A közös hitel komoly csapda lehet a bántalmazottak számára
Pénzügyi tanácsadással segítik a kapcsolati erőszak érintettjeit
Sokszor találkozhatunk a megdöbbentő adattal, amely szerint világszerte minden harmadik nő szenvedett már el élete során fizikai vagy szexuális erőszakot1, azonban a még többeket érintő lelki bántalmazás jelenlétét megbecsülni is lehetetlen. A lelki erőszaknak számos formáját különböztetjük meg, amelyek a legtöbb esetben mások számára láthatatlan formában rombolnak életeket A megalázás, szóbeli bántalmazás és a szociális elszeparálás mellett, jelentős méreteket ölt a gazdasági erőszak is, amely a másik személy pénzügyi korlátozását jelenti és különösen nehéz helyzetbe hozhatja az áldozatokat. A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet az AVON támogatásával megvalósuló új szolgáltatásával a gazdasági erőszak áldozatainak nyújt segítséget, és a bántalmazó kapcsolatokból való kilépést rendkívüli szinten megnehezítő anyagi kérdések megoldását támogatja.
A lelki bántalmazás gyakori formája a gazdasági erőszak, amikor a bántalmazó anyagilag ellehetetleníti áldozatát, így sodorva őt teljes anyagi függőségbe. A gazdasági erőszak legjellemzőbb formája, amikor a bántalmazó nem engedi áldozatának, hogy munkát vállaljon, amelynek következtében ő rendelkezik a háztartás minden jövedelme felett. Előfordulnak olyan esetek is, amikor az áldozatnak van saját jövedelme, azonban a bántalmazó elveszi pénzét és egyedül hoz meg minden gazdasági döntést, megszabja, hogy mire költheti a pénzét, vagy utólag számon kéri, elszámoltatja a bántalmazottat. A gazdasági erőszak áldozataira jellemző anyagilag kiszolgáltatott helyzet nagyon megnehezítheti a bántalmazó kapcsolatból való kilépésüket, amelyet tovább súlyosbíthat, hogy hazánkban számos olyan családtámogatási rendszer működik, amelyek segítik a családok terveinek megvalósítását, ugyanakkor egy-egy ilyen közösen felvett hitel, kezességvállalások még szorosabban a bántalmazóhoz köthetik a kapcsolati erőszak áldozatát.
Mit lehet ilyenkor tenni? Át tudja-e ütemezni a hiteleket a bántalmazott? Van-e valamilyen plusz segítség, amit ilyenkor igénybe vehet az érintett?
A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet által, az AVON 6,2 millió forintos támogatásából megvalósított új pénzügyi szolgáltatás ezekben a kérdésekben nyújt segítséget az áldozatok számára. A www.aszeretetnemart.hu oldalon most már az online anonim jogi-, pszichológiai és szociális tanácsadás mellett ingyenes pénzügyi tanácsadás is elérhető az érintettek számára. A tanácsadás keretén belül avatott pénzügyi szakértő igyekszik segíteni az áldozatokat felmerülő kérdéseik megválaszolásával. Az anonim tanácsadás mellett elkészült egy kiadvány is, amelyben fontos információk találhatóak különböző pénzügyi témákban. A pénzügyi iránytű azon érintetteknek kíván segítséget nyújtani, akiket pénzügyi helyzetük akadályoz a bántalmazó kapcsolatból való kilépésükben, és nem látják, milyen lehetőségeik vannak, merre indulhatnak. A pénzügyi kérdésekben kevésbé jártas olvasók számára is könnyen értelmezhető, ugyanakkor átfogó füzet az általános pénzügyi alapismeretek (hitelfelvétel, gyorskölcsönök, az eladósodás veszélyei, hitelkártyák, stb.) részletezése mellett kiemelt hangsúlyt fektet a bántalmazó kapcsolatok anyagi ügyeinek tárgyalására, mint például a közösen felvett hitelek, közös bankszámlák, illetve a családi kedvezmény, a CSOK, a babaváró hitel vagy éppen a családi kedvezmény válás esetén.
„A gazdasági bántalmazás rendkívül gyakori jelenség, ezért kiemelten fontosnak tartjuk, hogy a bántalmazottak pénzügyi tudatosságát támogassuk. Egy kényszerhelyzetben hozott rossz pénzügyi döntés ugyanis magával hozhat újabb olyan helyzeteket, amelyek pénzügyileg teljesen függővé teszik a bántalmazottat a bántalmazótól. Új szolgáltatásunk során pénzügyi iránytűvel támogatjuk a családok pénzügyi tudatosságát és ingyenes anonim tanácsadással segítjük az anyagilag is ellehetetlenített bántalmazottak kilépését a mérgező kapcsolatból” – nyilatkozta Rácsok Balázs, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet szociális igazgatója.
Az új szolgáltatások célcsoportját képzik az áldozatok mellett a krízisellátó rendszer intézményeinek szakemberei is (OKIT, a titkos menedékházak, a krízisközpontok, krízisambulanciák és a családok átmeneti otthonai), hiszen a pénzügyi kiadvány a szociális szakemberek számára is releváns információkat tartalmaz. A kiadványból készült, egy-egy témakört felölelő kivonatok rajtuk keresztül jutnak el az érintettekhez, de a http://www.segelyszervezet.hu/penzugyi-tanacsadas-anonim-feluletunkon/ oldalon is elérhetőek.
„Büszkeséggel tölt el, hogy az AVON hosszú évek óta elkötelezetten küzd a kapcsolati erőszak ellen, és az évek során a Segélyszervezetnek nyújtott 75 millió forint adományon keresztül hozzájárulhatunk az áldozatok támogatásához. Munkánk során Tanácsadói közösségünk edukálására is nagy hangsúlyt fektetünk, hiszen tudjuk, hogy közösségünk a vásárlóikkal tartott személyes és közvetlen kapcsolataik révén akár a jelzőrendszer részét is képezhetik. Tanácsadóink nyitottan és segítőkészen fordulnak minden bajba került társuk felé, ezért kiemeltem fontos, hogy tisztában legyenek azzal, hogyan segíthetnek a bántalmazottaknak, legyen szó fizikai, lelki vagy akár gazdasági erőszakról” – tette hozzá Fellner Krisztián, az AVON Magyarország Kft. értékesítési vezetője.
Van kitől segítséget kérni, és van kiút a bántalmazó kapcsolatból! A Krízisambulanciák hiánypótló szolgáltatásai ingyenesek, előre egyeztetett időpontban és akár anonim módon is segítséget lehet kérni. A www.aszeretetnemart.hu honlapon megtalálható a krízisambulanciák elérhetősége. Jelenleg az Ökumenikus Segélyszervezet jogász, pszichológus és szociális munkás szakemberei személyes és online tanácsadás formájában is állnak rendelkezésre. Továbbá az AVON támogatásával létrejött, A szeretet nem árt elnevezésű Facebook és Instagram oldalakon is hasznos információkat találhatunk a témával kapcsolatban.
1 https://www.europarl.europa.eu/news/hu/headlines/society/20201119STO92007/europai-parlament-fel-kell-szamolni-a-nok-elleni-eroszakot