Lassan nincs, aki feltegye a házra a tetőt

Az építőiparban akár már holnap 3500 ember kezdhetne el dolgozni, annyira szükség van a dolgos kezekre. Az ágazaton belül nemcsak a kivitelezésben dolgozó bádogosokból, tetőfedő szakemberekből nincs elegendő, de már a tervezés fázisában, sőt az építőipari termékek gyártásánál is egyre erőteljesebben érezteti hatását a munkaerőhiány. Jelenleg mindenki keresi a megoldást, hogyan pótolhatja a kieső humán erőforrásokat. Három szakembert kérdeztünk a téma kapcsán.

A csarnokok generálkivitelezésével évtizedek óta foglalkozó Térváz Kft. ügyvezetője, Petőcz András szerint a szakemberhiány kompenzálására a minőségi gyártói termékek jelenthetnek optimális megoldást, akár már rövidtávon is. Ezekkel ugyanis gyorsabb, egyszerűbb a szerelési munka, nem kell utómunkákkal, javításokkal, reklamációkkal foglalkozni, illetve rövidebb idő alatt több megbízást is el lehet látni.

Az Épületszigetelők, Tetőfedők és Bádogosok Magyarországi Szövetségének korábbi elnöke és mai napig aktív vezetőségi tagja, Kujbus Mihály bádogosmester viszont úgy látja, hogy a minőségi termékek mellett elengedhetetlen a jól képzett munkaerő is a tartós és a célnak megfelelő tetők elkészítéséhez, ezért az új bádogos generáció kitanítása kiemelt fontosságú feladat.

Utóbbi állásponttal ért egyet a svédacélból készülő tetők és csarnokok vezető gyártója, a Swedsteel-Metecno ügyvezető igazgatója, Alyyan Nabeel is, aki szerint a bádogosi, tetőfedő és épületlakatos, szerkezetszerelő szakmák népszerűsítése a pályaválasztók körében minden építőipari vállalkozásnak közös érdeke. Ugyanakkor az a véleménye, hogy a munkaerő problémák kezelésével párhuzamosan folyamatosan törekedni kell az építési folyamatok egyszerűsítésére, könnyítésére, hogy semmiképpen se szenvedjenek hátrányt a beruházások idehaza sem. A Swedsteel-nél is ezért kötelezték el magukat a magas előregyártottságú termékek mellett, amelyekkel a nagytáblás formátumnak köszönhetően széles felületeket lehet gyorsan, hatékonyan, és esztétikusan befedni.