Így tervezzen, ha tetőt épít

Jelentős átalakuláson ment keresztül az elmúlt időszakban a tetőfedő termékek lakossági piaca. Bár továbbra is a hagyományos cserepek iránt a legnagyobb a kereslet, mellettük egyre bővül azoknak a száma is, akik a cserepeslemezt részesítik előnyben. Azonban korántsem mindegy, hogy az utóbbi technológia esetében milyen minőséget választanak a vásárlók. Elképesztő különbségek tapasztalhatók a termékek tartóssága terén. Kotormán István, a Swedsteel-Metecno műszaki és fejlesztési vezetője szerint az erős árverseny miatt az embereknek még inkább oda kell figyelniük a tetőfedő anyagok minőségi jellemzőire, hogy véletlenül se fussanak bele olyan gyors, olcsó megoldásokba, amelyek utóbb csak pénzkidobást, bosszúságot jelentenek.

„Mielőtt valaki belevág a tetőépítésbe, vagy felújításba érdemes számba vennie azt, hogy mire számíthat.”– mondja a Swedsteel-Metecno szakértője. Kotormán István szerint a hagyományos, kiselemes, beton vagy kerámia anyagú cserépfedés esetében hosszabb ideig tartó építkezésre kell felkészülni, valamint azzal is számolni kell, hogy ez a termékfajta jellemzően nagyobb önsúllyal rendelkezik. Így olyan tető-és alátétszerkezetet kell hozzá ácsolni, ami elbírja a ránehezedő, négyzetméterenként akár az 50 kilogrammot is elérő terhet. Ezáltal a szállítás és szerelés lassabb, nehézkesebb, továbbá az alátámasztó ácsszerkezetnek erősebbnek kell lennie, így összességében költségesebb a teljes beruházás.

Velük ellentétben az acél alapanyagú cserepeslemezt, miután nagy táblákban szerelhető, gyorsan fel lehet rakni a házra, és a lemez önsúlya is töredéke a hagyományos cserépének (kb. 5kg/m2). Ez az előny új építésű tetőknél is jól jön, de még inkább kamatozik tetőfelújítás esetén, amikor az elbontott régi fedés helyére minél előbb fel kell rakni az újat, az esetleges beázási károk elkerülése érdekében. Viszont ennél a technológiánál fokozottan figyelni kell a minőségre. A piacon számtalan változatban érhetők el a cserepeslemez termékek. A szín- és formagazdagságra itt sem lehet panasz. Ám a tartósságukat számos műszaki jellemző befolyásolja, amit mindenképpen szem előtt kell tartani a beszerzésük során. Az egyik legfontosabb az acél alapanyagú tetőfedések esetében a terhelhetőség szintje. Minél jobb minőségi besorolást kap az adott termék, annál biztosabb, hogy ellenáll a mechanikai behatásoknak, könnyű a szerelése és a karbantartása is egyszerűbb.

Szintén kiemelt figyelmet kell fordítani a tűzihorganyzás minőségére, vastagságára, mert ez határozza meg igazán azt, hogy mennyire lesz tartós, ellenálló a tető, többek közt a korrózióval szemben. Észak- és Nyugat-Európában a minimális horganyréteg vastagság 275 gramm/m2, ami hasonló hazai előírás hiányában irányadóként kezelendő, miután ez az érték már masszív fedést garantál a házaknak hosszú távon.

„A minőségi alapanyagok beszerzése csak az első lépés. Itt is igaz az, ha szakszerűtlenül szerelik fel a tetőt, akkor hiába minden. Mi ezért javasoljuk mindig azt, hogy tapasztalt kivitelezőkkel végeztessék el az emberek a munkálatokat. Elsősorban azokkal, akiket a gyártó ajánl, mert akkor biztosan úgy építik meg a tetőt, ahogyan az elő van írva.” – fejtette ki Kotormán István. A Swedsteel-Metecno szakértője azt tanácsolja az embereknek, hogy a gyártótól, illetve a kivitelezőtől is kérjék el a teljesítést igazoló hivatalos szállítóleveleket illetve számlákat, mert ezek nélkül a bármilyen jog- és garanciaérvényesítés komoly nehézséget okozhat. Éppen ezért semmiképpen sem szabad bedőlni a már-már valószerűtlenül alacsony áraknak sem. A bizonytalan eredetű, kétes minőségű tetőfedő termékek, és szolgáltatások helyett célszerű a hazai gyártókat megkeresni. Nem csupán a kínálatuk miatt érdemes velük kezdeni, hanem azért is, mert szakmai, tervezői kérdésekben, a helyszíni egyeztetésekben, a rugalmas szállításban, és a reklamációk, észrevételek kezelésében is folyamatos támogatást nyújtanak, szemben a külföldi konkurensekkel.