Nem mindegy, mit szívsz!

A kültéri levegő minőségén nehezebben, a beltérin könnyebben javíthatunk

A napokban kedvezőtlen híreket olvashattunk Magyarország levegőjéről. A Nemzeti Népegészségügyi Központ legfrissebb beszámolója szerint négy városban egészségtelen, tizenhárom településen pedig kifogásolható a levegő minősége a magas szálló por koncentráció miatt. A rossz levegő belégzése számos egészségügyi problémához vezethet, és bár a híradások csak a szabadban tartózkodás és a szabadtéri sportok korlátozására tértek ki, nem árt tudatosítani, hogy légtisztítás nélkül a beltérben sem szívunk be lényegesen mást, mint kint.

Az Országos Közegészségügyi Intézet adatai alapján Dunaújvárosban, Kecskeméten, Nyíregyházán és Pécsen is egészségtelen a levegő a magas szálló por miatt, de Budapesten, Debrecenben, Győrben, Miskolcon, Putnokon, Sajószentpéteren, Százhalombattán, Székesfehérváron, Szolnokon, Szombathelyen, Vácon, Várpalotán és Veszprémben is kifogásolják a minőségét. A rossz levegő hosszútávon növelheti a szív, a tüdő, az érrendszeri és a légzőszervi megbetegedések kialakulásának kockázatát, ezért kerüljük a szabadban történő hosszabb idejű tartózkodást, a kinti fizikai munkát vagy a sportolást.

De vajon mit lélegzünk be bent, munka közben az irodában, tévézés és alvás közben a lakásban? Kell-e aggódnunk a beltéri levegő miatt? Alapvetően igen, hiszen ha kint rossz a levegő, bent sem lesz sokkal jobb, hiszen a rossz kültéri levegő nem csak szellőztetéssel, hanem a nyílászárók résein keresztül is bejut az épületekbe. Így jobban járunk, ha a szellőztetést a hajnali órákra időzítjük és tanácsos a kinti levegőt megszűrni, megtisztítani. Az AeraMax által megrendelt friss kutatásból az derült ki, hogy a megkérdezett irodai dolgozók fele tapasztalt már légúti kellemetlenségeket a beltéri levegő minősége miatt a munkahelyén, valamint minden tizedik irodista rendszeresen küzd légúti problémával. Nem meglepő tehát, hogy a megkérdezettek döntő többsége (83%) inkább vagy teljesen egyetért azzal, hogy két azonos feltételű munkahely közül mindenképp azt választaná, ahol van légtisztítás. Hasonlóan magas az aránya azoknak is, akik úgy gondolják, hogy ma még Magyarországon az irodai levegő tisztítását elhanyagolják a munkaadók, pedig 88% jelentős hozzáadott értéknek tekintené ezt. A legkorszerűbb légtisztító berendezések ugyanis képesek kiszűrni és semlegesíteni a levegőben terjedő szennyező és allergén anyagokon kívül a vírusokat és bacilusokat is, valamint semlegesítik a szagokat. A falra szerelhető változatok általában hatékonyabban keringtetik a levegőt. A beltéri légtisztítással csökkenthetjük a betegségek kialakulásának kockázatát és nem kell aggódnunk a levegő minősége miatt ott, ahol napunk jelentős részében vagyunk és nem tudjuk korlátozni sem az ott töltött időt.