Titanic versenyfilmek

2018. április 4-13. között Budapesten, hét helyszínen fut majd a 25. Titanic Nemzetközi Filmfesztivál. A 2005 óta versenyfesztiválként is működő eseményen idén kilenc – egy norvég, egy dán, egy német, egy török, egy palesztin és egy román dráma, egy angol szatíra, egy olasz életrajzi road movie és egy holland vígjáték – vetekszik a Hullámtörők-díjért, melynek odaítéléséről Európa legjobb színésznője, Borbély Alexandra, Dobos Tamás operatőr és a zsűri elnöke, Török Ferenc fog dönteni. Két versenyfilm rendezőjével, Julia Langhoffal (LOMO – egy blogger élete) és Jonas Matzow Gulbrandsennel (Árnyak völgye) találkozhat is majd a közönség. 

Nehéz gyermeki sorsok, drámaiság és sok elsőfilmes alkotás jellemzi a 25. Titanic versenyprogramját. Jonas Matzow Gulbrandsen norvég rendező – akivel a közönség április 12-én a 18.45-ös vetítés után az Urániában és 13-án, pénteken a 19 órai vetítés után a Toldiban találkozhat is majd – első nagyjátékfilmjében a hatéves Aslak egy kis norvég faluban él anyjával. Egy nap szörnyű tragédia sújt le rájuk, ami után a kisfiúban a képzelet és a valóság elválaszthatatlanná válik.  Az Árnyak völgye a torontói filmfesztiválon mutatkozott be 2017 szeptemberében. Julia Langhof első nagyjátékfilmjében, a LOMO – egy blogger élete című alkotásban Karl apja építész, anyja egykor énekesnő volt, de most minden idejét a számítógép előtt tölti, és szerepjátékokat játszik. A fiú hamarosan érettségizik, és közben szülei világában baljós jeleket vél felfedezni saját jövőjével kapcsolatban. A német rendezőnővel április 11-én a 18.45-ös vetítés után a Toldi moziban, valamint 12-én, csütörtökön a 20.45-ös vetítés után a KINOban találkozhat is a közönség. A török Onur Saylak első nagyjátékfilmje, a Még Hakan Günday azonos című regénye alapján készült. A 14 éves fiú, Gaza hatalmaskodó apjának segít embereket csempészni Európába és akarata ellenére egyre mélyebben merül el az erkölcstelenség, haszonlesés és emberi szenvedés mocsarában. A korábbi alkotásaival számos fontos elismerést nyert Rungaro Nyoni Zambiában született és Walesben nevelkedett. A Nem vagyok boszorkány című, Zambiában játszódó angol szatírájában a kilencéves Shulát ágyasaként használja egy kormányhivatalnok. A kislánynak el kell döntenie, hogy elfogadja-e a sorsát, vagy mindent kockára tesz a szabadságért. Constantin Popescu román filmrendező és forgatókönyvíró filmjei a világ legfontosabb filmfesztiváljainak versenyprogramjában szerepeltek, és számos fontos díjat nyertek. Új alkotásában, a Pororoca-ban a harmincas éveiben járó pár, Cristina és Tudor boldog házasságban él kényelmes otthonukban két gyerekükkel, ám egy nap az ötéves Maria a közeli parkban eltűnik…

Az iráni születésű Milad Alami első (dán) nagyjátékfilmje az Egy sármos férfi felkavaró pszichológiai dráma főszereplője Esmail, a fiatal iráni férfi, aki azért ismerkedik nőkkel, hogy megszerezhesse dániai tartózkodási engedélyét. Mikor beleszeret az egyikbe, egy másik asszony férje bosszút esküszik ellene. A palesztin Muajad Alajan Sara és Szalim viszonya című filmjében az izraeli Sara és a palesztin férfi, Szalim szenvedélyes viszonyba kezdenek, és ezzel kockára teszik mit sem sejtő családjaik békés életét. A holland Daan Bakker – aki a Jacco’s Film című rövidfilmjével számos fesztiválon – például a Berlinalén is megfordult, és fontos díjakat nyert, Quality Time című vígjátékában egy családi összejövetelt mutat be, ahol fura dolgok történnek: van, aki visszamegy az időben van, akit földönkívüliek rabolnak el.. Végül a velencei filmfesztiválon díjat nyert olasz rendezőnő, Susanna Nicchiarelli új filmje, a Nico, 1988 című road movie a Velvet Underground énekesnője és Andy Warhol egyik legfontosabb múzsája, Nico életének utolsó éveit mutatja be.

A Hullámtörők-díj odaítéléséről Európa legjobb színésznője, Borbély Alexandra, Dobos Tamás operatőr és a zsűri elnöke, Török Ferenc fog dönteni.

Jegyek elővételben péntektől már minden helyszínen kaphatóak!

http://www.facebook.com/titanicfilmfest