Háromszor annyi készház épült az elmúlt két évben

Concept of construction. 3d render of house in building process with trees, calculator and pencil on the blueprint. We see constituents of roof frame and insulation layer.

Az elszabaduló energiaárak még tovább növelhetik a piacot

Az építőipari kapacitás-, és építőanyaghiány, illetve a megemelkedett anyag-, és energiaköltségek hatására az építtetők egyre nagyobb számban választják a méretre gyártott, kiváló szigetelésű könnyűszerkezetes, szerelt technológiás építési módot. Magyarországon jelenleg már az épülő házak 20-25 százaléka rendkívül energiatakarékos készház, ez az arány a korábbi években 10-15 százalék volt.

Az energiaárak növekedésével még inkább felértékelődnek a jól szigetelt ingatlanok, illetve a környezettudatosság és a fenntarthatóság is egyre fontosabb szempont, évről-évre népszerűbbek a környezetbarát építési megoldások. A készházak építése sokkal kevésbé terheli meg a környezetet, mivel egyre több természetes, vagy életciklusuk végén könnyen lebomló, környezetet nem terhelő anyagokból készülnek. Kevés energiával előállítható és szállítható – gyártásához és újrahasznosításához 117-szer kevesebb energia szükséges, valamint pontosan kalkulálható a bekerülési költsége is.

A könnyűszerkezetes építési mód egyik fő jellemzője a száraz technológia. Építésénél, nem fordulhat elő a szigetelő és vakoló rétegek felvitele után, hogy víz rekedjen meg az alapanyagokban, ezáltal nincs száradási idő sem. A téglaházakkal ellentétben a könnyűszerkezetes házat bármikor fel lehet húzni, ezt nem befolyásolja az időjárás, illetve bármilyen területen és terepviszonyok között megépíthető. Egyedül az alapozómunkálatoknál szükséges száraz idő.

Olcsóbb, gyorsabb, zöldebb

A könnyűszerkezetes házak esetében jóval kedvezőbbek a fűtési és hűtési költségek, mint amire egy hagyományos technológiával épülő hőszigetelés nélküli háznál számítani lehet. Egy modern könnyűszerkezetes háznak 30 cm-es falvastagság esetén – összehasonlítva egy korszerű téglafallal – több mint 200 százalékkal kisebb a hővesztesége. A panelba szerelt, fa- vagy fémvázas „készházak” kiváló hőtechnikai értékeket mutatnak, amelyet megfelelő tájolással, nagyobb ereszkinyúlással és árnyékolókkal fokozhatunk. Az épületet úgy érdemes a telken elhelyezni, hogy a nappali és a terasz a napos, azaz déli-délnyugati, vagy -délkeleti oldalon legyen.

Az ÉVOSZ Környezettudatos és szerelt technológiás Szakmai Tagozata, a MAKÉSZ elnöke Kárpáti József szerint: „Egy-egy ilyen szerelt technológiás, környezettudatos készház bekerülési költsége – megfelelő szigeteléssel és a jelenleg még érvényben lévő 5 százalékos Áfával számolva – egy átlagos 100 négyzetméteres földszintes ház esetében alapesetben 5-10 százalékkal kevesebb, mint egy hagyományos építésű téglaépületé. Egy ilyen jól megtervezett háznak 3-4 KW a hővesztesége, felfűtése és hűtése is gyorsabb és egyszerűbb. A lakóteret leginkább csak szigetelés veszi körbe, ezáltal a belső falfelület eleve meleg érzetet ad”

A homogén anyagfelhasználásnak köszönhetően egy úgynevezett termikus burok jön létre.

Ehhez azonban elengedhetetlen a jól kiválasztott és megfelelően kivitelezett szigetelés. Fontos, hogy a vázszerkezetet kitöltő, a födém, a padló és a külső szigetelésekhez használt szigetelőrendszerek megfelelő minőségűek és méretezésűek legyenek. A legújabb ásványi alapú, fújható technológiának köszönhetően, az így készült házak nemcsak hőhídmentesek lesznek, hanem a belső levegő minősége is sokkal jobb lesz” – mondta Aszódy Tamás a Knauf Insulation ügyvezetője.

Egyre népszerűbbek a könnyűszerkezetes házak

A Knauf Insulation szakemberei szerint a megfelelő szigetelőanyag kiválasztása nem csak hő-, hanem hangszigetelés szempontjából is fontos, Az építési munka nagy része szerelő jellegű, azonban ha nem a megfelelő kivitelezőt választjuk, akkor az építkezés akár rémálommá is válhat. Gyártónak tehát mindenképpen olyan céget válasszunk, amelyiknek a terméke rendelkezik megfelelő minősítéssel, tanúsítással, kivitelezői gyakorlattal, tapasztalattal, és referenciával, és ajánlja az ÉVOSZ Környezettudatos és szerelt technológiás Szakmai Tagozata, a MAKÉSZ.

A könnyűszerkezetes házak a legelterjedtebb háztípusok a világon: Észak-Amerikában, Skandináviában, a Távol-Keleten a családi házak döntő többsége ezzel a technológiával készül. Hazánkban Nyugat-Magyarországon, és különösen a Balaton környékén kedvelik a megrendelők a készházakat, és Budapest teljes agglomerációjában is az átlagosnál gyakrabban készülnek így a családi házak.