Lakáskarbantartási és kertgondozási naptár (március-június)

Ezt csináld 2023-ban, ha szép otthont, kertet szeretnél!

Március-június

A tavasz a megújulás, a nagytakarítás időszaka, persze nem kell feltétlenül túlzásba vinni, de az állagmegóvás, a lakásunk általános állapota miatt érdemes évente legalább egyszer alaposabban kitakarítani. Az ablakpucolás sem a legtöbbünk kedvence, igyekezzünk szép, napos márciusi hétvégét választani hozzá.

A takarítás mellett érdemes néhány felújítási, karbantartási munkát is erre az időszakra időzíteni. A száradás elősegítése és a szellőztetés miatt a parketta csiszolásához, lakkozásához jó időre van szükség, a május-június közötti időszak ezért megfelelő lehet. A festési és tapétázási szezon korán kezdődik, és hosszúra nyúlik a tapasztalatok szerint: március végétől október közepéig tart. Ideálisnak azonban a májust és az augusztus-szeptembert lehet mondani, ugyanis jó idő kell hozzá főként a festék száradása miatt.

Márciustól felpörögnek az átépítések, felújítások, burkolások. A terasz, erkély burkolásához, kültéri falburkoláshoz a 10-30 Celsius-fok közötti hőmérséklet a legoptimálisabb, így célszerű tavaszra vagy őszre időzíteni.

Kerti teendőink is elkezdenek sokasodni: a jó idő beköszöntével megkezdhetjük a kerítésfestést, kültéri bútorok felújítását. Fontos, hogy időben kezdjük meg a talajelőkészítést, lazítást, gereblyézést, valamint a lemosó permetezést. Akad dolgunk az ültetéssel is: jöhet a gyümölcsfák, díszcserjék, évelők ültetése, a korai zöldségfélék vetése szabadföldbe (retek, tépősaláta, hagyma, korai karalábé), a fűszernövények és egynyári, valamint balkonnövények vetése. Idejében érdemes ellenőrizni a grillsütő és kapcsolódó eszközök állapotát, a gyerekes családoknál pedig előkerülhet a trambulin, és nyár elejéhez érkezve készülhetünk a medence-projektre is.

Március – június
LakásHáz, kert
Ezt sem ússzuk meg: tavaszi nagytakarítás Persze nem kell túlzásba vinni, de érdemes évente egyszer a szokásosnál alaposabban kitakarítani a lakást. Ha nem vagyunk maximalisták, készülhetünk úgy, hogy az adott évben kiválasztunk egy helyiséget, és arra koncentrálunk.
Átépítések, felújítások, burkolások Márciustól felpörögnek az átépítések, felújítások, burkolások. A terasz, erkély burkolásához, kültéri falburkoláshoz a 10-30 Celsius-fok közötti hőmérséklet a legoptimálisabb a Praktiker szakértői szerint, így célszerű tavaszra vagy őszre időzíteni.
Lakkozás, parkettafelújítás A száradás elősegítése és a szellőztetés miatt a parketta csiszolásához, lakkozásához jó időre van szükség, ezért érdemes a május-június közötti időszakot választani.
Falfestés, tapétázás A falfestő és tapétázási szezon korán kezdődik, és hosszúra nyúlik a tapasztalatok szerint: március végétől október közepéig tart. Ideálisnak azonban a májust és az augusztus-szeptembert lehetne mondani, ugyanis jó idő kell hozzá a festék száradása, illetve bútorok erkélyen való tárolása miatt.
Szobanövények tápoldatozása Áprilistól a szobanövényeket elkezdhetjük intenzívebben tápoldatozni egészen ősz közepéig, utána ismét csökkentsük az adagot.
Fa- és fémfestés, kerti bútorok felújítása, kerítésfestés Március végétől megkezdhetjük a kültéri bútoraink felújítását, lefestését, valamint a jó idő beköszöntével a kerítésfestésbe is belevághatunk. Zománcozásra (fémfestésre) az április-májusi időszak ideális, ilyenkor nekieshetünk a kerítésnek, korlátoknak.
Indulhat a kerti munka Teendőink: talajelőkészítés, lazítás, gereblyézés, védőtakarók eltávolítása, magaságyás megépítése, növényvédelem, lemosó permetezés, gyepszellőztetés, gyeptrágyázás, gyümölcsfák, díszcserjék, évelők ültetése, korai zöldségfélék vetése szabadföldbe (retek, tépősaláta, hagyma, korai karalábé), fűszernövények vetése, egynyári és balkonnövények vetése (kakastaréj, estike, bohócvirág, viola, petúnia stb.), díszfüvek visszavágása, fóliasátorban a kihajtott palánták ritkítása, koratavaszi növények beszerzése (árvácska, primula, boglárka, nefelejcs), folyamatos magvetés szabadföldbe (borsó, konyhakömény, salátafélék, gyökérzöldségek), trágyázás, füvesítés, mulcsozás, dekorkérgek kiszórása, virághagymák ültetése, fagyok elmúltával mediterrán növények kihelyezése, kültéri növények tápoldatozása, tápozása, citrusfélék kihelyezése fagyosszentek elmúlásával,
Kezdődik a kerti buliszezon Készüljünk a kerti grillezésre, ellenőrizzük a felszerelésünket, ha szükséges, tisztítsuk meg, vagy vásároljunk újat. Gyerekeseknek ilyenkor alakul kültéri vidámparkká a kert: állítsuk össze vagy ha nincs még, vegyünk trambulint, kültéri medencét, kosárpalánkot és ping-pong asztalt.
Tipp A tisztítószereket, tisztítóeszközöket szerezzük be már jó előre. Válogassunk, fogjuk kézbe a terméket az áruházban: nem is gondolnánk, hogy egy jó kialakítású ablaklehúzóval mennyivel könnyebb lesz a munka!
Tippek Érdemes ebben az időszakban szakember segítségét kérni a megfelelő rügyvédelem érdekében. A veteményezéshez, faültetéshez elengedhetetlen a folyamatos vízutánpótlás az elmúlt években tapasztalható csapadékhiány miatt. (Szivattyú-házi vízmű, locsolótömlő, öntözéstechnika kiegészítők, öntözőkanna, esővíztároló stb.) Szerezzük be a kertápoláshoz, kerti kényelemhez szükséges eszközöket, bútorokat. Fűnyíró, kerti bútorok, párnák, árnyékolók. Pro tipp: a robotfűnyíró sok kerttulajdonosnál bevált.