Magyar mérnöki bravúr segít kezelni az afrikai vízproblémákat

A fenntartható vízipari megoldásokat a Planet Budapest 2021 látogatói VR szemüvegen keresztül is megnézhetik

A magyar vízügyi innovációk nemzetközi szinten is bizonyítanak – ezt mutatják be a Pureco Csoport szakemberei a Planet Budapest 2021 Fenntarthatósági Expó és Világtalálkozón. A már elkészült és a két, még folyamatban lévő ghánai szennyvíztisztítási beruházás közegészségügyi és környezetvédelmi problémákat segít orvosolni – több millió embernek az életét téve ezzel jobbá. A kiállítás látogatói mindezt maketten és virtuálisan, VR szemüvegen keresztül is megtekinthetik.

Miközben mi Magyarországon egyetlen mozdulattal jutunk hozzá a tiszta ivóvízhez, ez a világ számos régiójában csodaszámba megy. A vízhiány mellett legalább akkora gondot jelent a meglévő vizek minősége, hiszen az afrikai és délkelet-ázsiai országok jelentős részében a lakossági és ipari szennyvizek tisztítás nélkül kerülnek vissza a természetbe.

A fejlődő országok városaiban az összegyűlt szennyvíz mindössze 7-10 százalékát kezelik megfelelően, a többi tisztítás nélkül kerül be a felszíni és felszín alatti vizekbe, amelyek ettől kezdve emberi fogyasztásra alkalmatlanná válnak. A szennyvízkezelők létesítése tehát közegészségügyi és környezetvédelmi szempontból egyaránt elengedhetetlen” – hangsúlyozta Horváth Bálint, a Pureco Kft. ügyvezetője.

A Pureco Csoport Ghána három legnagyobb vidéki városában – Kumasi, Tamale és Takordi – épít szennyvíztelepeket. A hazai vízügyi szakembereknek a csatornarendszer hiánya miatt a szippantó autókkal szállított rendkívül sűrű szennyvíz megtisztítására kellett megoldást találniuk. A ghánai befektetők erős nemzetközi versenyben választottak végül a magyar technológiát, a megvalósításhoz pedig a magyar EXIM Bank biztosít forrást, vevőhitel konstrukcióval. Az első, kumasi telep építése 2019-ben kezdődött. A másik két projekttel (Takoradi és Tamale) kapcsolatos szerződés a 2019-es Budapesti Víz Világtalálkozón került ünnepélyes keretek között aláírásra.

A féléve tartó kumasi tesztüzem tapasztalatait a Planet Budapest 2021 Fenntarthatósági Expó és Világtalálkozó keretében mutatták be: „A költséghatékony, magyar know-how alapján készült tisztítóban a bejövő és a kibocsátott, tisztított szennyvíz paraméterei alapján azt látjuk, hogy a tisztítási hatásfok paraméterektől függően 90-98 százalék. A projekt ezzel az első olyan szubszaharai, fenntartható szennyvíztisztítási megoldás, beruházás, amely jelentős fejlődést hoz az ott élő emberek számára” – tájékoztatott az ügyvezető az eddigi eredményekről.

A másik két városban, Takoradiban és Tamaleban jelenleg még folyik az építkezés, de a tervek szerint két éven belül már itt sem kerül tisztítatlan szennyvíz a környezetbe. A három városban összesen több mint 3,5 millió – Magyarország teljes lakosságának több mint 30 százalékának megfelelő – ember életét teszik egészségesebbé, jobbá és biztonságosabbá ezek a beruházások. A víz- és szennyvízproblémák megoldása azonban nem csak környezeti és higiéniás szempontból lényeges. A vidéki projektek segíthetnek csökkenteni a fővárosba áramlást, mivel az emberek szívesebben maradnak a megfelelő infrastruktúrával ellátott területeken.

A beruházás fontosságát és a két cég szoros kapcsolatát jelzi, hogy a Pureco meghívására Ghánából több mint 20 fős delegáció érkezett a Planet Budapest 2021 fenntarthatósággal és zöld innovációkkal foglalkozó nemzetközi szakkiállítására. A vendégek között ott van a Kumasi Szennyvíztisztító Telep tulajdonosának a Jospong Csoportnak vezérigazgatója, Dr. Joseph Siaw Agyepong is. Az együttműködés ugyanis már messze túlmutat a technológia felépítésén, a Pureco kiemelt feladatának tekinti a telep működtetéshez szükséges helyi szakembergárda betanítását, és szerepet vállal az ország lakosságának vízzel kapcsolatos ismereteinek fejlesztésében, edukálásában is.

A rendezvényen a digitális eszközöknek köszönhetően a nagyközönség is megtekintheti a magyar technológiákat: a tamalei szennyvíztelep élethű makettje mellett virtuálisan, VR szemüvegen keresztül látható a kumasi és a Pureco közreműködésével épült egyik magyarországi szennyvíztisztító telep is.