Magvető Napok április 9. és 12. között

Könyvbemutatók és felolvasások

Három tavaszi újdonságot: Erdős Virág új kötetét, egy ördögien lendületes regényt, egy Petri-díjas elsőkötetet mutat be és Esterházy Péterről tart irodalomórát gimnazistáknak a Magvető Kiadó április 9. és 12. között a Magvető Caféban. Az először 2023-ban megrendezett Magvető Napok irodalmi rendezvényei a költészet és a magyar próza napjához kapcsolódnak.

Április 9-én 17 órakor Magyary Ágnes Az örök székely című regényéről beszélget a szerzővel Szegő János, a könyv szerkesztője. A regényből Pelsőczy Réka olvas fel részleteket.



Magyary Ágnes fantasztikus fordulatokban gazdag regényében egy székelyföldi faluban furcsa biciklis idegenre figyelnek fel a helyiek, aki cilinderben, napszemüvegben, biciklisnadrágban és frakkban ül a drótszamáron, azonban a frakk alatt nem visel semmit. És ha ez nem lenne elég, még megáll az idő is, amely az 1700-as évek óta amúgy is csak araszolgatott errefelé. A falusiak megrémülnek, azt hiszik, az ördöggel van megint dolguk, aki már korábban is járt ezen a vidéken. Magyary Ágnes karneváli regényében helyben és időben vagyunk, pontosabban szabadon utazunk korok, tájak és figurák között a történelmi Magyarország kulisszái és legendáriumai között. Az egyik pillanatban még a 18. században járunk, aztán 1849 után, majd Ady Endre korában. A szerző, aki maga is benne van a pácban, a történelem állandóságaival és variációival ugyanúgy játszik, mint az olvasó kíváncsiságával és fantáziájával, vagy éppen az archaikussal és a posztmodernnel. Az irodalmi utaláshálókban is gazdag szöveg mögött pedig kirajzolódik Közép-Európa jellegzetes, groteszk, mágikusan realista életvilága, sorsközössége. Mintha Gabriel García Márquez és Esterházy Péter írásművészete találkozna valahol Csíkban.

Április 10-én 17 órakor Rékai Anett Petri-díjas kötetét mutatjuk be. A Menetiránynak háttal című kötetről Szegő János kérdezi a szerzőt, Bánfalvi Eszter pedig részleteket olvas fel a kötetből.



„Egész úton azt nézed, / mi mindent hagytál magad mögött” – szólítja meg az Utószezon című vers beszélője Rékai Anett első kötetének olvasóját is. Mintha az elszakadás és a felszabadulás állomásait járhatnánk végig: a kamaszkor lezárását, az önálló élet indulásának fázisait, az újabb illeszkedési kényszerek nehéz és nonszensz szabályait, egy párkapcsolat függő játszmáit és az irodalmi nyilvánosság társas játékait. Rékai Anett a visszájáról látja a dolgokat, a vonat ablakában pedig ott van a tükör lehetősége is. Így lesz egyfajta utazás az egész könyv, váratlan váltókkal, feltételes megállókkal és szabad jelzésekkel.

Április 11-én, a költészet napján 17 órakor Erdős Virággal beszélget új kötetéről Turi Tímea, a kötet szerkesztője. Az Eltérő tartalom című könyvből a szerző olvas fel részleteket.



Háborúban hallgatnak a múzsák? Erdős Virág verseiben nem hallgatnak, hanem ordítanak. Ebben a költészetben nem válik szét a közélet és a magánélet, és a megfogalmazás sem lehet győztes a valóság felett, csak közösen bukhatnak el. Az Eltérő tartalom versei szinte a lehetetlent valósítják meg: közvetlen valóságunk helyeiről és időiről szólnak felismerhetően, mégsem publicisztikus módon, hanem szikáran és nagy erővel.



Április 12-én Esterházy Péterről tart rendhagyó irodalomórát gimnazistáknak Fehér Renátó, Szegő János és Turi Tímea. A program zárt körű.