Jogi játékapplikáció gyerekeknek

2017. október 27-től ingyenesen letölthető az első gyerekeknek szóló applikáció, amely a hazai igazságszolgáltatás rendszerét mutatja be. A StoryLab elnevezésű mobiljáték alapvető célkitűzése, hogy a gyerekek minél többet tudjanak meg játékos formában az igazságszolgáltatás működéséről, valamint a saját jogaikról.

Hazánkban több tízezer fiatal van a büntetés-végrehajtás intézményrendszerében. A StoryLab elnevezésű projekt célja a gyerekek jogtudatosságának erősítése. A játék során a fiatalok megismerhetik hazánk igazságszolgáltatási rendszerét, és ami még ennél is fontosabb: saját jogaikat. Az app segítségével a fiatalok többek között megtudhatják, mi történik, ha a szüleik elválnak, mit tehetnek, ha a társaik molesztálják őket az iskolában, vagy utcai rablás áldozatává válnak. Belenézhetnek egy virtuális bírósági ülésbe, megismerhetik milyen szereplők vannak jelen egy tárgyaláson, vagy akár megoszthatják a gyermekbarát igazságszolgáltatásról alkotott gondolataikat, tapasztalataikat országunk döntéshozóival.

A játék fejlesztése 2016 januárjától több mint egy éven át tartott. Mivel az applikáció alapvető célja, hogy gyermekbarát legyen, így a projektet koordináló Terre des hommes Alapítvány és Pressley Ridge Alapítvány erősen épített a gyerekek visszajelzésire. A fejlesztés a Lauder Javne Középiskola tanulóinak és a Rákospalotai Javítóintézet és Központi Speciális Gyermekotthon lakóinak bevonásával zajlott. A fiatalok találkoztak többek között gyerekjogi szakértőkkel, rendőrökkel, bírókkal, pártfogó felügyelőkkel, kriminológiai szakértővel, majd a tapasztalataikat egybe gyúrva a játékban szereplő történetek kiválasztásától egészen a grafika kialakításáig számos folyamatban részt vettek.

Az applikáció pénteken két alaptörténettel debütál, majd egészen decemberig minden héten két újabb történettel gazdagodik. A játék StoryLab néven letölthető Androidra a Play áruházból és hamarosan az AppStore-ban is elérhető lesz. Első sorban a 14-18 éves korosztálynak ajánlott.

A játékot az Európai Unió támogatta. Fejlesztésben közreműködött: a gyerekek, a Terre des Hommes Magyarország Alapítvány, a Pressley Ridge Alapítvány, Renate Winter osztrák bírónő, nemzetközi jogász, gyermekjogi szakértő és az ENSZ Gyermekjogi Bizottságának tagja, Magyar Ombudsmani Hivatal, a Hintalovon Alapítvány, valamint számos további, a gyerekek jogaival foglalkozó magyar szervezet. Támogatásukat ezúton is köszönjük!

Sajtókapcsolat

Ötvös Veronika, +3630-3270449, otvos.veronika@kirkekreativ.hu

A Terre des hommes Alapítványról

A Terre des hommes Svájc legismertebb gyermekvédő szervezete. A Magyar Terre des hommes Alapítvány a svájci székhelyű szervezet regionális irodájaként működik. Célja a legsérülékenyebb gyermekek körülményeinek folyamatos javítása. A szervezet missziója a rászoruló gyermekek segítése, és ezt két fő területen végzi: az egészségügyben és a gyermekvédelemben. A Terre des hommes arra törekszik, hogy megerősítse a gyermekvédelmi rendszereket, hogy a veszélyeztetett gyermekek hozzájussanak a szükséges védelemhez, miközben partnerekkel együttműködve próbál országokon átnyúló megoldásokat találni a vándorló gyermekek védelmére.

A Pressley Ridge Alapítványról

Az alapítvány célja a súlyos magatartási-, beilleszkedési- és érzelmi nehézségekkel küzdő fiatalok sikeres életvezetési esélyeinek növelése, a velük és családjaikkal, lakókörnyezetükkel foglalkozó szakemberek és segítőfoglalkozásúak módszertani kultúrájának szélesítése által. Az alapítvány mind intézmény-alapú, mind pedig iskola utáni programokkal törekszik a veszélyeztett fiatalok között gyakori korai iskolaelhagyás megelőzésére, valamint a boldog és tevékeny élet elősegítésére.