Határok nélkül – A berlini fal ledöntésének története a globális médiában

Hogyan születik egy globális ikonikus esemény? A berlini fal leomlásáról szóló hírekre és az esemény későbbi emlékezetére összpontosítva Sonnevend Júlia azt vizsgálja, hogyan építheti fel a történet elbeszélője úgy az eseményt, hogy azt az emberek sokáig felidézzék. A keletnémet határ megnyitása, amit ma egyszerűsítve „a berlini fal ledöntésének” nevezünk, valójában összetett és zavaros eseménysor volt, bürokratikus ballépések félrevezető sajtóinterpretációjának következménye. Globális üzenete mégsem a szerencséről, a véletlenről, a történelem esetlegességéről szól. Mint globális ikonikus esemény, „a berlini fal ledöntése” azt a múló hatalmat jelképezi, amire a védtelen hétköznapi emberek tömege szert tehet. Az esemény egyszerűsített, „márkás” megnevezése, tömör narratívába és jellegzetes képsorba sűrítése kortárs társadalmi mítoszt nyújt Kínától Törökországon és Magyarországon át az Egyesült Államokig. Ez a mítosz ad keretet az elválasztó falakkal és kerítésekkel, határokkal és menekültekkel kapcsolatos vitáinkhoz és az emberi szabadság lehetőségeinek megvitatásához mind a mai napig.

Sonnevend Júlia kommunikáció-kutató, esztéta, a New York-i New School for Social Research Szociológia tanszékének oktatója.

Oldalszám: 212 oldal
Méret: 165 mm x 238 mm
Kötés: Kartonált
ISBN: 9789631365160

 

könyvek

 

„Sonnevend Júlia könyve nemcsak remek kultúrtörténeti alkotás, de egyben bátor kísérlet a média modernkori szerepének újragondolására. A könyv egyszerre kristálytiszta, tekintélyromboló és építő jellegű, segít elképzelni, ahogy az események túlnőnek az életen, vagy éppen összezsugorodnak, hogy aztán újra nagyra nőhessenek, megmutatja, hogyan lesz belőlük mérföldkő vagy útjelzés egy kereszteződésben. Anélkül, hogy behódolna a divatos elméleteknek, vagy annak, amit a szerző a „részletek zsarnokságának” nevez, közös tudásunkat vezeti rá az érlelődéshez vezető ösvényre.”
Todd Gitlin, a Columbia Egyetem szociológia professzora

„Az állandó gyanakvás romboló eszmecseréjével szemben Sonnevend Júlia könyve azt demonstrálja, milyen folytatólagos és döntő jelentősége van a szimbólumoknak, a „szimbolikusnak” az életünkben. A kötetet kiváló stílus, precíz fogalomalkotás és komoly kutatómunka jellemzi: a kultúrszociológia ragyogó mintapéldánya.”
Jeffrey C. Alexander, a Yale Egyetem szociológia professzora

„Leomlott-e a fal? Ez a könyv megmutatja, hogyan hoz létre a kollektív emlékezet − visszamenőleg! − médiaeseményt.”
Elihu Katz, a jeruzsálemi Héber Egyetem és a Pennsylvaniai Egyetem Annenberg Kommunikációs Intézetének emeritus professzora