Meztelen férfiak?
A spanyol és a magyar irodalom női sikerszerzői adnak egymásnak találkozót ősszel Budapesten
• Van-e az irodalomnak neme? Meglepetésnek számít-e a XXI. században, ha egy sikerkönyv szerzője nő, egyáltalán létezik-e olyan, hogy női irodalom és női téma? A budapesti Spanyol Nagykövetség, a Cervantes Intézet, a Petőfi Irodalmi Múzeum, az Uránia Nemzeti Filmszínház, valamint az ELTE Spanyol Tanszékének együttműködésében ezekre a kérdésekre keresik a választ a spanyol és a magyar irodalom elismert női szerzői a "DIÁLOGOS: Spanyol-magyar irodalmi találkozások" keretében az ősszel.
Nem túlzás azt állítani, a spanyol és a magyar irodalom élvonala ad egymásnak találkozót októbertől az Uránia Nemzeti Filmszínházban. Alicia Giménez Bartlett és Szvoren Edina, Elvira Lindo és Ugron Zsolna, valamint Rosa Montero és Szécsi Noémi rendhagyó sztárpárokként, kötetlen hangulatban beszélgetnek a kortárs irodalom égető kérdéseiről, így minden hónap első szerdáján új látásmódokkal gazdagodhatnak azok, akik az Urániába látogatnak. A szerzőkkel Dr. Scholz László, az ELTE irodalomprofesszora beszélget.
A beszélgetések során közelképet kapunk a szerzők munkásságáról, egyéni látásmódjáról, miközben az is felvetődik majd, hogyan látják a szerzők saját szerepüket a kortárs irodalomban. A találkozásokon összehasonlításra kerül a női írók hazai és spanyolországi helyzete, és arra is fény derül: miért különleges jelentőségű, ha egy sikeres könyv szerzője nem férfi?
Utóbbiról az október 2-án 18 órakor kezdődő nyitótalálkozó spanyol résztvevője sokat mesélhet. Alicia Giménez Bartlett, a feketeirodalom ibériai nagyasszonya, akinek műveit 15 nyelvre fordították le, 2015-ben Meztelen férfiak című, férfiprostituáltakról szóló regényével elnyerte a Planeta-díjat. A rangos spanyol irodalmi elismerés érdekessége, hogy az írók álnéven és álcímen küldik be munkáikat – Giménez Bartlett pedig férfi álnéven nyert 486 pályamű közül.
A sokoldalú és termékeny spanyol írónő első regényeinek fantasztikus sikere után végül feladta irodalomtanári állását, és teljes egészében az írásnak szentelte magát. Beszélgetőpartnere, Szvoren Edina ugyanakkor ma is tanít, miközben műveivel alig tíz év alatt a kortárs magyar irodalom sikerszerzői közé emelkedett. 2015-től a Magvető szerzője: Az ország legjobb hóhéra 2015-ben, a Verseim című prózakötete 2018-ban jelent meg. Kritikusai tökéletes mondatait, lebilincselő történeteit dicsérik.
Giménez Bartletthez hasonlóan Szvoren is számos irodalmi díjat mondhat magáénak: a Déry Tibor-díj (2010), a Bródy Sándor-díj (2011), az Artisjus Irodalmi Díj (2013), a József Attila-díj (2013) és az Európai Unió Irodalmi Díja (2015) mellett az immár negyedik alkalommal átadásra kerülő Libri Irodalmi Díjat is elnyerte Verseim című novelláskötetével. Az Uránia Nemzeti Filmszínházban mégsem díjak, hanem kiemelkedő női írók és irodalmi sorsok találkoznak majd október másodikán – és az őszi folytatásban minden hónap első szerdáján.
Facebook-os esemény: https://www.facebook.com/events/536333063783968/