Hogyan csökkentsük balhémentesen a képernyőidőt?

ÍGY ALAKÍTHATUNK KI GYERMEKÜNK SZÁMÁRA EGÉSZSÉGES TECHKÖRNYEZETET

Ma már minden szülő előbb-utóbb szembenéz a dilemmával: szeretnénk, ha gyermekünk tájékozott lenne, könnyen barátkozna és magabiztosan használná a modern technológiát, de nem szeretnénk, ha a mobilozást túlzásba vinné, kockává válna vagy inkább online élné meg a világot. Szürke árnyalat, 30:60 módszer, értesítések minimalizálása – konkrét javaslatok következnek Will Geddes kiberbiztonsági szakembertől, a Szülők nagy mobilkönyvéből (a könyv nemrégiben jelent meg Lilu televíziós műsorvezető és Nagy Ervin színész közreműködésével).

Európában a tizenévesek 26%-a naponta több mint 6 órát tölt internetezéssel, és 91%-uk véli úgy, hogy kapcsolata a mobiljával egészséges. A túlzásba vitt kütyüzés számos tünetet produkálhat: figyelemhiányt, türelmetlenséget, nyaki- és ízületi-, illetve látás- és hallásproblémákat, de bevariálhat az önbecsülésbe, a józan ítélőképességbe, valamint szociális kapcsolataink egészséges fejlődésébe is. Ha nem szeretnénk, hogy gyermekünk kapcsolata a mobiljával a normális tartományból kilengjen, néhány egyszerű praktikával megelőzhetjük a függőséget – a kutatások szerint ugyanis minden üzenet, komment, e-mail pittyenése rövid boldogságot, sőt izgalmat vált ki, és a gyerkőc így veszi újra és újra kezébe a mobilt, a következő adag pozitív élményre vágyva.

MIT TEHET A SZÜLŐ?

Értesítések letiltása. Nem feltétlen kell mindenről tudni, amiről a mobil jelzést küld. Feleslegleges lehet például a legtöbb applikáció vagy közösségi site értesítése. Érdemes csak azokat a jelzéseket engedélyezni, amikor valaki közvetlenül kíván kommunikálni gyermekünkkel.

Szürke árnyalatos kijelző. A színek stimulálják az agyat, ez nem újdonság. Próbáljuk meg, hogy levesszük a színeket – azt tapasztaljuk majd, hogy csemeténk ritkábban néz rá a telefonjára!

Ne zavarjanak üzemmód. Gyermekünk valószínűséggel nem tartozik azon kevesek közé, akiknek minden pillanatban elérhetőnek kell lenniük. De beállíthatunk kivételeket is, így egészen biztosan nem marad le egy valóban fontos hívásról. Éjszakára mindenképpen ajánlatos ezt bekapcsolni, mert egyszerűen túl nagy a kísértés, amihez elég egy hangjelzés… (beszámolók szerint a lámpaoltás utáni képernyőzés drámai mértékben fokozza a tizenévesek napközbeni álmosságát).

30:60 perc. Ha nem házi feladatról van szó, egy gyerek esetében aligha akad olyan online tevékenység, amihez 30 percnél több időre van szükség. A szempanaszoknak és az ízületi károsodásoknak elébe menve, 30 perces kütyüidő után következzen 60 perces más, aktív tevékenység, amibe szuper, ha szemtől szembe beszélgetést is beiktatunk. (Játékapplikációk esetén napi 60 perc még belefér a normál tartományba.)

Technológiamentes időszakok. Fontos, hogy a gyerekek el tudják különíteni, hol helyénvaló az eszközhasználat, hol nem (pl. étkezés, közlekedés közben, illetve közvetlen lefekvés előtt nem ajánlatos).

Érdekes tény, hogy a tizenévesek 75%-a szerint a mobiltelefon közelebb viszi a szüleihez. Ez is megerősíti, hogy az eszközhasználatot tiltani semmiképp sem érdemes, keretek közé tenni azonban szükséges.