Továbbra is az olvasók kedvence a Csengőfrász
Megjelenésének első évfordulójakor is töretlen az érdeklődés Cserhalmi Dániel Csengőfrász című regénye iránt. A szerző legnagyobb örömére nem csak a revíziókban, de az olvasók is dicsérik. „Így viszont még nagyobb a kihívás a következő regénnyel” – mondja. Előre láthatólag utoljára találkozhatunk személyesen Cserhalmi Dániellel a 90. Ünnepi Könyvhéten, mielőtt beleveti magát a következő kötetének munkálataiba.
Cserhalmi Dániel Csengőfrász című regénye az 1950-es évek Rákosi-korszakának politikai rendőrségének időszakába repít minket: a koncepcionális nyomozások, koholt vádak, a kegyetlen vallatások és a besúgó-hálózatok szövevényes világába, ahol a nyomozók nem válogatnak az eszközökben és senki sem lehet biztonságban.
Bár a könyv regény, és így a történet fantázia szüleménye, sok minden valós tényeken és eseményeken alapszik: ilyen Nagy Ferenc miniszterelnök lemondatása és titkárának, Dr. Kapócs Ferencnek a letartóztatása is. Az ÁVH nyomozóinak többsége is létező személy és a történet helyszínei mellett mi is nap mint nap elsétálunk Budapesten. A könyv tökéletes történelmi hitelességgel repít vissza minket hetven évvel korábbra, miközben összeérnek a szálak és lebilincselően izgalmasan bontakozik ki előttünk a történet, az ellenállók által tervezett merénylet.
Na de mit tudunk az új, közelgő könyvéről? Az már biztos, hogy több női szereplő bukkan majd fel a történetben, aminek a központi helyszíne az egykori piliscsabai magyar, később szovjet laktanya lesz. Sokan nem tudják, hogy ez ma a Pázmány Péter Katolikus Egyetem piliscsabai kampusza: az egyetem épületeiben legénységi és tiszti szállások voltak, míg a dékáni hivatal korábban fogdaként működött. A történet kiindulási pontja a Katonapolitikai Osztály („katpol”), ami az ÁVH egyik elődszervezete volt, és a szerző ezúttal is egy valós ügyet vesz alapul, a katpol megszűnése után ugyanis az egykori nyomozók nem tudhatták, hogy mikor éri utol őket is a politikai rendőrség. A történeti hitelességet, az alapos kutatást és a lebilincselő történetet, a pattanásig feszülő izgalmat már borítékolhatjuk.
Cserhalmi Dániel 2019. június 16-án, vasárnap 16 órakor dedikál a 90. Ünnepi Könyvhéten az Atlantic Press sátránál.
A szerzőről és a könyv születéséről
Cserhalmi Dániel végzettsége szerint környezetgazdálkodási agrármernök, az Állatorvostudományi Egyetem tanszékvezetője, egyetemi docens. Nős, két gyerek édesapja, további szabadidejében olvas, vagy a zenekarával játszik. Gimnazista kora óta ír, a Csengőfrász megírását a korszak iránti érdeklődése, a krimi iránti szeretete és korábbi olvasásélményei is inspirálták. 2014-ben kezdte el a könyv megírásához szükséges kutatást, amelyben az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára és a Nemzeti Emlékezet Bizottsága is közreműködött. A Csengőfrász 2018-ban jelent meg az Atlantic Press Kiadó gondozásában.
www.avhregenyek.hu
www.atlanticpress.hu