Októberben is gurul a Szerencsekrajcár

Ember vagy fiam, Gyurka!

Most már látom, hogy nem csak csikósnak vagy ügyes,

de vitéznek is vitéz vagy.

Október folyamán összesen tíz alkalommal lesz látható, illetve négy állomást érintő turnéra indul az Ivácson László rendezte Szerencsekrajcár című gyerekelőadás. A Benedek Elek meséje alapján készült produkciót többek közt Marosvásárhelyen, a XIV. Erdélyi Magyar Hivatásos Táncegyüttesek Találkozóján, illetve Nagykárolyban, Miskolcon, Budakalászon és Tiszakécskén is játssza a Háromszék Táncegyüttes.

Az októberi Szerencsekrajcárok sorában változatos befogadó helyszínek és rendezvények szerepelnek: a Háromszék Táncegyüttes sepsiszentgyörgyi székhelyén játssza az előadást, de lesz vidéki kiszállás, illetve Erdély legrangosabb táncművészeti seregszemléjén is bemutatkozik a társulat.

október 16. (kedd), 12:00 – Kézdiszentlélek, Művelődési Ház

október 17. (szerda), 11:00 – Sepsiszentgyörgy, Háromszék Táncstúdió

  • XIV. Erdélyi Magyar Hivatásos Táncegyüttesek Találkozója

Idén a Maros Művészegyüttes lesz a házigazdája az immár tizennegyedik alkalommal megrendezett hivatásos táncművészeti seregszemlének, amelyet ebben az évben október 18-21. között szerveznek meg Marosvásárhelyen. A vándorfesztiválon Erdély hivatásos táncegyüttesei önálló előadásaikkal lépnek a közönség elé, de közösen is bemutatkoznak a találkozó gálaműsorán. A rendezvény kitűnő alkalmat nyújt a szakmai párbeszédre, egymás munkájának és fejlődésének a megismerésére, valamint az együttesek közti kapcsolattartásra is.

A Háromszék Táncegyüttes idén gyermekelőadással vesz részt a fesztiválon, az Ivácson László rendezésében készült Szerencsekrajcár c. mesejáték október 19-én, pénteken 12:00 órától lesz látható a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Nagytermében.

Az előadásra a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház jegypénztárainál, illetve a www.biletmaster.ro oldalon lehet jegyet váltani.

  • Nyugat-erdélyi és magyarországi turné

A hivatásos együttesek találkozóját követően a Háromszék Táncegyüttes turnéra is indul a Szerencsekrajcárral, melynek keretében egy belföldi és három magyarországi településen, összesen 7 alkalommal mutatjuk be az említett gyermekelőadást. A vendégjátékok sorában a Budakalászon megrendezett XV. Kalászi Kortárs Tánctalálkozó programjában is színpadra lépünk. A turnét az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatja.

október 23. (kedd), 10:00 és 12:00 – Nagykároly, Városi Színház

október 24. (szerda), 10:00 és 14:00 – Miskolc, Művészetek Háza

október 25. (csütörtök), 9:00 és 11:00 – Budakalász, Kós Károly Művelődési Ház és Könyvtár

október 26. (péntek), 11:00 – Tiszakécske, Arany János Művelődési Központ

• • • • •

A tréfás történet eleven, emberi hangon mesél arról a nehéz, de szükséges emberi állapotról, mely a társadalomba való beilleszkedést, a minden körülmények között való helytállást jelenti.

A mese főhőse Gyurika, a legkisebb fiú, a mese elején kicsi és gyenge, apja alkalmatlannak tartja a szolgálatra. Gyurika természetes vágya, hogy az emberek befogadják, szeressék és megbecsüljék, célja eléréséhez azonban számtalan próbát kell kiállnia. Ez az út vezet családja megmentéséhez, a királylány szívének és a fele királyságnak elnyeréséhez. Az előadásba beépülő mondókák, rigmusok, névcsúfolók, gyerekjátékok, szokások egy olyan mesevilágot varázsolnak, amelyben a gyerekek saját magukra ismerhetnek, otthonukra lelnek. Hiszen az örök boldogság megtalálása csak félelmeink legyőzésével lehetséges – emelik ki az alkotók.

SZEREPLŐK

Gyurika, a kisfiú: Portik Norbert

Táltoscsikó: Gidró Roland

Királylány: Ádám Júlia

Fiúk: Gere Csaba, Kiss Adorján, Lukács Tamás, Márton Csaba, Pável Hunor-Mihály,

Szvinyuk Sándor, Törő Bence

Apa, Király: Melles Endre

Anya, Főtündér: Ürmösi-Incze Mária-Terézia

Tündérek, Katonák: Keresztes Gabriella, Kocsis Lilla-Tünde, Lukács Réka, Pilinger Mónika, Podholiczky Rebeka Ráhel, Székely Edina-Emőke, Váradi Ágnes, Virág Imola

Testvérek: Gere Csaba, Kiss Adorján, Lukács Tamás, Márton Csaba, Pável Hunor-Mihály, Szvinyuk Sándor, Törő Bence, Keresztes Gabriella, Kocsis Lilla-Tünde, Lukács Réka, Pilinger Mónika, Podholiczky Rebeka Ráhel, Székely Edina-Emőke, Váradi Ágnes, Virág Imola

Káplár: Lukács Réka

ALKOTÓK

Zeneszerző: Fazakas Levente

Jelmeztervező: Furik Rita

Díszlet, játékok: Ivácson László

Animáció: Ferencz Hunor

A koreográfus munkatársai: Melles Endre, Tekeres Gizella

Társrendező: Fazakas Misi

Rendező – koreográfus: Ivácson László

Mesélők: Kocsis Tekla, Virág Nimród, Ürmösi-Incze Panna és Gergő, Lukács Beáta és Balázs, Ivácson Gergő és Janka, Vajda Bíborka – az előadók gyerekei.

Zene: Heveder zenekar és meghívottjaik

Fénytechnikus: Bedőházi Alpár

Hangosító: Vajda Attila

Díszletezők: Fegyver Botond, Maksai Gábor

Öltöztetőnők: Kis Gabriella, Para Kinga

Ügyelő: Szász Adél

Igazgató: Deák Gyula Levente

Művészeti vezető: Ivácson László

• • • • •

Az előadásról készült videóelőzetes az alábbi linken érhető el (Videó © Ürmösi Levente Mihály):

https://www.youtube.com/watch?v=pqoubdtv24A