Magvető a Margón

Újra könyvbemutatók a Millenáris Parkban – ezúttal a Margó Irodalmi Fesztiválon. A Magvető a Nemzeti Táncszínházban mutatja be Garaczi László új regényét a karanténról és egy szakításról, Havasréti József sötét szatíráját a magyar faluról, Darvasi László vidékről szóló mesternovelláit, Csabai László nyárligeti történeteit és Keresztury Tibor kultikus publicisztikakötetét.

Az első prózakötetnek járó Margó-díj tíz jelöltje között három magvetős szerző könyve található: Bognár Péter Hajózni kell, élni nem kell című regénye, Konrád Józseftől A behajtó és Szemethy Orsi könyve, A sikoltó. Az idei Margó-díjat október 13-án 15.30-kor adják át.

Garaczi László új regénye a karantén idején játszódik Magyarországon, a történet három sűrű napot fog át. A Weszteg nem csupán a lenyúzott személyiségek groteszk társadalmi tablója vagy az elmúlt éveinket alapjaiban felforgató járvány ironikus krónikája, hanem melankolikusan pulzáló dezillúziós szerelmi regény. Garaczi Lászlót Szegő János kérdezi az új regényről, amelyből Porogi Ádám olvas fel részleteket október 14-én, pénteken 20 órakor a Nemzeti Táncszínház Kistermében.

Néprajzos egyetemisták utaznak az elnéptelenedő Tégláspusztára, hogy interjút készítsenek Szennai Irénkével, akit valamikor halottlátónak, népi gyógyítónak tartottak. Két tanárukat Irénke múltjából a régi közjáték érdekli leginkább, az az időszak, amit az asszony Lipótmezőn, a pszichiátrián töltött. Rossz hír fogadja őket: Irénke meghalt, már el is temették. A Terepmunka című regényről Havasréti József és Szegő János beszélget október 15-én, szombaton 17 órakor a Nemzeti Táncszínház Kávézószínpadán. A regényből Friedenthal Zoltán olvas fel részleteket.

Az év légiutas-kísérője – ezzel a novelláskötettel köszönti a Magvető a hatvanéves Darvasi Lászlót. A történetek helyszíne legtöbbször a magyar vidék, ahova elköltözött, de elszakadni képtelen felnőttek térnek vissza újra és újra, ahol a különböző generációk a legváltozatosabb módokon nem értik meg egymást. Az írásokban mégis ott kísért mindig a humor, a komor helyzeteken is átüt a kíméletlen fantázia, és a legváratlanabb helyzetekben is felszikrázik a költőiség. Darvasi Lászlót Kutasy Mercédesz faggatja a könyvről, amelyből Darvasi Áron olvas fel részleteket október 15-én, szombaton 18.30-kor a Nemzeti Táncszínház Nagytermében.

Csabai László új novelláskötete szubjektív történelemkönyv, amelyben nyárligeti hőseit követve jutunk el az első világháborútól napjainkig: megelevenednek a két világháború és a forradalmak hétköznapjai, aztán az újrakezdés, a lakosságcsere, a Rákosi-korszak, majd a hatvanas–nyolcvanas évek konszolidált-fásult szocializmusa, s végül a rendszerváltás körüli, utáni időszak. A Rákosival az ágyban című kötetről beszélget Csabai László és Bárány Tibor október 16-án, vasárnap 16 órakor a Nemzeti Táncszínház Kávézószínpadán. A novellákból Szikszai Rémusz olvas fel.

Keresztury Tibor mára már kultikus kisprózakötete, a Reményfutam 2000-ben látott napvilágot a Magyar Narancs gondozásában. A szövegek a kilencvenes évek magyar mindennapjainak összetéveszthetetlen hangú, fanyar humorú, groteszk-abszurd-realista élménybeszámolói. A könyv a magyar irodalom markáns műfajának, a publicisztikának nagy teljesítménye. A Reményfutamról Szegő János kérdezi Keresztury Tibort október 16-án, vasárnap 19.45-kor a Nemzeti Táncszínház Kistermében. A könyvből a szerző és Pál András olvas fel.