Magvető a Margón

Hogyan értelmezi át a jelen a múltat, és hogyan meséli el újra – ezek a kérdések foglalkoztatják a Margó Irodalmi Fesztiválon bemutatott könyveinket. Családos történetek, erdélyi lektűr, történelmi regény és memoár szerepel a választékban.

A szülővé válásról és a szülőkről szóló történetek olvashatók Grecsó Krisztián Lányos apa című könyvében. Hogyan határozzák meg a saját gyerekkorunk történetei a felnőttkori választásainkat? Meg lehet-e szakítani a rossz minták átörökítését, meg lehet-e őrizni a jókat? Ezeket a kérdéseket vetik fel a kötet írásai. Játszóterekről, kamaszkori emlékekről és a boldogságról is biztosan szó lesz Valuska László és Grecsó Krisztián beszélgetésében május 11-én csütörtökön 18 órakor.

Egy jellegzetes 20. századi, közép-kelet-európai históriát mesél el Vida Gábor új regénye. 1936 nyarán fiatal mérnök érkezik Bukarestből az erdélyi kisvárosba. A papírjai rendben vannak, a lelke nincs. A kisváros fölött átgázol a történelem: királyi diktatúra, vasgárda, kis magyar világ, háború, szovjet bevonulás. Szegő János faggatja majd Vida Gábort a Senkiháza című „erdélyi lektűrről” május 11-én csütörtökön 20 órakor. A regényből Szikszai Rémusz olvas fel részleteket.

Rakovszky Zsuzsa Az idők jelei című regénye a dolgos és szabadságára büszke Münster városában játszódik, ahol az 1530-as évek elején egyre nagyobb lett a felekezeti feszültség. A könyv a történelmi kataklizmák és az emberi kiszolgáltatottság komor dimenzióit tárja fel, azt, ahogy egy város magára zárja az egész világot. Történelem és fikció, vers és próza, múlt és jelen kapcsolatáról kérdezi Rakovszky Zsuzsát Szegő János május 12-én, pénteken 18.30-kor.

Pléh Csaba pszichológus, nyelvész, akadémikus a karanténok idején kezdett bele az Árnyak megírásába. Emléket akart állítani mindazoknak a tudósoknak és tudós barátainak, akikkel együtt dolgozott, valamint családtagjainak. Az izgalmas önéletrajzról, személyes hangú tudománytörténetről beszélget Pléh Csaba és Till Attila május 13-án szombaton 18.30-kor.