Így tehetjük egészségesebbé otthonunk levegőjét


Egyszerűbben fertőtleníthető a levegő, mint gondolnánk

Az otthoni levegő tisztaságáról viszonylag kevés szó esik, holott egészségünk szempontjából egyáltalán nem mindegy, milyen levegőt lélegzünk be. „Otthonunk levegője nagymértékben függ attól, mennyire forgalmas helyen található a lakóhelyünk, de az is fontos kérdés, hogyan gondoskodunk a benti levegő tisztításáról, illetve cseréjéről? – hívta fel a figyelmet Lucza András, a Sencor termékmenedzsere.

„Amikor valaki egy forgalmasabb városrészben ablakot nyit, hogy szellőztessen, akkor szén-dioxidból, nitrogén-dioxidból, szálló porból (PM10) álló levegőt enged be” – tette hozzá a szakember. Hozzátette: mindez légzőszervi megbetegedéseket okozhat és növeli az allergia kialakulásának kockázatát, mivel a pollenek a kisebb és nagyobb méretű lebegő részecskékre tapadnak, ezáltal a szervezetben a szokásostól eltérő immunválaszt adnak ki. Az oxigéncsere miatt azonban a szellőztetésre bizonyos időközönként szükség van.

Az otthoni levegő tisztaságára a legtöbben akkor kezdenek el figyelni, amikor tavasszal jelentkeznek a szénanátha, vagy allergia tünetei. Hazánkban egyre több, becslések szerint már kétmillió allergiás él. „Sokan érthető módon gyógyszerekkel próbálják meg kezelni az orrfolyásos, szem- és nyálkahártya irritációval járó tüneteket, azonban hosszú távon érdemes lehet gondolni légtisztító beszerzésére” – jegyezte meg a Sencor termékmenedzsere.

Az elektromos árammal működő légtisztítók többféle bemeneti szűrővel gondoskodnak a durva porszennyeződések és az allergén anyagok kiszűréséről. Használatukkal hosszútávon szennyező anyagoktól mentes levegő tartható fenn egy kisebb méretű lakást kitevő alapterületen (50 m2). A mosható, HEPA H13-as szűrő 99,97 százalékos hatékonysággal tisztítja a levegőt, de a tökéletes eredmény érdekében csúcstechnológiára is szükség van. „Egyes készülékek UV-C sugárzást használnak, ami 99,92 százalékban elpusztítja a levegőben található mikroorganizmusokat, penészgombákat és vírusokat.

„A légtisztítók nemcsak a levegő minőségét javítják, hanem a bennük lévő szénszűrő, valamint az egyes modelleknél rendelkezésre álló ionizáló funkció segítségével ki tudják szűrni a kellemetlen szagokat. További előnyük, hogy alacsony teljesítménynél rendkívül halk üzemmódban (29dB) üzemeltethetők, kikapcsolásuk előre programozható, így az éjszakai alvást sem zavarják meg működésükkel” – emelte ki a Sencor termékmenedzsere. Hozzátette: a fejlettebb változatok a levegő finom részecske, vagy portartalmát is kijelzik. Használatukat pedig megkönnyítik a könnyen cserélhető szűrők, valamint a szűrőcsere kijelző funkció.

A Sencor jelenleg négyféle légtisztítóval – SHA 6400WH, SHA 8400WH, SHA 9200WH, SHA 9400WH – van jelen a magyar piacon. Ezek leginkább a levegőtisztítási kapacitás, a teljesítményfelvétel, valamint a tisztítási sebesség terén különböznek egymástól. A csúcskategóriát egyértelműen az SHA 9400WH képviseli, mivel érintőképernyős LED-kijelzővel rendelkezik, emellett nyolcfokozatú szűrést alkalmaz a levegő beszívásánál. A készülék japán szénkefementes motorja pedig stabil futást és csendes működést biztosít hosszútávon.