„Most meg kell találni az apró örömöket”

– Baji Balázs élete a karanténban

Baji Balázs világbajnoki bronzérmes gátfutó továbbra is folytatja az egyéni edzéseket annak ellenére, hogy az olimpiát egy évvel későbbre halasztották. De miképpen alakult át az élete, illetve mire figyel oda különösképpen, hogy ne csak a futópályán, hanem hétköznapjaiban is lendületben legyen a karantén idején? A Scitec #stayhomestayfit kezdeményezése keretében többek között Balázs tanácsait is megtudhatjuk arról, hogy hogyan tudunk a megváltozott körülmények között is egészségesek és fittek maradni!

„Sokkal többet vagyok otthon a jelenlegi helyzetben, mint egyébként lennék, ilyen szempontból próbálom betartani az ajánlásokat. Atlétaként szerencsére meg tudjuk oldani az edzésünket, nyilván sok létesítmény be van zárva, nem tudunk ezért olyan felkészülést folytatni, mint az eredeti programban lenne. Szerencsére a Budapesti Honvéd és az Atlétikai Szövetség a megfelelő korlátozásokkal biztosít számunkra edzéslehetőséget, egyszerre maximum tízen lehetünk egy pályán, így meg tudjuk tartani azt az egészséges távolságot egymástól, ami a járvány terjedése szempontjából fontos. Végül is tudunk elfogadható minőségű edzésmunkát végezni” – mondta Baji Balázs, aki azért csatlakozott a Scitec #stayhomestayfit kezdeményezéséhez is, hogy arra ösztönözze az otthon tartózkodókat, hogy sportoljanak rendszeresen, akár otthon is.

Persze a problémák áthidalása és a praktikus megoldások csak egy része a teljes képletnek. Sokan érezhetjük azt ebben az új időszámításban, hogy a dolgaink csak döcögnek, akadoznak, ha valami újat szeretnénk rendszeresíteni az életünkben, úgy tűnhet, sokkal nagyobb akaraterőt igényel, mint korábban. Nem vagyunk ezzel egyedül – Balázsnak legalábbis ismerős.

„A legnehezebb számomra ebben az időszakban a motiváció és a célok elhomályosodása, eltűnése. Ezeket kell újraértelmezni. Meg kell találni ebben a szituációban is azokat a kis kapaszkodókat, apró örömöket, amik továbblendítenek minket ezen az úton, és segítenek abban, hogy ezt az időszakot is átvészeljük. Próbálok abban hinni, hogy ha most ebben az időszakban fegyelmezettek és motiváltak maradunk, akkor majd, ha visszakerülünk a régi kerékvágásba, akkor sokkal előrébb tudjuk folytatni a munkánkat és az életünket! Nem szabad most sem hátradőlni és csak keseregni.”

A célok megtalálása, illetve a motiváció fenntartása mellett ugyanakkor fontos valamiféle önvizsgálatot is tartani – nem lehet csak úgy fejest ugrani a dolgokba. Az szinte már alapszabály, hogy az új rutinok kialakítását nem szabad siettetni vagy erőltetni. Csakis lépésről, lépésre.

„Optimista vagyok: van egy plusz évem arra, hogy a felépülést és a kemény munkát elvégezzem, s biztosan ott legyek Tokióban. Gyakorlatilag nem rohamléptekben, magamat hajszolva kell felépítenem a saját formámat, hanem szépen, nyugodtan, a legapróbb részletekre is odafigyelve tudjuk megvalósítani ezt a célt, amelyben a Scitec Institute dietetikus csapata is maximális segítségemre van. Most van idő olyan apró kis csiszolásokra, amikre egyébként nem lett volna a normális ütemtervben.”

Balázs számára is nehéz helyzetet teremtett a bizonytalanság. Úgy tűnik, mintha egy végeláthatatlan alapozó időszakba csöppent volna, amiről nem tudja, hogy meddig is fog tartani. Sőt, az is elképzelhető, hogy sportszakmai szempontból az egész év olyan lesz, mintha meg sem történt volna. Versenyek és kiélezett helyzetek híján ezért tényleg nem marad más, csak a szorgalmas és alázatos edzésmunka: „Ha csak eltelne ez az egy év, akkor borzasztó nehéz lenne elkezdeni a felkészülést, és újból nekiugrani a versenyeknek. Ezért a jelenlegi helyzetből kell kihozni a legtöbbet és bízni abban, hogy ha most is motivált maradok és tovább dolgozom, akkor egy jobb szintről tudom újra folytatni az élsportot, amikor újra indulnak a versenyek.”