Korábbi lengyel miniszter kapott vezetői megbízást az EIT InnoEnergy-nél

Mikołaj Budzanowski lett az EIT InnoEnergy Közép-Európa új vezérigazgatója. A 2025 januárjában hatályba lépő stratégiai kinevezés célja, hogy a fenntartható energetikai fejlesztések mellett elkötelezett szervezet növelje a szerepét a tiszta technológiák közép-európai elterjesztésében és felgyorsítsa az energetikai átmenetet ebben a régióban.

A jövő év elejétől munkába álló szakember jelentős tapasztalatokkal rendelkezik az energiaszektoron belül. Az EIT InnoEnergy-hez a Boryszew S.A.-tól érkezik, ahol az utóbbi időkben innovációs igazgatóként dolgozott. Előtte a vezető lengyel ipari csoport zöldenergia – és gáz divízióját irányította vezérigazgatóként, aminek részeként kiemelten foglalkozott az új technológiákba és a nehezen dekarbonizálható iparágakba való befektetésekkel. Céges karrierje előtt pedig a lengyel államkincstár minisztereként és más kormányzati pozíciókban látott el stratégiai jelentőségű feladatokat, amelyeknek köszönhetően egyedülálló betekintést kapott, illetve páratlan képességek birtokába jutott az InnoEnergy kulcsfontosságú közép-európai projektjeinek irányításához. Mikołaj Budzanowski 2024 áprilisa óta az InnoEnergy által alapított európai szintű tárolórendszer-tulajdonos és üzemeltető vállalat, a Repono igazgatótanácsának tagjaként is tevékenykedik.

„Mikołaj-t a kormányzati és a magánszektoron belül indított energetikai kezdeményezések irányításában világszerte, nemcsak Európában szerzett szerteágazó tapasztalatai, valamint az InnoEnergy 2030-as víziójához – igazgatósági tagként – való hozzájárulása, ideális vezetővé teszik a közép-európai működésünk fellendítésére. Ő az a szakember, aki az átalakítással járó kezdeményezéseket sikeresen megvalósítja, ami kulcsfontosságú jellemző Európa ipari transzformációjában is. Azokhoz a vezetőkhöz tartozik, akik a közszféra adminisztrációs folyamatait és az ipar működését egyaránt a legmagasabb szinten értik és mindkét környezetben kimagasló eredményeket érnek el.”

– fejtette ki Diego Pavía, az EIT InnoEnergy vezérigazgatója.

Az új vezető hasonlóképpen látja a végbemenő folyamatokat és a régió előtt álló lehetőségeket.

„Küldetésünk, hogy fenntartható energiarendszerekre álljunk át, soha nem volt még ennyire sürgető. Ugyanakkor Közép-Európa hatalmas potenciállal rendelkezik ahhoz, hogy a hagyományos energiaforrásokról a megújulókra történő áttérést megtegyük. Alig várom, hogy tapasztalataimat felhasználva elősegítsem az együttműködéseket és támogassam az innovációkat Közép-Európában, ezzel is gyorsítva a nettó zéró kibocsátás felé vezető utunkat.”

– mondta Mikołaj Budzanowski.

A kinevezés a Boryszew S.A. októberi befektetését követi, amely az InnoEnergy magántőke-kihelyezésének és tőkebevonási körének lezárulását is jelzi. Az InnoEnergy elkötelezettsége a közép-európai piac iránt jelentős múltra tekint vissza. A szervezet 2010 óta folyamatosan részt vesz a régiós energetikai portfólió megerősítésében és a fenntartható, innovatív energetikai megoldások fejlesztéseiben.

###

Az EIT InnoEnergy-ről

Az EIT InnoEnergy kiemelten fókuszál az energiaátmenetre és az innovációk elkötelezett támogatójaként segíti a fenntartható energetikai megoldások megvalósítását. Olyan technológiát, üzleti fejlesztéseket és készségeket biztosít, amelyek szükségesek a zöld megállapodás felgyorsításához, Európa dekarbonizációs és újraiparosítási céljainak eléréséhez az energiaellátás biztonságának fenntartása mellett.

2023-ban a Startup Genome Európa vezető cleantech és kék gazdasági kockázati tőkealapjaként, illetve befektetőjeként ismerte el az InnoEnergy-t. A Sifted Európa 10 legaktívabb deeptech befektetője közé sorolta a szervezetet, ami a Pitchbook szerint 2022-ben az energiaágazat legaktívabb befektetője volt. Az InnoEnergy számos innovációt támogat az energiatárolás, a közlekedés és mobilitás, a megújuló energiaforrások, az energiahatékonyság, a nehezen dekarbonizálható iparágak, az intelligens hálózatok, valamint a fenntartható épületek és városok területén.

Az InnoEnergy portfóliója több mint 200 vállalatot foglal magában, amelyek várhatóan összesen 110 milliárd eurós bevételt generálnak és 2030-ig 2,1 milliárd tonnával csökkentik a CO₂-kibocsátást. Ezek a vállalatok eddig összesen több mint 25 milliárd eurónyi befektetést vonzottak. A szervezet három stratégiai európai kezdeményezés aktív résztvevője. Ezek az Európai Akkumulátor Szövetség (EBA), az Európai Zöld Hidrogén Gyorsítási Központ (EGHAC) és az Európai Napelemipari Szövetség (ESIA)

Az InnoEnergy 2010-ben alakult. A működését az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT), az Európai Unió egyik szervezete támogatja. Az indulása óta mintegy 7,000 start-up vállalkozást szűrt meg, több mint 300 terméket dobott piacra, és a portfóliójába tartozó vállalatok 370-nél is több szabadalmat jegyeztek be. Az InnoEnergy jelenleg egy megbízható ökoszisztémát tart fenn, amely több mint 1200 partnert, 39 részvényest és 200 fős csapatot foglal magában, irodákkal Európa-szerte és az Egyesült Államokban, Bostonban. További információ: www.innoenergy.com