Hogyan lehet mérsékelni a lakásáfa emelkedés hatását?


A napokban zajló Construma 2019. kiállítás látogatóit is fokozottan foglalkoztatja, hogy a  jelenlegi építőipari helyzetben nagyon kevés az esély arra, hogy a most építkezésbe kezdők a költségeik teljes összegét a kedvezményes, 5 százalékos áfával számolják el. Arra azonban van lehetőség, hogy az áfaemelkedés negatív hatását mérsékeljük. A döntés meghozatalában segít a BERGER Házak által bevezetett – a piacon jelenleg egyedülálló – Áfa Őr szolgáltatás, valamint az Áfa Kalkulátor.

Vajon igénybe tudom-e még venni a kedvezményes 5 százalékos áfát? – Minden bizonnyal ez a kérdés foglalkoztatja leginkább az idei Construma 2019. kiállítás közönségét. A szabály mindenesetre egyértelmű: azok, akik tavaly novemberig nem rendelkeztek érvényes építési engedéllyel a jelenlegi kedvezményes, 5%-os lakásáfát már csak az idén kifizetésre kerülő összegekre vehetik igénybe. A jelenlegi építőipari terheltség miatt a hagyományos technológiák használatával az idei részteljesítések aránya a most induló beruházások esetében minimális, így az építkezések költségei akár 22%-kal is megnövekedhetnek. Az ügyfelek döntését megkönnyítendő a BERGER Házak kifejlesztett egy Áfa Kalkulátort. A honlapjukon működő alkalmazás segítségével néhány adat (az építkezés nettó költsége, önerő nagysága, építkezés megkezdésének várható időpontja) megadását követően bárki felmérheti, hogyan érinti az áfa változása a BERGER Házak által épített otthonának építését, és megismerheti, ennek kapcsán milyen megtakarítási lehetőségei vannak.

„Annak, aki most kezd építkezni, a jelen piaci környezetben minimális esélye van arra, hogy év végéig befejezze a házát, és így a teljes költséget 5 százalékos áfával számolja el. Arra azonban van lehetőség, hogy a +22 százalékos áfaváltozás hatásait mérsékeljük, hiszen egy átlagos ház építése során akár 5-8 millió forint is jelenthet ez a megtakarítás” – hívta fel a figyelmet Beregszászi Pál, a BERGER Házak Zrt. igazgatója. Hozzátette: „a megoldás, ha az ügyfél szerződésben vállalja, hogy 2019. december 31. előtt előlegben kifizeti a következő évre átcsúszó költségek minél nagyobb részét.”

Ilyen esetben ugyanis az előleget – ami akár a teljes önerő is lehet – még 5 százalékos áfával számlázzák ki számára. Ilyen nagy összegű előleg esetében azonban természetes és szükségszerű az óvatosság. Egy jól előkészített szerződéses konstrukcióval be lehet biztosítani az előre fizetett összeg kontrollált felhasználását. A BERGER Házak éppen ezért dolgozta ki a piacon egyedülálló szolgáltatását, a BERGER Áfa Őr-t, hogy biztosítékot nyújtson a megrendelői számára. A megoldás lényege, hogy az előleg el nem számolt részének megfelelő összeg óvadékként ügyvédi letétbe kerül, amely óvadék – főszabályként – az ügyfél által igazolt teljesítések alapján, több részletben hívható le az ügyvédi letétből.

További információ: https://bergerhazak.hu/csokkentse-az-afa-valtozas-negativ-hatasait/