Így gazdálkodj okosan!
Profi tippek, amikkel bárki hatékonyan oszthatja be a pénzét
Vállalkozni és az életben elindulni is segíti a fiatalokat egy most megjelent könyv
Soós Dávid fiatal kora ellenére már sok mindent megvalósított, amiről mások csak álmodoznak. A vállalkozó azonban vallja, hogy mindez tanulható, és szeretné másoknak is átadni a tapasztalatait. Ezzel a céllal írta meg a “Vedd kezedbe az irányítást!” című könyvet.
Milyen eredményeket érhetnénk el, ha megtanulnánk tudatosabban élni? Soós Dávid, a Lead Yourself mozgalom alapítója, üzleti és magánéleti mentor szerint erre bárki képes, sokszor csak a megfelelő iránymutatás hiányzik.
Különösen igaz ez a pénzügyek terén, hiszen az emberek döntő többsége egyik fizetéstől a másikig tervez, és a hónap során feléli a keresetét. Pedig elég lenne néhány egyszerű szabály betartása, hogy átláthatóbbak legyenek a pénzügyeink. Dávid ehhez az általa csak “befőttes rendszernek” nevezett gazdálkodást ajánlja.
“A módszer lényege, hogy bármennyit is keresel, oszd szét többfelé, több zsebbe a bevételedet. Az alapkiadásaidra fordítsd a havi fix jövelmed 50 százalékát! A maradékot 10 százalékonként csoportosítsd olyan célokra, amik fontosak neked. 10 százalékot különíts el a befektetési zsebbe, ez a pénz a későbbiekben is téged szolgál majd. Emellett 10-10 százalék mehet a későbbi vásárlásaidra, a tanulásra és a ”játékzsebbe”, amit kizárólag szórakozásra fordítasz. Végül, 10 százalékot fordíts az adakozásra is.”
Ha legalább 1 éven keresztül követjük ezt a módszert, már láthatjuk az eredményeit, később pedig jelentős tartalékokat képezhetünk, nem csak élvezeti, hanem befektetési célokra is. A pénzt pedig az egyszerűség kedvéért valóban gyűjtögethetjük befőttes üvegekben is.
Dávid hozzáteszi, először őt magát is egy könyv inspirálta a pénzügyi tudatosságra.
“16 évesen kaptam meg az egyébként alapműnek számító Gazdag papa, szegény papa című könyvet, ahol rengeteg, a gyakorlatban is hasznosítható dolgot tanultam a pénzről. Az egyik legfontosabb számomra a forrás és az eszköz közötti különbség volt” – mondja.
A pénzügyi eszközök ugyanis pénzt termelnek, míg a források pénzt visznek el. Eszköz lehet például egy ingatlanba való befektetés, vagy ingóságok bérbeadása, míg forrás például az autó, ház, szórakoztató elektronikai cikkek.
“Ügyelek rá, hogy minél kevesebbet költsek forrásokra: csak tavaly vettem meg például életem első autóját, pedig régóta megengedhettem volna magamnak” – magyarázza a férfi, aki tizenéves kora óta tudatosan olyan eszközökbe fektetett, amelyek profitot termelnek. Azóta három jól működő vállalkozás tulajdonosa, és már 25 éves korában volt olyan időszaka is, amikor csak a befektetései hozamából élt.
Nem csak vállalkozók tanulhatnak belőle
Habár a “Vedd kezedbe az irányítást” nagymértékben foglalkozik a pénzügyi tudatossággal, olyan témák is felbukkannak benne, mint a párkapcsolat, vagy épp a hiedelmek, szokások kialakulása. Ráadásul minden fejezet tartalmaz feladatokat, amelyekkel lemérhetjük, hol állunk egy adott területen, egyúttal tanulhatunk és fejlődhetünk is.
“Ez a könyv azoknak szól, akik keresik az útjukat. Olyan fiataloknak, akik kicsit még tanácstalanok, és jól jön nekik az iránymutatás. Egy olcsó és egyszerű eszközt ad a kezükbe a továbblépéshez” – mondja a szerző, aki elsőre csak egy fejezetet akart megírni, de azzal szembesült, hogy áradtak belőle a gondolatok.
Az online megrendelhető könyben több mint 20 könnyen alkalmazható üzleti és magánéleti gyakorlatot találunk, amelyek mindegyike hozzájárul, hogy tudatosabban élhessünk, legyen szó akár pénzről, a hivatásunkról vagy a magánéletünkről. Bónuszként most megkaphatjuk az e-book változatot és az “Anyagi függetlenség” videótréning anyagát is.
“Ha korábban tudtam volna mindazt, amit most tanítok és élek, számtalan csalódástól, kudarctól és anyagi nehézségtől kíméltem volna meg magam. Ennek fényében kérlek, ne csak olvasd, de gyakorold is az ebben a könyvben leírtakat, hogy te is az okos utat választhasd” – zárja a szerző.