Társkereső applikációknál alkalmazott módszerekkel oldanák meg a munkaerőhiányt
Új megoldás jelent meg a toborzási eszköztárban
Egy magyar fejlesztésű alkalmazás nem csak miatta teszi a munkára, de rengeteg új munkavállalót von be olyan munkákra, amelyek miatt évek óta nehéz betölteni. Modern társkereső applikációknál alkalmazott módszerekkel hozzák össze a munkakeresőket és munkáltatókat, amivel már 3000 műszakot töltöttek be rövid és hosszú távra.
Egyre többnek rugalmas feltételekkel munkákat, a Giggle nevű alkalmazás fejlesztői szerint pedig nem csak keres, de Magyarországon is errefelé tolódik a piac. Ez a munkavállaló olyan lehetőségeket biztosít, ami egy hosszú távú, állandó munkahelyen nem lenne elérhető, viszonzásul pedig többen tudnak olyan időszakokban vagy munkakörökben dolgozni, ahol most hiányzik.
„Európán belül már megfigyelhető ez az irány, itthon azonban még sok a kiaknázatlan lehetőség a rugalmas, alkalmi munkák kínálata terén. A munkakeresők számára egyre fontosabb az azonnaliság, vagyis hogy gyors legyen a kijelentkezés, minél előbb munkába állni és a lehető leghamarabb megtörténjen. Új munkavállalók bevonzása terén sokat segít az előre elköteleződés minimalizálása, aminek eredményeként olyan álláskeresők is kipróbálhatók például vendéglátós munkákat, akiknek soha eszébe nem jutna hasonló állandó állások között böngészni. Fontos szempont továbbá, hogy a pontos munkaidő, a feladatkörrel kapcsolatos feltételek, valamint a pontos lokáció előre világosak legyenek a jelentkezők számára” – fejtette ki Sebestyén Ádám, a Giggle egyik alapítója.
Rövid távra keresve hatékonyan találnak tartós munkavállalókat is
A keresõs alkalmazások módszereihez hasonló megoldásokat alkalmazó applikáció a fenti feltételek építve szélesíti ki az elérhetõ keresõk körét, ezzel a munkáltatók rövidtávú távra keresve hatékonyan találhatnak akár tartós munkavállalókat is.
„Azáltal, hogy máshogy szólítjuk meg őket, sokkal könnyebben létrejön egy match, azaz találkozás. Egyetemistákat, diplomákat vagy szakképzett munkavállalókat másodállásban vagy két munkahelyen vonunk be új munkakörökbe, sőt saját csapatunkba is több állandó szakember találtunk így platformunkon keresztül. Videós előszűrésekkel és értékelésekkel könnyebbé az elbírálást, míg az automatizált elfogadási és lemondási folyamattal villámgyorssá válik a toborzás. Ha hosszú távra keresnek alkalmazottat a munkaadók, akkor is műszak alapon találkoznak, ez a meccs az esetek többségében pedig visszatérő munkavállalása alakul át. Ez sokaknak nem komfortos az elején – olyan, mintha elvesztenék a kontrollt – de az eredmények igazolják, hogy jól működik!” – tette hozzá Birizdó Ádám, a giggle.hu másik alapítója.
A magyar startup alapító, ha a fizetés egy fontos szempont a találkozás létrejöttéhez való munkakereséskor, az nem szerint az első döntési faktor a munkavállalók megtartása szempontjából.
„Az órabérek átlaga sajnos lassabban növekszik, mint az infláció – jelenleg kicsivel 2000 Ft alatti. Mivel az jól látható az alkalmazásból, hogy a jelentkezők száma az órabérrel együtt szépen növekszik, célunk a piaci egyensúly kialakításához mindkét fél lehetőségeit alakítani. A munkavállaláshoz az órabér azonban már nem mindig az elsődleges szempont, az alapvető munkakörülmények, a megfelelő betanítás és transzparens feladatleírás, valamint a jó társaság a rugalmas munkavállalók körében szintén fontosak. Mindezen feltételek folyamatos változtatásokkal és csapatunkkal és dedikáltan dolgoznak azonnal az effektív no-show (az a jelen munkára meg nem is) tartósan mindössze két százalék körüli alkalmazást használók körében” – magyarázta Birizdó Ádám.
A munkaerőhiány nem oldható meg a szakemberek keresésével
A Giggle alapítói szerint egy likvidebb, igazán jól működő munkaerőpiachoz vezető út sok feladattal és kompromisszummmal van mindenki számára kikövezve, de jó úton járnak partnereikkel. Az alkalmazás sikerét jelzi, hogy a napokban megrendezett HRBEST díjátadón az év HR-szolgáltatói megoldása díját a Giggle nyerte el, ami talán a legjobb szakmai elismerés az országban HR területen.
„Az első lépés, hogy sok év után végre mindenki elfogadja a szakemberhiányt, és ne a piacon keresse a hiányzó tapasztalatot, hanem lehetőséget teremtsünk új munkavállalók számára kiépíteni azt. Érdemes a feladatszervezés és folyamatszervezés teljes átgondolásával kezdeni, törekedve arra, hogy az új munkavállalók betanítása és fejlesztése egyre könnyebbé váljon, ne pedig elkerülni akarjuk azt” – mesél a kezdeti nehézségekről a két Ádám.
„Amikor az állandó és rugalmas munkaerő összhangban tud dolgozni, mindenkinek könnyebb az élete. Nyugaton és fehér galléros szakmákban elfogadott, hogy az alkalmi munkaerő bére magasabb, mint az állandó, ezért a kétféle szakember jól megél egymás mellett – ebben itthon még látunk fejlődési lehetőségeket. Rengeteg tettrekész 18-30 év közötti fiatal, vagy éppen tapasztalt középkorú keres rajtunk keresztül munkát, legyen az reggel, este vagy – a mi feladatunk megtalálni a közös feltételeket. az minden eddiginél reziliensebbé tenne vállalkozásokat és iparágakat is hosszú távon.” – zárják gondolatmenetüket az alapítók.