Művészi harc az orosz elnyomó hatalom ellen

Masha Gessen A szavak ereje
Pussy Riot
Fordító: Parászka Boróka2012. február 12-én öt fiatal nő lépett be a moszkvai Megváltó Krisztus-székesegyházba.
Neonszínű ruhában, színes harisnyában, fejükre húzott maszkban adtak elő egy punk imát. „Isten Anyjához” könyörögtek, hogy szabadítsa meg őket Putyintól. A biztonsági őrök gyorsan lekapcsolták a bandát. Hármójukat nem sokkal később letartóztatták és bíróság elé állították. Kettejük büntetése szibériai fegyenctelep lett.
Az ügy azonnal a nemzetközi sajtó címoldalára került, a videofelvételek vírusként terjedtek. A neves amerikai–orosz újságíró, Masha Gessen arra volt kíváncsi, mi vitte rá ezeket a maszkos csajokat arra, hogy ilyen látványosan és félelmet nem ismerően fejezzék ki nemtetszésüket a jelenlegi politikai berendezkedéssel szemben, s milyen eszközökkel harcoltak és harcolnak az orosz elnyomó hatalom, a sajtószabadság és a választások szabadságát semmibe vevő putyini autokrácia ellen.


ISBN: 9789632939766
Terjedelem: 400 oldal
Méret: 125 x 200 mm
Kötés: tábla, védő
Ár: 3999 Ft

Megrendelhető itt.


„2006 decemberében, Nágya első, Moszkvában töltött félévének végén több mint ötezer ember vett részt a hatósági engedéllyel nem rendelkező Elégedetlenek menetén. A tüntetők megpróbáltak áthatolni a rendőrkordonon, több mint száz embert állítottak elő. Négy hónappal később további, legalább ezer, illegális demonstrációra tartó aktivistát állítottak elő. És még mindig ötezer ember vett részt ezen a tüntetésen, százak törték át a rendőrkordont. Majdnem egy kilométert haladt a menet, mire a rendőrség feloszlatta.
Petya és Nágya több ilyen tiltakozáson is felbukkant. Nem érezték a közelgő változást, de legalább egyértelművé vált, hogy rajtuk kívül más is szót emel a fojtogatóan egyoldalú politika, a mindent agyonnyomó középszerűség, a putyini Oroszország beteges fogyasztói társadalma ellen.”

Masha Gessen amerikai–orosz újságíró, író, emberi jogi és LMBTQ-aktivista. Többek között a The New York Times, a The New York Review of Books,a The Washington Post és a Los Angeles Times rendszeres szerzője; 2017 óta a The New Yorker állandó munkatársa.
Párjával három gyermeket nevelnek. 2013 óta családjával New Yorkban él, ahová nemi identitása miatt menekült Oroszországból. 2017 óta az egyesült államokbeli Amherst College vendég professzora.