Ilyen egyszerű

Massimiliano Allegri: Ilyen egyszerű

32 vezérelv a fociról és az életről
„A foci hasonló az élethez: egyensúly kérdése minden.”

A műről

„Mindig a focilabdát követtem. Aztán közel negyven év sportpályafutás után ‒ előbb játékosként, majd edzőként ‒ úgy döntöttem, előveszem a jegyzeteimet, amelyek végigkísértek az úton. Ezek a feljegyzések adnak most bátorságot és erőt, hogy megosszam veletek a tapasztalataimat. Ez a könyv egyrészt vallomás mindarról, amit a foci világában megtanultam, másfelől pedig annak bemutatása, hogy miként alkalmaztam a tanultakat, és hogyan alakítottam ki általuk a saját hitvallásomat a sportról és a labdarúgásról.

Elfogadtam, hogy a frontvonalon élek, a legmagasabb szinten vagyok jelen, és mindig, mindenhez az arcomat adom. Csakis így tehettem szert ennyi tapasztalatra… és ez a személyes adatbázis rendkívül fontos számomra. Úgy döntöttem, a taglalt témákat 32 szabályra osztom, hogy megkönnyítsem ennek a könyvnek az olvasását. Az Ilyen egyszerű nemcsak tanítási célból született, ez leginkább az én történetem. Egy edzőé, aki mindenekelőtt ember is. Ez a 32 szabály nem más, mint megannyi vezérelv, melyek különböző gondolati sémák továbbfejlesztésére szolgálnak. 32 szabály arról, ahogy a focit és a sportot megélem. Az enyémek.”

A szerzőről

Massimiliano Allegri 1967-ben született Livornóban. Korábban az AC Milan, majd a Juventus vezetőedzője. A világ egyik legjobb fociedzőjének tartják. Ez az első könyve.

Idézetek a könyvből

„A kosárlabdához hasonlóan a labdarúgás is egy csodálatos, sok-sok elemből összeálló csapatsport. Sosem egyetlen játékosnak köszönhető a győzelem, hanem az egységnek, a csapatnak.”

„Az akadály azért szükséges, mert a leküzdésével új lehetőségek nyílhatnak előttem, és megismerhetek új elképzeléseket és megoldásokat.”

„Egyszerű dolog a foci: az ellenkezőjét kell csinálnod annak, amit az ellenfél csinál.”

„A foci az, amikor a srácok szabadon, szórakozásból játszanak, és nagyon feldühít, hogy sokan bonyolítani próbálják ezt a játékot.”

„A gyerekek a legnagyobb értékeink: akkor fogják kihozni magukból a legtöbbet, ha érzik, hogy tiszteljük őket, támogatjuk a fejlődésüket, és tiszteletben tartjuk a hibázáshoz való szent jogukat. Csak így tanulhatják meg felismerni az igazi útjukat, és vele együtt az identitásukat, ami végigkíséri őket az életen.”

„Amikor sorozatban nyersz, és megelőzöd minden ellenfeledet, sosem szabad abba a hibába esni, hogy elkezdesz álmodozni, és csak a jövő dimenziójában létezel. Ezekben a pillanatokban duplán fontos megélni a jelent és a soron következő mérkőzésre összpontosítani, mintha a legfontosabb meccs volna.”

„Mindig van min javítani, és az ilyesféle munkára akkor kell leginkább sort keríteni, amikor jól mennek a dolgok, amikor jönnek a győzelmek, amikor mindenkit megelőzve a táblázat élén állunk. Mindez akkor válik valóban elengedhetetlenné, amikor papíron gyengébb ellenfél következik a sorban. Ha az utolsó vagy az utolsó előtti ellen játszol, sosem szabad elkövetned azt a hibát, hogy elbízod magad. Mert elbizakodottan bárki ellen veszíthetsz, kiváltképp, hogy az ellenfél játékosainak mindig nagy büszkeség legyőzni a listavezetőt.”

„Az edzői filozófiám szerint csakis a folyamatos fejlődés létezik. Úgy tartom, bármilyen jól játszik is egy csapat, sosem tudja kihozni magából a maximumot. Mindig akad valami, ami lehetne jobb, így aztán mindig lehet jobb a teljesítmény. Egy csapatnál ugyanaz történik, mint az életben: minden tapasztalat hasznosítható az előbbre jutáshoz, a javuláshoz, ahhoz, hogy jobban megismerjük magunkat, hogy a következő alkalommal még többet tudjunk nyújtani.”

„Az ökörködés életfilozófia, relaxáló csodaszer, szórakozás, kísérlet arra, hogy ne vegyük magunkat túl komolyan, és a könnyed fecsegés által visszaszerezzük az egészséges iróniánkat.” „A győzelemhez mindig tisztelnünk kell az ellenfelet. Ha náluk van a labda, védekeznünk kell. Ha viszont nálunk, nem engedhetünk meg magunknak hibákat: ezekben az időszakokban tehetünk azért, hogy megnyerjük a meccset.”

„Nem kell tekintélyelvűnek lenned, elég, ha van tekintélyed. Voltak nagy edzőim, akik sosem emelték fel a hangjukat, mások meg folyton ordítottak, de nem tanítottak semmit.” „A nyugalom alapvető, mert lehetővé teszi, hogy lépésről lépésre érjünk el a célig. Ha átengeded magad a túlzott lelkesedésnek, három nap után összeesel.”

Olvass bele a könyvbe itt

Megjelenés: 2022. július 13.