta gyümölcsét egy teljes fémszerkezettel, amely speciális ütközéscsillapítást alkalmazott a fém lünetta és tok között, létrehozva egy olyan G-SHOCK időmérőt, amely túlmutatott az eredeti G-SHOCK-on. Ma az MR-G a G-SHOCK márka csúcskategóriás vonala, amelyet a minőség iránti szenvedély hajt a készítés minden aspektusában.

1998 A Casio székhelye átköltözik Hatsudaiba, Tokió Shibuya kerületébe

A központi iroda átköltözik a 22 emeletes Casio székházba Hatsudaiban, Tokió Shibuya kerületében, amelyet 1997-ben építettek 20 000 négyzetméter alapterülettel. Megnyitásakor a bejárat Japán legszélesebb forgóajtajával büszkélkedhetett, és az épület számos japán tévédrámának szolgált helyszínéül.

1998 VCL-100

VIVCEL óra rezgő riasztással a mobiltelefonok bejövő hívásaihoz

Ahogy a mobiltelefonok kezdték meghódítani a világot, ez az óra innovatív, összekapcsolt funkcionalitással reagált. A VCL-100 érzékelte a mobiltelefonok által sugárzott 800 MHz-es frekvenciasávban lévő jeleket, hogy rezgő riasztással értesítse a felhasználókat a bejövő hívásokról. Játékos oldalát is megmutatta, különböző karakterek pixel alapú animációit jelenítve meg az LCD-n az órafunkciókkal együtt. Míg a legtöbb időmérő önálló eszköz, ez a karóra egy teljesen más megközelítést mutatott be az összekapcsolt funkcionalitással, demonstrálva a digitális óra teljesen új lehetőségeit.

1998 HBX-100

Óra infravörös PC-kapcsolattal

Ez az óra infravörös jeleken keresztül kapcsolódott a PC-hez, lehetővé téve az adatok megosztását az eszközök között egy PIM-ből (személyes információkezelő), beleértve a menetrendeket, telefonkönyveket és feladatlistákat. A PC-n létrehozott szövegfájlok megtekinthetők és szerkeszthetők voltak a karórán, és az adatok megoszthatók voltak a HBX-100 felhasználók között. A kétszintes LCD támogatta az alfanumerikus, kandzsi, hiragana és katakana karakterek, valamint egyéb szimbólumok megjelenítését. Értékelve azt, hogy kényelmesen megkönnyítette a számítógépes feladatokat, sok üzleti felhasználó hasznosnak találta a HBX-100-at.

1998  DW-9300J

Az első napelemes G-SHOCK

A RAYSMAN volt a G-SHOCK márka úttörője a napenergiás töltésben. A Tough Solar, az eredeti Casio napenergiás töltőrendszer beépítésével bőséges energiát termelt a fényből az energiaigényes funkciók zökkenőmentes működéséhez. Teljes feltöltéssel körülbelül öt hónapig működhetett, és az LCD tartalmazott egy akkumulátorszint-kijelzőt is. Rendelkezett egy teljes auto-light funkcióval is, amely egy fényérzékelőt használt, lehetővé téve a felhasználók számára, hogy sötét helyeken a csukló egyszerű megdöntésével világítsák meg a számlapot és az LCD-t. A gravírozott hátlapon egy szimbolikus denevér karakter volt látható, amely a sötétben való kényelmet idézte.

1999 DBC-V50

EASY REC óra IC hangrögzítő funkcióval

Ez az adatbankkal rendelkező óra egy integrált áramkörrel volt felszerelve, amely a Telememo és számológép funkciók mellett hangot is tudott rögzíteni. A felvétel és lejátszás gombok a mikrofonnal együtt az előlapon voltak, a hangszóró pedig a hátlapba volt beépítve. Az óra öt felvételt tudott készíteni, egyenként legfeljebb 30 másodpercig. Az emberek mindenféle dologra használták – hangüzenetek és üzenetek tárolásától kezdve a madárhangok vagy a városban hallott dallamok rögzítéséig. A felvételek riasztási hangként is használhatók voltak, így minden tulajdonos számára biztosítva a testreszabás örömét.

1999 PRT-1GPJ

A világ első beépített GPS-szel rendelkező kültéri sportórája

Ezt a PRO TREK órát „Satellite Navi” becenéven ismerték. A Casio saját LSI és nagy sűrűségű szerelési technológiáit felhasználva mutatta be a világ első GPS funkcióval rendelkező karóráját. Az óra nem csak a GPS-műholdak helyadatait használta a felhasználó helyzetének szélességi és hosszúsági fokának meghatározásához, hanem grafikusan megjelenítette a felhasználó tartózkodási helyétől a megadott célpontig vezető irányt és távolságot is. Az akkori kézi navigációs eszközökhöz képest ennek az órának az egyszerűsített, könnyű formája kiemelkedő kényelmet kínált kültéri használatra. 2021-ben az órát a Tokió Nemzeti Természeti és Tudományos Múzeum a Jövő Technológiai Öröksége címmel tüntette ki.

2000  EF-100 (EDIFICE)

EDIFICE, sportos megjelenés és fém anyagok

Az időmérő a nevét a francia szóról kapta, amely egy nagyszerű, esztétikus épületet jelent. A legelső EDIFICE-t, az EF-100-at kifejezetten a nemzetközi piac számára fejlesztették ki, és egy analóg dizájnt tartalmazott, amely az óra-, perc- és másodpercmutatókra, valamint a 100 méteres vízállóságra összpontosított. Az EDIFICE azóta motorsport óramárkaként pozícionálta magát, amely Speed & Intelligence-t kínál, és kifinomult kronográfokkal következetes globális növekedést ér el. Az eredeti Casio elektronikai technológiákat kihasználva a stopperóra funkciók között szerepel a milliszekundumos pontosság, 200 körös memória, okostelefonnal való párosítás az adatátvitelhez és a célidő kijelzése.

2000 WMP-1

Csuklóra szerelhető audiolejátszó: A világ első MP3-lejátszóval felszerelt karórája

A világ első MP3-lejátszóval felszerelt karórája megkönnyítette a zenehallgatást útközben. A felhasználóknak csak át kellett vinniük a zenei adatokat a számítógépről az órára USB-n keresztül. 32 MB-os multimédiakártyával felszerelve az óra akár körülbelül egy órányi hangot is tárolhatott (alacsony minőségű módban: 64 kbps). Tartalmazott egy mozgógrafikát is, amelyen egy karakter mozgott a lejátszott dal ritmusára. Ez az óra, amelyet úgy terveztek, hogy a kedvenc dallamok kéznél legyenek, teljesen új módot kínált az embereknek a zenehallgatásra.

2000 WQV-1

Csuklókamera: A világ első digitális fényképezőgéppel felszerelt karórája

Ahogy a személyre szabott matricák és fotók elárasztották a fiatal nők divatvilágát, a Casio piacra dobta a Csuklókameráját, egy digitális fényképezőgéppel felszerelt karórát, amely teljesen új stílusú vizuális kommunikációt kínált. Az óra objektívvel, CMOS-érzékelővel és teljes képernyős LCD-vel volt felszerelve a képek előnézetének megjelenítéséhez. A fekete-fehér fotó/kijelző funkcióval rendelkező WQV-1-et követően a Casio 2001-ben kiadta a WQV-10-et digitális zoom funkcióval és színes fotó/kijelzővel.

2001 WVA-300

Napelemes óra rádióvezérléssel a precíz időméréshez

A standard időjel vételével és Tough Solar funkcióval felszerelve ez az óra kiküszöbölte mind az időbeállítás, mind az elemcsere okozta kellemetlenségeket. A Casiotron megszületése óta, amelyet a teljesen automatikus karóra koncepciója ihletett, a Casio órafejlesztését a precíz időmérés, a hosszú elem-élettartam és a könnyű használat alapvető teljesítményének biztosítása iránti szenvedély vezérelte. A WVA-300 új ajtót nyitott meg: a napelemes, rádióvezérelt időmérést. Később a Multiband 6 kompatibilitás hat világrégióra bővítette a rádiójelek elérhetőségét.

2002 GW-300J

Az első rádióvezérelt, napelemes G-SHOCK

Ez volt az első G-SHOCK, amely tartalmazta a 2001-ben először Casio órán megjelent rádióvezérelt, napelemes funkcionalitást. A GW-300J debütálása egy új vonalat vezetett be – a The G-t -, amelyet az a szenvedély vezérelt, hogy megalkossák a végső karórát: amely soha nem törik el, soha nem áll le, és mindig a pontos időt mutatja. Ezek az új funkciók kihívást jelentettek az ütésálló szerkezet fenntartásában, de a Casio miniatürizálási és energiatakarékos technológiái lehetővé tették a napelem és az antenna beépítését, miközben biztosították az óra strapabíróságát is. A standard időjel vételében elért áttörések a vételi tartományt Japánról Észak-Amerikára is kiterjesztették. Ez a valóban szenzációs debütálás a G-SHOCK fejlesztés egy új korszakát vezette be.