Megtartó erő – Illés Klára megrázó könyve egy parasztcsalád történetéről

Megrázó és eleven mikrotörténeti olvasmány Illés Klára Megtartó erő című könyve. A Tények és Tanúk sorozat új kötetében egy jellegzetes XX. századi történet bontakozik ki: a bakonyi sváb-magyar iparos-paraszt család élete mindennapi küzdelem a szegénységgel, megjelennek a kitelepítés, a katonaság, a jogfosztottság hétköznapjai.

„Főszereplői a szüleim. Bár családom előző nemzedékei mindennapjait mindkét ágon a kétkezi munka határozta meg, fennmaradtak írásos emlékek is, így a családi archívumban található dokumentumok egészítik ki a szüleim által elmondottakat” – írja bevezetőjében Illés Klára.

„1990-ben egy paraszti életrajzírói pályázat adta az ötletet, hogy anyukámmal elkészítsem azt az interjút, amely az első fejezet alapját adta. 2006-ban saját kezűleg is leírta az életét: ezt az önéletírást az eredeti alapanyaghoz szerkesztettem. A második fejezetben a szüleim 1955-ös katonalevelezése olvasható. Apukámmal 2002-ben készítettem életinterjút, ez adja a könyv harmadik fejezetét. […] Az interjúszövegek közé dőlt betűkkel beillesztett levelek, dokumentumok eredetije a családi archívumban található, a bírósági iratokat az MNL Győr-Moson-Sopron megyei Levéltárban kutattam. Anyukám 1995-ben kezdett, majd intenzíven 2000 és 2015 között írott naplója alaposan ritkított, szerkesztett szöveg: ez a könyv negyedik fejezete.” Illés Klára egészíti ki az anyai napló utolsó éveit, „a történet lezárulásának krónikája”, az emlékidézés és a számvetés fejezetei zárják a könyvet.

„Vajon érdemes-e a figyelemre egy olyan könyv, amelynek főszereplője két, nyolcvanéves korát is megélt, betegségben elhunyt idős ember, akik nem vittek végbe a társadalmi emlékezetben is számontartott, rendkívüli dolgokat?” – teszi fel a kérdés Illés Klára. Várszegi Asztrik szerintem nemcsak figyelni érdemes erre a könyvre, hanem „kötelesség ilyen könyvet megírni”. A volt pannonhalmi főapát a könyvhöz írt érzékeny és elemző ajánlójában „családi tükörnek” nevezi a Megtartó erő című könyvet, amely „a magyar történelem 20. századának és megkezdett 21. századának pontos látlelete”. „Főszereplőit megpróbálta az első világháború és a Tanácsköztársaság hátrahagyott szegénysége, a Horthy-korszak nincstelensége és küzdelme, a ránk törő új világ kísértése, a Volksbund, a feloldatlan zsidókérdés, a II. világháború családi veszteségei és fájdalmai, a lakosságcsere újabb tragédiája, majd a berendezkedő kommunista hatalom minden ártalma. Mindezek az események nem feloldást, nem szabadságot és felemelkedést, hanem mérhetetlen szenvedést hoztak, és a családtagok, ki-ki a maga adottsága, embersége és emberi bűnei révén, mégis megkapaszkodnak, megmaradnak és együtt maradnak. Életükben ott vannak azok a kivételes pontok, amikor szeretik egymást, amikor kibékülnek, amikor, ha rövid időre is, de megélik a szegény, de boldog ember örömét.”

Megtartó erő című könyvről Illés Klárával és Závada Pállal Turi Tímea beszélget január 26-án 18 órakor. Az online könyvbemutató élőben követhető a Líra Könyv és a Magvető Facebook-oldalán.

Megrendelés
Megjelenés: 2021. január 19.
Oldalszám: 384 oldal
Méret: 124 x 1197 mm
Kötés: Keménytábla
Ár: 4499 Ft
ISBN: 978 963 14 3871 0

Részlet könyvből

Aztán gyütt a nímet világ. Volt a faluban a Lohinger János bácsi. Ő ment a németekhöz mindenhova: hát csak nem fogjátok megvetni az anyanyelveteket? Hogy nézne az ki, ha tik nem vallanátok magatokat nímetnek, mikor nagyszülükrű kifolyólag tiszta nímet ajkúak vagytok! Így aztán összeszedte a betelepedett majoriakat, mert itt mind svábok voltak. Ezek, mi is, így léptünk be a Volksbundba. Tizenöt-húsz család volt ez, a faluban a többi magyar úgy nyolcvan család. A csatkaiak haragudtak aztán a németekre, mert csináltak külön sváb búcsút. Hozták a móri trombitazenekart, volt nagy sátor. Akkor ez nagy nívójú valami volt. Én még kisleány voltam, tizennégy-tizenöt éves..”

A folytatáshoz kattintson ide!