Vitorlázók segítettek az autizmussal élőknek
Két szalaggal a Kékszalagon
Rendhagyó megoldással segítették az autizmussal élőket az 50. Kékszalag Erste Nagydíjon az indulók. A versenyzők egy második kék szalag megvásárlásával a 10 autista lakóotthont támogató, és az otthonokban művészetterápiás foglalkozásokat tartó Autistic Art Alapítványt támogatták. A nevezésnél befizetett plusz összegért cserébe egy második kék szalagot is kitűzhettek a hajókra a vitorlázók, amelyet Varga Máté autizmussal élő alkotó rajza díszít. A jótékonysági szalagok segítségével 1,4 millió forint gyűlt össze.
A Kékszalag fő támogatójának, az Erste Banknak és a Magyar Vitorlás Szövetségnek köszönhetően a versenyzők idén is az Autistic Art Alapítványt támogathatták. A nevezésnél plusz 5 ezer forinttal 3 hónapig, 10 ezer forint befizetésével pedig fél évig tudják biztosítani a Kékszalagon indulók egy autizmussal élő fiatal számára a művészetterápiás programon való részvételt. A versenyzők cserébe a hagyományos szalag mellé egy támogatói kék szalagot is kaptak, amelyet Varga Máté, autizmussal élő alkotó grafikája díszít. Máté nem beszél, meglehetősen zárkózott fiatalember. Rajzain négyzeteket és szimmetrikus formákat épít absztrakt labirintussá.
Tavaly az indulók több mint 1 millió forinttal támogatták az alapítványt, idén pedig 1,4 millió forint gyűlt össze.
Terápia és forrásteremtés
„Mára minden 68. ember autizmussal él, és ez az egyik leggyorsabban növekvő fogyatékosság. Ennek ellenére az autizmussal élő fiatalokat ellátó lakóotthonok folyamatosan nehéz anyagi helyzetben vannak. Nekik nyújt segítséget az Autistic Art, amely 10, az autizmussal élők igényeire specializálódott lakóotthont támogat, ahol több mint 200 fiatalt látnak el” – mondta Bella Viktória, az Autistic Art ügyvezetője. Bár az itt élő fiatalok önálló életvitelre nem képesek, az otthonokban közösségben élhetnek, alkothatnak, dolgozhatnak a képességeiknek megfelelően.Az Autistic Art Alapítvány 6 otthonban különleges művészetterápiás foglalkozásokat is szervez. Ezekre a foglalkozásokra nagy szükség van, hiszen az autizmussal élő fiatalok jellemzően nem összefüggésekben, kontextusban gondolkodnak, sokkal inkább képszerűen. 40 százalékuk például egyáltalán nem beszél. Azok a fiatalok, akik kevéssé tudják kifejezni magukat, a rajzaikkal megmutathatják, hogy zártságuk mögött ki is rejtőzik valójában.
Így látják a Balatont az autizmussal élők
Balaton és a tavon ringatózó vitorlások a fiatalokat is megihlették. A rajzfoglalkozásokon többen a tavat, a vízben úszó halakat rajzolták le vagy éppen a színes hajókat örökítették meg.
A foglalkozások terápiakánt és különleges forrásteremtésként is működnek: az itt születő rajzokat, alkotásokat jótékonysági aukciókon és kiállításokon mutatja be az alapítvány, valamint a kiemelkedő alkotások megjelennek az Autistic Art designmárka termékein. A termékek megvásárolhatóak az alapítvány webshopjában is.
A foglalkozások terápiakánt és különleges forrásteremtésként is működnek: az itt születő rajzokat, alkotásokat jótékonysági aukciókon és kiállításokon mutatja be az alapítvány, valamint a kiemelkedő alkotások megjelennek az Autistic Art designmárka termékein. A termékek megvásárolhatóak az alapítvány webshopjában is.
|
|
|