Lakáskarbantartási és kertgondozási naptár (január-február)

Ezt csináld 2023-ban, ha szép otthont, kertet szeretnél!

Melyik hónapban milyen lakáskarbantartási és kertgondozási munkát érdemes végezni, hogy minden jól mutasson? Az országos hálózattal rendelkező Praktiker barkácsáruház szakértői éves karbantartási tippeket és részletes menetrendet állítottak össze, amelyből megtudhatjuk a részleteket.

Január-február

A tél utolsó hónapjaiban már nagyon várjuk a jó idő megérkezését, de még sok időt töltünk a lakásban, ezért ez nagyszerű alkalom a közös tervezésre. Gondoljuk át, ebben az évben mit szeretnénk megújítani a lakásunkban, és ennek megfelelően készítsünk éves menetrendet. Ne feledjük, hogy a jó eredményhez gondos tervezésre van szükség. Ha van kertünk, az ezzel kapcsolatos teendőket is gondoljuk át: készítsünk ültetési tervet, ennek megfelelően kezdjük meg a szükséges eszközök, magvak beszerzését. Februártól már készülhetünk a kert ébredésére: elkezdhetjük a gyümölcsfák, díszönvények és örökzöldek metszését, melegebb napokon pedig a lemosó permetezéseket, a fásszárú növények és rózsa ültetését.

A lakásban egy nem túl népszerű házimunka ajánlható a szürke és hideg januárban: olvasszuk le, tisztítsuk ki a hűtőszekrényt. Közben a hűtendő, fagyasztandó ételeket kitehetjük az erkélyre, ablakba.

Praktiker: 2023-as lakáskarbantartási és kertgondozási naptár
Január – február
LakásHáz, kert
Essünk túl a nehezén Mi is lehetne megfelelőbb a szürke és hideg januárban, mint egy mindenki által gyűlölt házimunka, a hűtő leolvasztásának elvégzése? Közben a hűtendő, fagyasztandó ételeket kitehetjük az erkélyre, ablakba. A leginkább családkímélő megoldás, ha a többiek addig kirándulni mennek. Pro tipp: ha már szétkapjuk a hűtőt, kössük össze a konyha nagytakarításával.
Tervezzük meg az évet Gondoljuk át, ebben az évben mit szeretnénk megújítani a lakásunkban, és ennek megfelelően készítsünk éves menetrendet.
Örüljünk a hónak, ha van Ha szükséges, távolítsuk el a havat a fás növényekről, hogy elkerüljük az ágak törését. Tegyük biztonságossá jégmentesítéssel a ház előtti járdát, beállókat. Etessük a madarakat, akár házi készítésű etetővel. Készítsünk ültetési tervet, ennek megfelelően kezdjük meg a szükséges eszközök, magvak beszerzését. Készüljünk a kert ébredésére Legfontosabb teendőink: gyümölcsfák, dísznövények, örökzöldek metszése, a tél folyamán lehullott ágak eltávolítása, fagymentes napokon fás szárú növények és rózsaültetés, melegebb napokon lemosó permetezések megkezdése, talajelőkészítés: forgatás, kúszónövények támasztékainak beszerzése, kihelyezése, konyhakerti növények (pl. paradicsom, paprika) magvetése cserépbe, csíráztató, palántanevelő tálcába, fűtés nélküli fóliaházakba a gyökérzöldségek, káposztafélék, leveles zöldségek vetése.
Tippek Néhány alternatív fűtési eszközt vagy kapcsolódó terméket (pl. olajradiátor, hősugárzó) kiárusításon ilyenkor jó áron beszerezhetünk. Tűzhelytisztításhoz kifejezetten erre kifejlesztett kaparót is lehet kapni, amely nagyszerűen eltávolítja az odaégett maradványokat. Írjuk be a naptárunkba a teendőket és a szükséges eszközök beszerzésének időpontját.Tippek Könnyedén készíthetünk madáretetőt: egy üres műanyag palack aljától néhány centiméterre keresztbe szúrjunk egymásra merőlegesen két pálcikát vagy ceruzát úgy, hogy a végük kilógjon. Fúrjunk föléjük lyukat, a palackot pedig töltsük meg magokkal és akasszuk a fára. Nézzük át, milyen állapotban vannak a kerti szerszámaink. Ilyenkor érdemes kiválasztani és beszerezni a veteményezésre és vágás-metszésre szükséges eszközöket (ásó, lapát, metszőolló, ágvágó, keretes fűrész, ágazófűrész, gereblye, lombseprű, kesztyű, permetező stb.).