Nyitni vagy nem nyitni
Felélednek-e idén vajon a belvárosi üzlethelyiségek?
Üres kirakatok, összefirkált portálok. Nem nagyon van szomorúbb annál, mint amikor egy nyüzsgő világváros központjában ez a látvány fogadja az arrajárókat. Budapest belvárosában a plázák térhódításával már korábban is elindult ez a folyamat, amely a kisebb-nagyobb üzlethelyiségek bezárásához, megszűnéséhez vezetett. Az előző gazdasági válság már komoly nyomot hagyott ezen a téren a belső kerületekben, majd a turizmus fellendülésével, a budapesti bulinegyed felvirágzásával sok üzlethelyiség profilt váltott és évekig remekül prosperált. Gondoljunk csak a számos bőröndmegőrzőre, borbélyüzletre, vendéglátóipari egységre, amelyek a pandémiáig sikeresen működtek. Viszont most közel 15 év múltán ismét visszatért ez a jelenség. Néptelenednek a belváros legvonzóbb utcái, területei is, egyre kevesebb szolgáltatás és kereskedelmi egység éli túl az aktuális állapotot.
„A Central Home-nál mi úgy tapasztaljuk, hogy még mindig szép számmal vannak érdeklődők, akik szeretnének üzlethelyiséget vásárolni, látnak benne potenciált, hogy ebbe fektessék a pénzüket” – kezdi Ben-Ezra Orran, a belvárosi ingatlanok specialistája. – „Az mondjuk tény, hogy mindezt jóval a piaci ár alatt képzelik el, ami értelemszerűen nem tud találkozni a tulajdonosi oldal elvárásaival. Ők még legtöbbször kitartanak, és nem kezelik rugalmasan az áraikat, így nem könnyen jönnek létre sikeres tranzakciók ezen a területen.”
A szakértő úgy véli, hogy a következő hónapokban nemigen várható változás ezzel kapcsolatban, egyelőre mindenki kitart az álláspontja mellett és bízik a számára kedvező változásban. A Belváros területén amúgy többszáz kiadó üzlethelyiség van jelenleg, ennek egy része valóban látható is, különböző portálokon meghirdetve, de ugyanígy van egy nagy rész, amely bár kiadó, de nem került még hivatalosan ki a piacra.
„Azt gondoljuk, hogy ez a mostani helyzet nehezebben prognosztizálható, nem igazán lehet megjósolni, hogy milyen irányban indulnak meg a változások és főként azt, hogy mikor” – folytatja Ben-Ezra Orran. – „Véleményünk szerint komoly átrendeződés lesz a piacon és az is elképzelhető, hogy teljesen új bérlők fognak érkezni még idén, akik igenis látják a fantáziát a belvárosi területeken, a saját tevékenységük folytatásával.”
Következtéseket levonni azért sem egyszerű, mert a lakossági ingatlanpiac és az üzlethelyiségek piaca teljesen más dinamika szerint alakul, abszolút függetlenek egymástól. Mivel minden szegmenst más mértékben, más ütemben, így más időpontban ér el a válság, így az üzlethelyiségekkel kapcsolatban is más-más ritmusban élénkül vagy éppen csökken a kereslet. Az idei év első hónapját tekintve a budapesti belvárosban az üzlethelyiségi kínálat arányaiban jóval nagyobb, mint a lakossági piacon az eladó lakásoké, így aki most szeretné kipróbálni magát valamilyen belvárosi vállalkozásban, az nagy eséllyel talál megfelelő bérbeadó üzlethelyiséget magának.