Mire érdemes figyelni idén az ingatlanpiacon?
Trendek, tippek, kockázatok
Az ingatlanszektor minden szereplője kedvező tendenciákat, növekvő tranzakciószámot és még mindig emelkedő ingatlanárakat vár az idei évtől. Mit jelent ez a fogyasztóknak, befektetőknek? Hol érdemes vásárolni, mire érdemes figyelni és mennyit lehet alkudni az árakból? A Duna House szakemberei összegyűjtötték a legfontosabb tényeket, szempontokat és kockázatokat, ami alapján mindenki megfontoltan dönthet a hazai ingatlanpiacon.
Hazai helyzet a fővárosban és vidéken
A tavalyi év kiemelkedő volt a lakóingatlanpiacon, folytatódott a 2014 óta tartó kilábalás. Az ingatlanárak 12% környéki emelkedése mellett az elmúlt 8 év legmagasabb tranzakciószámmal zárhatott a piac. A Duna House becslése alapján tavaly közel 150 ezer tranzakció valósult meg, az idei évben ennek további emelkedése várható, amely így már meghaladhatja a 160 ezret.
Árak tekintetében a tavalyi év szintén a folyamatos növekedésről szólt. Az elmúlt években a dinamikus árnövekedést legnagyobb mértékben Budapesten tapasztalhattuk meg. Ennek megfelelően 2017 második felében is Budapesten voltak legmagasabbak a négyzetméterárak. Használt tégla lakások esetében ez 514 ezer forintot jelentett, de az egyik legdrágábbnak számító V. kerületben az átlagérték a 788 ezer forintot is elérte, ami még soha nem volt ilyen magas. A belvárosban a magasabb árak miatt érezhetően némileg visszaesett a kereslet az elmúlt időszakban, és az értékesítési idő is megnövekedett. Az árnövekedés kisebb mértékben, de vidéken is jellemző volt. A Duna House adatai alapján Veszprém megye átlagértékei voltak a legkiemelkedőbbek, amely 367 ezer forintos négyzetméter-, és 21 millió forintos fajlagos árat jelentett. Legalacsonyabb négyzetméter áron Békés megyében lehetett tégla építésű lakást venni, itt átlagosan 155 ezer forintot kértek egy négyzetméterért.
Az idei évben az ingatlanbefektetés továbbra is nagyon vonzó lesz a Duna House szakemberei szerint, amely tovább pörgetheti a piacot. Az alacsony kamatkörnyezet, a növekvő munkabérek és az erőteljesen felfutó hitelkihelyezések miatt további áremelkedés várható az elkövetkező 2-3 évben, amelynek mértéke ugyan mérséklődhet, de így is 5-10%-ot becsülnek idén a szakemberek. Az ingatlanhoz szorosan kapcsolódó hitelpiacon szintén akár 20-25 %-os növekedést is láthatunk a folyósított lakáscélú hitelállományban.
Tippek 2018-ra
Kínálati oldalon az idei évben az újépítésű lakások rohama várható, ami a vevők számára kedvező széles választékot fog jelenteni. Fontos kiemelni azonban, hogy az építőipar munkaerőpiaci helyzet miatt itt az átadások tekintetében csúszásokkal is kell számolni, így a lakáshelyzetüket nagyon sürgősen megoldani kívánó lakásvásárlóknak érdemesebb már magasabb készenléti fokozatban lévő projektek kínálata között válogatni. A türelemnek természetesen több előnye van, a projektek előre haladtával szűkül a foglalható kínálat és jelentősen emelkednek a négyzetméter árak is, így kedvezőbb áron jobb ingatlanokat találhatnak azok, akik már jó előre tervezik a lakásvásárlást.
Az újépítésű projektek környékén a tapasztalatok alapján a használtlakások árai is az átlagosnál nagyobb mértékben emelkednek, így a használt vagy a kisebb alapterületű lakást keresőknek akár befektetési szempontból is érdemes ezekben a kerületekben, városrészekben nézelődni.
A panelek iránt érdeklődőknek számolni kell azzal, hogy az eladók ebben a szegmensben engednek a legkevesebbet a meghirdetett árakból. Decemberben átlagosan csak 2 százalékot lehet a fővárosi panelek áraiból alkudni, szemben a vidéki házak esetében, ahol az ügyesebbek akár 7 százalékos csökkentést is ki tudtak harcolni. Országos átlag alapján idén is 4-5% körüli alkuval érdemes számolni az ingatlantranzakciók során.
Vidék tekintetében a gazdaságilag jól teljesítő régiók, nagyobb városok és megyeszékhelyeknél várható az átlagosnál élénkebb piaci az eladási és vásárlási oldalon is. Az áremelkedés ezeken a területeken eddig elmaradt a fővárosi szintektől, de tavaly itt is erősödött ennek mértéke, ami kitarthat az idei évben is. Az újépítésű ingatlankínálat jelentősen szűkebb ezeken a területeken, így könnyebben és gyorsabban találhatnak a vevők jó állapotú használt lakásokat, családi házakat.
Az ingatlant eladni kívánó lakástulajdonosok eddig egyre gyorsuló piacot tapasztalhattak, folyamatosan csökkent az átlagos értékesítési idő. Az árak emelkedésével és a több újépítésű lakás piacra kerülésével azonban ez a folyamat jelentősen lassulni fog, így az eladóknak valamivel hosszabb értékesítési folyamattal érdemes számolniuk. Árazás tekintetében a szakemberek szerint kedvezőtlen hatással lehet az értékesítés folyamtára a magasra becsült indulóár. Amennyiben bizonytalanok vagyunk érdemes értékbecslő szakember segítségét kérni.
Aki befektetőként nem szeretne a lakáspiac várható hozamaiból kimaradni, de nincs kellő tőkéje önálló ingatlan vásárlására, annak érdemes lakásalapba fektetnie, amely az elemzők szerint idén is a jobban teljesítő alapok közé fognak tartozni.
—
A Duna House ingatlanpiaci elemzéseit és legfrissebb számait megtalálják a Duna House Barométer kiadványában: https://dh.hu/barometer