Ha a Beale utca mesélni tudna

Megjelent James Baldwin kultikus regénye Mesterházi Mónika fordításában

James Baldwin: Ha a Beale utca mesélni tudna

Fordította: Mesterházi Mónika

James Baldwin: Ha a Beale utca mesélni tudnaFonny, a szobrászfiú, és szerelme, a tizenkilenc éves Tish Harlem egyik feketék lakta utcájában tervezi a közös jövőt. Amikor a fiút egy Puerto Rico-i asszony megerőszakolásának vádjával börtönbe zárják, a lány és családja mindent megtesz, hogy összegyűjtsék az óvadékra és az ügyvédre valót. James Baldwin kultikus kisregényében az első gyermekét váró Tish szenvedélyes monológjából ismerjük meg az igazságért folytatott küzdelmet. Ám bármilyen kilátástalannak tűnjön is a helyzet, a lány sosem felejti el, hogy van, amit még egy végletekig igazságtalan társadalom sem képes elvenni az embertől: a remény és a szerelem.
Tish harcából az Oscar-díjas Holdfény rendezője, Barry Jenkins készített filmet.

line

Részlet a könyvből

Fonny az egyik első szobrát a mamának adta. Ennek majdnem két éve. Van benne valami, amiről mindig a papa jut eszembe. A mama egy kisasztalra állította a nappaliba, egymagában. Nem nagyon magas, fekete fából készült. Egy meztelen férfi, egyik kezét a homlokára teszi, a másikkal a férfiasságát rejti el. A lába hosszú, nagyon hosszú, és nagyon nagy terpeszben áll, az egyik lába mintha földbe gyökerezne, nem tud mozdulni, és az egész mozdulata kínszenvedés. Nagyon furcsa figurának tűnt egy ilyen fiatal fiútól, legalábbis furcsának tűnt, amíg bele nem gondoltál. Fonny szakiskolába járt, ahol megtanítják a gyerekeknek, hogy mindenféle silány, tényleg céltalan dolgot csináljanak, például kártyaasztalt meg zsámolyt meg fiókos szekrényt, amit soha senki nem fog megvenni, mert ki vásárol kézzel faragott bútort? A gazdagok nem. Azt mondják, a gyerekek hülyék, azért tanítják őket a kezükkel dolgozni. Azok a gyerekek nem hülyék. De akik az ilyen iskolákat működtetik, biztosítani akarják, hogy ne legyenek túl okosak: igazából arra tanítják őket, hogy legyenek rabszolgák. Fonny ezt egyáltalán nem vette be, és lelépett, és a fa nagy részét is magával vitte a műhelyből. Nagyjából egy hetébe telt, egyik nap a szerszámokat, másik nap a fát; de a fa volt a gond, mert az ember nem teheti zsebre, sem a kabátja alá; végül egy barátjával sötétedés után betörtek az iskolába, rohadtul kiürítették az asztalosműhelyt, és a fát felpakolták a barát bátyja kocsijára. A fa egy részét egy barátságos házmester pincéjében rejtették el, és Fonny hozzánk hozta el a szerszámokat, és annak a fának egy része most is ott van az ágyam alatt.

A folytatáshoz kattintson ide!

Megrendelés
Megjelenés: 2018. november 13.
Oldalszám: 200 oldal
Méret: 125 x 197 mm
Kötés: Flexibilis
Ár: 3499 Ft
ISBN: 978 963 14 3761 4

line

Baldwin, James (1924–1987)

James BaldwinJames Baldwin 1924-ben született New Yorkban, és 1987-ben hunyt el Franciaországban.

A XX. század egyik legfontosabb amerikai szerzője, drámaíró, esszéista. Műveiben, amelyek az amerikai polgárjogi mozgalom egyik szószólójává tették, a faji egyenlőtlenségek, az identitás és a demokrácia kérdéseit járja körül.

Fotó © Allan Warren