Peugeot sikerek a konyhai eszközök világában

  • Peugeot-kitchen_1
  • Peugeot-kitchen_11
  • Peugeot-kitchen_12
  • Peugeot-kitchen_13
  • Peugeot-kitchen_14
  • Peugeot-kitchen_15
  • Peugeot-kitchen_17
  • Peugeot-kitchen_18
  • Peugeot-kitchen_19
  • Peugeot-kitchen_10
  • Peugeot-kitchen_9
  • Peugeot-kitchen_2
  • Peugeot-kitchen_2a
  • Peugeot-kitchen_3
  • Peugeot-kitchen_4
  • Peugeot-kitchen_5
  • Peugeot-kitchen_6
  • Peugeot-kitchen_7
  • Peugeot-kitchen_8
  • Peugeot-kitchen_20

A legtöbben úgy ismerjük a Peugeot-t, mint stílusos és modern személyautók és praktikus haszonjárművek gyártóját. A Peugeot világa azonban sokkal színesebb ennél, hiszen a több mint két évszázada alapított családi vállalkozás termékei nemcsak az utakhoz, hanem többek között a konyhaművészethez és a vendéglátáshoz is kapcsolódnak.

A Peugeot fivérek, Jean Pierre és Jean Frédéric 1810-ben alapították családi vállalkozásukat, kezdetben acélöntödéjük volt, ám hamar ráálltak a fűrészlapok, majd egyéb kézi fémszerszámok gyártására is. Az acél és a női divat akkoriban sokkal szorosabban kapcsolódtak egymáshoz, mint ahogy azt ma el tudnánk képzelni, s a Peugeot ezekben az időkben az addig megszokottnál sokkal könnyebb, ezért kényelmesebben viselhető acélabroncsos női szoknyákkal és ruhákkal aratott sikereket.

Az igazi áttörést azonban a különböző darálók és fűszerszórók megalkotásával érték el, hiszen ez az üzletág a mai napig a Peugeot egyik legsikeresebb vállalkozása. Mivel a Peugeot-ra mindig is az új utak és megoldások keresése, az ötletesség volt a jellemző, folyamatosan kutatták azokat az új területeket, ahol kamatoztatni tudták a fémmegmunkálással és a fémszerszámokkal kapcsolatban megszerzett szakértelmüket.

1840-ben a Peugeot megalkotta első kávédarálóját, az R modellt, amelyet rögtön tízféle méretben kínáltak. Egészen különleges és praktikus eszköz volt, hiszen finoman bánt a kávészemekkel: ahelyett, hogy megőrölte és közben felmelegítette volna azokat, finom pengéivel apró darabokra vágta fel őket, így emelve ki a bennük rejlő aromákat.

A Peugeot mára ikonikussá váltó asztali borsszórója nem sokkal később jelent meg, érdekes módon a névadást az ábécé végéről kezdték, s így lett ez a Z modell. Eleinte fehér porcelánból készült a teste, később aztán megjelentek a fém-, a bakelit és a fatestű változatok is. Népszerűsége annyira töretlen, hogy a mai napig gyártják, része a francia életstílusnak, a francia bisztrók és kávéházak asztalain szinte biztosan találkozhatunk a Z modellel.

Sőt, mi több, ennek a kis ipari műremeknek irodalmi hatása is van. Amikor ugyanis Lewis Carroll az Alice Csodaországban című regényét írta, szó szerint az asztalon talált inspirációt regénye egy részletéhez. A Peugeot asztali borsszóróját megpillantva döntötte el, hogy egyik szereplője, a Kalapos állandóan egy ilyen borsőrlőt tart magánál, rendszeresen használja is, s emiatt aztán a Vörös Királynő udvarának népe folyamatosan tüsszentett.

A Peugeot borsszórójának népszerűsége nem ismert határokat. Az 1930-as években a Peugeot már évtizedek óta részese volt az autógyártásnak is, és Jean Pierre Peugeot úgy döntött, hogy meglátogat néhány nagy amerikai autógyárat. Az egyik banketten házigazdái büszkén dicsekedtek neki, hogy a teremben minden, amit lát, amerikai termék. „Csak majdnem minden”, felelte Peugeot, majd felemelte az asztalon lévő borsszórót: „ez francia és a Peugeot gyártja.”

A manuálisan működtetett borsőrlők és sószórók, illetve kávédarálók a mai napig nem mentek ki a divatból, de a technológia fejlődésével párhuzamosan feltűntek az elektromos változatok is. Ahogy a villanymotorok egyre kisebbek és erősebbek lettek, miközben egyre kisebb zajjal működtek, úgy hódítottak egyre nagyobb teret.

A villanymotoros őrlők térnyerése azonban nem gátolta meg a Peugeot mérnökeit abban, hogy továbbfejlesszék a manuálisan működtetett só-, és borsőrlők mechanizmusát. Olyan szabadalmaztatott mechanikát fejlesztettek ki, amely a uSelect sorozat sószórója esetében három, míg a borsőrlő esetében hat különböző finomságú őrlést tesz lehetővé, hiszen a különböző sültek más-más finomságú fűszereket kívánnak meg.

Felbuzdulva a sószórókkal, borsőrlőkkel és kávédarálókkal elért sikerein, a Peugeot tovább terjeszkedett a konyhaművészet területén. Az évek során komoly termékpalettát alakítottak ki különböző sütőformákból és edényekből. A sokféle méret és forma rendkívül változatos felhasználást garantál, kezdve a tortasütő edényektől, a muffinformákon át a tálalóedényekig.

A Peugeot nem hazudtolta meg önmagát, s az edények alapanyagának fejlesztésekor sem elégedett meg az átlagos minőséggel. Ezek a konyhai edények olyan speciális kerámiából készülnek, amelynek hőleadási tulajdonsága garantálja, hogy a benne elkészített étel még fél órával az után is meleg marad, hogy kivették a sütőből. A Peugeot ezen felül különleges zománcbevonattal látja el edényeit, így az étel nem ég le, nem tapad az edény belső falára és nem karcolódik; a sokféle tetszetős színben elérhető zománcozásra tíz év gyártói garancia jár.

A teljes étkezés része a bor és egyéb italok fogyasztása, így a Peugeot kínál dekantálót és whiskys poharat is. Mindegyik üvegfúvó mesterek kézi munkájával készül, és mint a többi termék esetében, itt is megvalósul a forma és a funkció tökéletes egysége. A pohár például felfelé szűkül, s így szinte magába zárja a kitöltött ital aromáit. Jellemzően XXI-ik százai termék a lítium-ion akkumulátoros elektromos dugóhúzó, amelynek akkumulátorában nyolcvan palack kinyitására elég energia tárolható, s ha lemerül, 2,5 óra alatt újra feltölthető. Ugyanez az elektromos rendszer dolgozik a többféle finomságú őrlést lehetővé tévő uSelect só- és borszórókban, amelynek fémmechanikájára élettartam garanciát vállal a Peugeot.

A Peugeot konyhai eszközöket fejlesztő és gyártó vállalatának neve Peugeot Saveurs, és megalapítása óta ugyanott, a franciaországi Quingey-ben, a svájci határ közelében működik. Itt tervezik meg a különböző termékcsaládokat, itt folyik a technológiai fejlesztés, a tesztelés, a gyártás és a csomagolás is. A termékek a világ több mint nyolcvan országának vevőihez jutnak el.

A Peugeot nemcsak autógyártóként, hanem a konyhai eszközök forgalmazójaként is elkötelezett a környezet védelme iránt. A fából készült termékekhez az alapanyagot kizárólag fenntartható módon gondozott erdőkből szerzik be, az edények és fűszerőrlők festése pedig csak oldószermentes anyaggal történhet.

ILLUSZTRÁCIÓK: PEUGEOT, KITCHENWARE NEWS

Tudtad?