Nincs dátum, nincs probléma

hat óra dátum nélkül

Míg a dátumkijelzést általában az egyik legnépszerűbb komplikációnak tartják, egyes puristák egyre inkább a harmónia és a szimmetria mellett döntenek számlapjukon, és dátumablak nélküli órát választanak. Íme hat figyelemre méltó példa a közelmúltból.

Vissza a negyvenes évekhez: IWC Big Pilot’s Watch 43
Az IWC 46-ról 43 mm-re csökkentette a Big Pilot’s Watch házát, így ez az óra viselhetőbbé vált. A legfontosabb változás azonban a számlapon történt, ahol a schaffhauseni gyártás mellőzte a dátumkijelzést és a kör alakú energiatartalék jelzőt is, így ez az óra minimalistább, szimmetrikusabb és mindenekelőtt jobban hasonlít az eredeti modellhez. 1940. A változtatások az árat is 12 900 dollárról 8 400 dollárra csökkentik. Ez a megtakarítás ráveheti a potenciális vásárlókat a rövidebb teljesítménytartalék elfogadására, amelyet az előző hét napról még mindig átlag feletti 60 órára csökkentettek. A gyártási Caliber 82100 automatikus tekercseléssel biztosítja az erőt, és megfelel az IWC magas színvonalának. A mozgás akár egy zafírkristályon keresztül is megtekinthető a tok hátulján, míg a nagytestvére tömör acél hátlappal rendelkezik. Az új pilóták órája kék számlappal és rozsdamentes acél karkötővel vagy gumiszíjjal is kapható.

Teljesítménymérő: Omega De Ville Trésor Power Reserve
Ahelyett, hogy egy további funkciót kiiktatna ebből az órából, az Omega egyszerűen kihagyott egy ablakot a számlapjából. Egy dátumablak elrontotta volna a tökéletes szimmetriát, amelyet a két segédtárcsa függőleges elrendezése hozott létre. A felső segédtárcsa az energiatartalékot mutatja (legfeljebb 72 órával), míg az alsó segédtárcsa az eltelt másodperceket. Ezeket a kijelzőket a gyártási Caliber 8935 hajtja, amely automatikus tekercselés nélkül is megbirkózik. A Master Chronometer kaliber alapvető jellemzői azonban megmaradnak. A szerkezet kronométerhez méltó pontossággal tartja az időt, és a szerkezetben található kizárólag antimágneses komponenseknek, például a szilícium hajrugónak köszönhetően legalább 15 000 gauss intenzitású mágneses mezőt képes ellenállni. A 40 mm-es sárga vagy Sedna-arany karóra 17 500 dollárba kerül; a rozsdamentes acél változat ára 7600 dollár.

Mechanikus minimalista: Hamilton Intra-Matic Chronograph H
Hamilton eltekint a gyakran látott további funkcióktól, hogy összefüggő retro órát hozzon létre. Ebből a 40 mm-es acélmodellből nem csak a dátumkijelzés hiányzik, hanem az automatikus tekercselő mechanizmus sem. A szerkezetet gyártó ETA ezt a funkcionális csökkenést az automata Valjoux Caliber 7753 kaliberű H-51 kézi felhúzásával érte el. Ily módon Hamilton a lehető legközelebb áll saját 1968-as A és B kronográfjainak lemásolásához. ” változatban világos háttéren sötét pultok voltak, a „B” változat pedig az ellenkező színsémát használta. Az új Intra-Matic Chronograph H mindkét változatban elérhető; a „H” kézi sebzést jelent. A csuklópántok is jól illeszkednek az általános koncepcióhoz. A vásárlók választhatnak a 2045 dolláros, monokróm, finoman szemcsézett bőrszíjjal ellátott, az 1960-as évek végének sportos eleganciájával rendelkező modell között, vagy 2095 dolláros acélhálós milánói karkötővel.

Anyagcsoda: Rado Captain Cook High-Tech kerámia
2021-ben a Rado nemcsak a népszerű Cook kapitányt fűszerezte meg egy kerámia tokkal, hanem egy új kalibert is bemutatott, amely a no-date trendet követi, így vonzó szimmetriát teremt. Az R734 automata kaliber az ETA Caliber C07 változata csontvázas felületekkel, dekoratív felületekkel, bonyolultabb beállítással és egy új típusú Nivachron hajrugóval, amely titánötvözetből készül, amely ellenáll a mágnesességnek. A mozgás elengedhetetlen része a dizájnnak, mert nem csak a hátlap zafírkristályán keresztül, hanem a színezett zafírkristály számlapon keresztül is látható. Itt pozitívan járul hozzá a dátum megjelenítésének elhagyása: egy dátumablak és egy teljesen látható dátumgyűrű akadályozta volna a részben csontvázas mozgást. A Rado ragaszkodik a hagyományokhoz, és egy kis horgonyt helyez a számlap 12 órás helyzetébe, hogy megmutassa, hogy ezt az órát egy automatikus mozgás működteti. A horgony alakú szimbólum mögött a szabadon lengő mérleg, amelyet elegánsan szabályoz két súllyal. A Rado 80 órás teljesítménytartaléka és 300 méteres mélységig vízállósága növeli ennek az újoncnak a hasznosságát. A praktikusságot tovább fokozza a karcálló és hipoallergén kerámia használata, amely anyagnak a Rado úttörője volt, amikor az 1980-as években először használhatóvá tette a kerámiát óragyártáshoz. Az előlap és a korona rozsdamentes PVD-bevonatú rozsdamentes acél, amely a fekete kerámiával kombinálva sportos és elegáns kéttónusú megjelenést kölcsönöz. A 43 mm-es retro búvárórának ez a szemet gyönyörködtető változata 3700 dollárba kerül.

A harmincas évek eleganciája: Longines Heritage Classic
A Longines az órák retro trendjének úttörője. Ez a svájci márka már az 1980-as években nagy sikerrel hozta vissza a pilóták óráit az 1920-as és ’30-as évekből. A Longines pedig ma is ízléses szakértelemmel karbantartja Heritage gyűjteményét. A Longines tervezőinek azonban nem mindig volt bátorságuk kiiktatni a dátumkijelzőt, amelyet már régóta elengedhetetlennek tartottak ahhoz, hogy egy karóra eladható legyen. Az utóbbi időben azonban a Longines következetesebb a retro dizájnjában, amint azt ez az újonc és számos más modell is mutatja, amelyeket Longines 1930-as évekbeli modelljei ihlettek, egy évtized, amikor az órákon nem volt dátumkijelző. És hogy őszinte legyek, egy számlap soha nem nézne ki olyan jóképűen, mint itt, ha ablaka 3 órakor lenne, vagy a segédórában a másodpercek 6-nál tartanának. A 38,5 mm-es acélház nagy teljesítményű automata Caliber A31-et tartalmaz. 501 szilikon hajrugóval és háromnapos teljesítménytartalékkal, amelyet kizárólag Longines testvérvállalata, az ETA szállít. A 2150 dolláros vételárért cserébe a Heritage Classic stílusosan az 1930-as évekbe viszi vissza viselőjét.

Az expedíció résztvevői: Rolex Explorer
Az Explorer mindig is nélkülözte a dátumkijelzést, és ezért a Rolex Cyclops nagyítólencséjét is. A klasszikus modell azonban 2021-ben másképp néz ki, mert a Rolex 39 mm-ről 36 mm-re csökkentette a házát, ami néhány éve még általános volt, és egy legújabb generációs gyártási szerkezettel szerelte fel. Az Automatic Caliber 3230 a korábbi 48 helyett 70 órányi teljesítményt biztosít. A Chronergy escapement egy optimalizált kék Parachrom hajrugóval párosul, hogy fokozott védelmet nyújtson a mágneses mezőkkel szemben. Az új Explorer acél változata 6450 dollárba kerül, míg a rozsdamentes acélból és sárgaaranyból készült kéttónusú változat 10 800 dollárért kapható. Az Explorer feliratot a fekete számlap 6-ról 12 órára helyezték át. A tok mérete megfelel az 1953-ból származó első Explorer méreteinek, amelyet ugyanabban az évben indítottak útjára, amikor Sir Edmund Hillary és Tenzing Norgay a Mount Everest első sikeres megmászását indította el. A Rolex szállította azokat az órákat, amelyeket azon hegymászók viseltek, akik részt vettek azon a történelmi expedíción.

https://www.watchtime.com/