A Casio órák 50 éves történelme (1974-1983)

Félévszázados fennállását ünnepli a japán márka, a Casio karóra gyártó részlege. A közismert brand töretlen népszerűségnek örvend Európában.

1974 Casiotron

A Casio óra születése

Mi az időmérés lényege? Alapvetően “az órák egyszerűen csak összeadják a másodperceket”. Ez a meglátás ihlette a Casiotron megalkotását. Ezzel az úttörő időmérő eszközzel a Casio a számológépeinek eredeti LSI technológiáit hozta az órapiacra. A teljesen automatikus karóra koncepcióját továbbfejlesztve, a Casiotron nem csak az órát, percet és másodpercet jelenítette meg, hanem a pontos hónapot, napot és a hét napját is — automatikusan alkalmazkodva a hosszabb és rövidebb hónapokhoz. Ez az automatikus naptár funkció világelső volt a digitális órák között, megalapozva a Casio órák azóta is érvényes alapelvét: a teljes praktikum keresését.

A Casiotron (QW02-10 széria) ára 58 000 jen volt, ami 1974-ben majdnem egy teljes havi kezdő fizetésnek felelt meg egy egyetemi végzettségű számára Japánban. A digitális óra, mint luxuscikk — egy újabb Casio innováció. Széles modellválaszték állt rendelkezésre — kerek, négyzet alakú, karcsú, valamint egy 18K arannyal bevont felületű — hogy megfeleljen minden tulajdonos egyéni ízlésének. A későbbi Casiotron modellek fejlesztései között szerepelt a körülbelül hét éves elem-élettartam.

1976 Dedikált Casiotron szerelősor nyílik

A növekvő kereslet kielégítése érdekében a Hachioji gyár a számológépek gyártásáról áttér a Casiotron órák készítésére. Egy tiszta környezetet fenntartása mellett a legújabb automata szerelőkkel és tesztberendezésekkel felszerelt szerelősor 1976-ban kezdi meg működését. A termelési keretet később megerősítik azzal, hogy a Japánon kívüli üzemek tokokat és bizonyos más alkatrészeket gyártanak, tovább erősítve az óraüzlet alapjait.

1976 Casiotron X-1

A világ első öt funkciós csuklóórája

Az első Casiotronnak időmérő funkciói voltak (óra, perc, másodperc, délelőtt/délután, hónap, nap és a hét napjának megjelenítése) és egy automatikus naptár. Ezután a Casiotron X-1 stopperrel, számlálóval, világidő funkcióval és kettős időkijelzéssel bővült, így a világ első olyan csuklóórája lett, amely öt funkciót kínált. Ezt az óriási előrelépést a Casio saját, nagy sűrűségű szerelési technológiája tette lehetővé, amely lehetővé tette az alkatrészek kisebbé és vékonyabbá tételét, ezzel helyet takarítva meg a tok belsejében. Az óra a globalizálódó világ igényeit elégítette ki azáltal, hogy a mindennapi használatra alkalmas, praktikus integrált funkciók mellett üzleti és szabadidős környezetben is használható funkciókat kínált. A Casio a korát megelőző technológiai innovációkat nyújtott, teljesen új használhatósági formákkal, és kijelölte a digitális óra jövőjének útját.

1976 Hannover Messe kiállítás

A Casiotron X-1 a Hannover Messe-n, a világ egyik legnagyobb nemzetközi ipari vásárán kerül bemutatásra. A mechanikus óráktól a kvarcórákig tartó innováció és a digitális órák gyors elterjedése közepette ez nem csupán egy digitális óra. Ez egy számítógépes óra, amely öt funkciójával teljesen új lehetőségekkel kecsegtet. Az eredeti Casio elektronika új választ ad arra a kérdésre, hogy milyen is lehet egy karóra, ezzel új fejezetet írva az iparág történetében.

1977 Casiotron nőknek

Divatos digitális órák nőknek

A Casiotron termékcsalád karcsúbb és kompaktabb órákkal bővült. A kerek vagy szögletes tok, valamint a fém vagy bőr szíj közötti választási lehetőség révén a nők összehangolhatták órájukat ruhatárukkal. Egy 18 karátos arannyal töltött óra még több luxust kínált. A digitális óra praktikumának ötvözése a divatos dizájnnal sok nőt Casio rajongóvá tett, ezzel bővítve a felhasználói bázist.

1978 F-100

Merev műgyanta tok papírkönnyű szilárdsággal

Az F-100 multifunkciós óra merev műgyanta tokkal és egyedi előlapi gombkialakítással rendelkezett, amely nemcsak a fiatalokat, hanem az idősebb generációkat is vonzotta. Ez az óra népszerűsítette a műgyanta tokokat egy olyan időszakban, amikor a fém volt a norma. Igazi innováció volt, amely ugródeszkát jelentett a jövőbeli Casio időmérő eszközök tervezéséhez és konstrukciójához – beleértve a G-SHOCK-ot is, amelynek könnyű, ütésálló szerkezetét a műgyanta tette lehetővé.

1979 A Hamura Kutatási és Fejlesztési Központ elkészült

A Hamura Kutatási és Fejlesztési Központ – a Casio technológiai fejlesztésének sarokköve – megnyitotta kapuit Hamura City-ben, Tokióban. A központ alapvető és széles körű kutatásokba kezd, támogatva az eredeti termékfejlesztést. A másik fókusz a mérnökök képzésének javítása, akik akkoriban a Casio alkalmazottainak 25%-át tették ki. 1990-ben egy második, 1995-ben pedig egy harmadik épület is átadásra került. A központ a Casiotront követő órák, valamint az első G-SHOCK, a DW-5000C fejlesztési otthonává válik, amely 1983-ban jelent meg.

1979 A Yamagata Casio Co., Ltd. megalapítása

A Yamagata Casio Co., Ltd. megnyitja kapuit Higashine City-ben, Yamagatában, gyártási bázisként, és a következő év áprilisában teljes üzembe helyezi. Itt a legkorszerűbb berendezések támogatják a kisebb formatényezőket és a nagy sűrűségű szerelést, automatizált gyártósorokkal és energiatakarékos funkciókkal kiegészítve. A vállalat világszínvonalú precíziós szerszámgyártással és műgyanta szerszámgép-megmunkálással büszkélkedhet. Később, ahogy az innováció a nanofeldolgozás területére lépett, nagy pontosságú gyártást valósít meg, a finom, apró fogaskerekektől kezdve a kiváló minőségű tokokig és számlapokig mindent előállítva.

1980 W-100

100 méteres vízállóság a vízi sportokhoz

Ennek az órának merev műanyag tokja volt, de 100 méteres vízállósággal. Kényelmes illeszkedése és könnyű kialakítása kiválóan alkalmassá tette úszáshoz és más vízi sportokhoz, valamint stopperrel, időzítővel és más, a sportolók számára hasznos funkciókkal is rendelkezett. Még ennyi funkció mellett is kiváló volt az akkumulátor élettartama, körülbelül öt év.

1980 C-80

Az első számológép stílusú Casio óra

Ez a karóra egy olyan billentyűzetet tartalmazott, amelyet a felhasználó az ujjbegyével működtethetett, kihasználva a Casio eredeti miniatürizálási technológiáját. Amellett, hogy mindent tudott, amit egy órától elvárhatunk, nyolc számjegyig mind a négy alapművelet elvégzésére is képes volt. Sőt, a Finger Touch System (FTS) áramkör elektronikusan meg tudta határozni a valószínűleg lenyomni szándékozott billentyűt, amikor a felhasználó egyszerre kettőt vagy többet nyomott meg. A véletlen bevitel újraértelmezése, hogy megragadja, mit akart tenni a felhasználó egy igazán lelkiismeretes tervezési megoldás volt, amilyenre csak a Casio, mint számológépgyártó gondolna. Ez az időmérő mérföldkő volt mind a multifunkcionális órák fejlesztésében, mind a viselhető számológépek tervezésében.

1981 J-100

Futóóra tempóbeállító funkcióval

Ezt a sportos időmérőt épp a világméretű futóőrület idejére alkották meg. Az óra elektronikus jellel segített a futóknak a kívánt ütemet tartani, valamint meg tudta mérni a szükséges időt, távolságot, a lépések/hosszok számát és az átlagsebességet, ha a felhasználó megadta a lépéshosszt. A köridőket is megjelenítette 1/100 másodperces pontossággal. A könnyű, színes dizájnhoz merev műanyagot használtak. A fiatalabb, sportos rajongóktól az idősebb, egészségtudatosabb felhasználókig minden korosztály futói imádták ezt az órát.

1982 T-1500/T-2000

Digitális órák angol-japán és japán-angol szótárakkal

A Casio saját LSI technológiát használt fel egy olyan CPU kifejlesztéséhez, amely képes volt angol-japán és japán-angol szótárakat futtatni ezeken a digitális órákon. A T-1500 angol kifejezéseket és szófordulatokat tartalmazott körülbelül egy középiskolai végzettségű szintjén, míg a T-2000 még tovább ment az utazók és üzletemberek számára szükséges kifejezésekkel és szófordulatokkal. Azt már meg sem kell említeni, hogy mindemellett az összes alapvető órafunkció is elérhető volt. Egy újabb lépés a Casio számára – egy “sétáló szótár”, amely az időmérő karórát viselhető információs eszközzé változtatta.

1982 DW-1000

Búváróra 200 méteres vízállósággal

Búvároknak tervezve – ez volt az első Casio digitális óra, amely 200 méteres vízállóságot nyújtott. Rozsdamentes acél és csavarral záródó hátlap biztosította a vízzáró tömítést. A műgyantából készült felső lünettával párosítva ez egy minden szempontból masszív kialakítást eredményezett. Még a stopper vagy időzítő funkciók használata esetén is az óra külön mutatta az aktuális időt, ami egy rendkívül praktikus funkció. Az intenzív használatra több mint készen állt, és hosszú távú állóképességgel is rendelkezett, körülbelül hét éves akkumulátor-élettartammal.

1982 TS-1000

Az első karóra beépített hőmérővel

A TS-1000 meg tudta mutatni a hőmérsékletet, ami szintén egy újdonság volt a karórák világában. Egy finom kerámia félvezetőt, úgynevezett termisztort használt a hőmérséklet-változások érzékelésére. A riasztás funkció még értesítette is a felhasználókat a megadott tartományokon kívüli hőmérsékletekről. Az alkatrészek nagyobb száma ellenére az óra még mindig könnyen viselhető méretű volt, köszönhetően az új egylapkás mikroprocesszornak és a nagy sűrűségű szerelési technológiának. Ez alacsony energiafogyasztást is biztosított, körülbelül hároméves elem-élettartamot nyújtva.

1982  AQ-500 (Janus)

Az első Casio analóg-digitális kombinált karóra három mutatóval

Ez az óra digitális kijelzőt és analóg kijelzőt is kínált, beleértve az óra-, perc- és másodpercmutatókat, így mindkettő előnyeit nyújtotta: a pontos idő intuitív megragadását egy pillantással, valamint az idő precíz megerősítését. A nevét Janusról, az ókori római mitológia kétfejű időistenéről kapta. Kifinomult dizájnnal büszkélkedett, amely kiegészítette az elegáns, formális öltözéket, emellett olyan funkciókkal bírt, mint a stopperóra és a kettős időkijelzés. A felhasználók egyre sokrétűbb igényeinek kielégítésére különböző változatokat kínáltak, beleértve egy arany verziót és egy bőrszíjas modellt is.

1983 AT-500 (Janus Read Sensor)

Érintőképernyős karóra, amely megelőzte korát

Ez az óra nemcsak áramvonalas dizájnnal büszkélkedett, amely analóg óra-, perc- és másodpercmutatókat kombinált digitális LCD-vel, hanem számológép funkcióval is, amely lehetővé tette a manuális bevitelt. A felhasználók ujjheggyel rajzolhattak számokat és matematikai szimbólumokat az üvegre, majd az LCD megjelenítette a képleteket és a számítási eredményeket. Ezt a korszakalkotó órát még ma is az egyik első olyan óraként ismerik, amely rendelkezett a manapság az okostelefonokon és okosórákon használt gesztusfelismeréssel. Nem rossz a ’80-as évek elejéhez képest.

A technikai teljesítmény jelentős volt. Az érintésérzékelő egy átlátszó terminálkapcsolót tartalmazott az óra számlapjának fedőüvegeként. Az eredetileg kifejlesztett Finger Trace Recognition System (FTRS) olyan karakterfelismerési architektúrát biztosított, amely pontos eredményeket nyújtott, függetlenül olyan tényezőktől, mint a betűk mérete vagy a karakterek képernyőn való rajzolásának helye. Ez volt az igazi úttörő a fizikai gombokat nem igénylő többfunkciós karórák terén.

1983 CFX-200

Számológép óra, amely tudományos számításokat tudott végezni

A CFX-200 teljes értékű tudományos számológép funkcionalitást adott a C-80 számológép órához, amely három évvel korábban már billentyűzettel rendelkezett, ami pedig lehetővé tette a közvetlen bevitelt és a 8 számjegyű számítási funkciókat. 25 tudományos számítási funkció, 12 típusú mértékegység-átváltás és három rögzített szám memóriájának támogatásával ez a lenyűgöző technikai áttörés széles körű igényeket elégített ki, a kutatástól a gyakorlati munkáig. Igazán csúcsminőségű időmérő eszköz volt, bőséges választékkal a mindennapi élethez és az üzleti környezethez szükséges praktikus funkciókból, stopperóra és riasztás funkciókkal, 12/24 órás formátum váltással és egyebekkel.

1983 DW-5000C (G-SHOCK)

Strapabíró óra, amely felborította a karórákról alkotott közvélekedést

Az első G-SHOCK akkor jelent meg, amikor az emberek a karórákat érzékeny műszereknek tartották, amelyeket óvatosan kell kezelni. A hagyományos gondolkodást a feje tetejére állítva, a G-SHOCK teljesen új értéket teremtett azáltal, hogy az időmérő eszközt strapabíró eszközként definiálta újra, amely ellenáll az ejtéseknek és ütéseknek. A fejlesztés története egy egymondatos javaslattal kezdődött, miszerint olyan strapabíró órát kell készíteni, amely leesés esetén sem törik el. Körülbelül kétévnyi próbálkozás és több mint 200 prototípus után a Casio végül forradalmi ütésálló szerkezetet alakított ki. Az egyedi üreges tokszerkezet megvédte az órát a külső ütésektől, a poliuretán keret pedig minden irányban ütközőként szolgált, biztonságban tartva az óra összes alkatrészét.

Az új G-SHOCK-ot nemcsak a szélsőséges körülmények között dolgozó szakemberek dicsérték; az ifjúsági kultúrában is őrületet váltott ki, a gördeszkások és mások is tömegesen csatlakoztak. A kíméletlen használathoz szükséges erővel és funkcionalitással, mindezt szuper menő dizájnban, a G-SHOCK órák világszerte kedvencekké váltak – a sportból, művészetből, zenéből, divatból és más kulturális formákból inspirációt merítő utcai divat azonnal felismerhető, elengedhetetlen darabjaivá. 2017-re világszerte több mint 100 millió G-SHOCK órát szállítottak.

1983 TC-500

Érintőképernyős számológép óra

Ennek az órának a tulajdonosai egy számológép funkcióit használhatták az érintőképernyőn. Csak át kellett kapcsolni az LCD-t az időmérésről a számológép billentyűzet kijelzésére, majd egyszerűen meg kellett érinteni ujjheggyel az üvegen megjelenített virtuális billentyűket a matematikai egyenletek beviteléhez. A nagy LCD-vel és négyzet alakú tokkal a dizájn a mai okosórákat idézte. Ennek a modellnek a különleges megjelenése és érzete összefoglalta a Casio órák mögött rejlő innovációs szellemet.

1983 W-27

Az első napelemes Casio óra

A legelső napelemes Casio óra, amely képes volt energiát termelni napfényből vagy akár fénycsövekből is; egy nagy hatékonyságú amorf szilícium napelemet és egy energiatakarékos, Casio által kifejlesztett LSI-t kombinált. A napelem által az LCD alatt generált energia biztosította a különböző funkciók stabil működését, miközben egy belső akkumulátort is töltött, hogy később sötét helyeken is zökkenőmentes legyen a működés. Az 50 méteres vízállóság és a mindössze 6,5 mm-es vékony profil mellett ez a dizájn megfelelt a mindennapi használat minden követelményének.