Fotbalistul Puskás Ferenc comemorat la Budapesta
Pe stadionul care poartă numele celebrului fotbalist ungur, Puskás Ferenc, luni, a avut loc o ceremonie de comemorare la împlinirea a 20 de ani de la festivitatea de atribuire a numelui Puskás Arena, în cadrul căreia Ádám Schmidt, secretar de stat ungar pentru sport, citându-l pe Pele, a spus că Puskás şi pe Lună ar fi fost cel mai bun fotbalist.
Secretarul de stat a amintit că, în data de 21 august 2002, „dragostea celor 14 000 de suporteri a însemnat mult pentru Nenea Öcsi (Öcsi bácsi, porecla lui Puskás) în meciul cu spaniolii, echipă cu şanse mult mai mari, care s-a terminat cu scorul de 1-1”. Acesta a mai adăugat că, deşi stadionul poporului ar fi trebuit să se numească întotdeauna Stadionul Puskás Ferenc, edificiul de la acea vreme nu era demn de fotbalul maghiar. Noua arenă de clasă mondială şi-a deschis porţile în anul 2019, a precizat politicianul.
Gábor Király, căpitanul echipei naţionale ungare din anul 2002, a vorbit despre amintirile sale personale pe care le-a avut cu Puskás Ferenc, în timp ce Marco Rossi, actualul selecţioner al echipei naţionale a Ungariei, a explicat că şi copilăria sa a fost marcată de experienţa pe care i-a oferit-o Puskás. Acesta a adăugat că obiectivul succesorilor este să se asigure că echipa naţională se ridică la înălţimea tradiţiei.
György Szöllősi, ambasadorul memoriei lui Puskás şi al istoriei fotbalului ungar, a povestit că şi Puskás Ferenc a lucrat la construirea arenei Népstadion (denumirea fostei arene), iar în calitate de selecţioner al naţionalei ungare a fost salutat de zeci de mii de spectatori pe stadion atunci când, după mulţi ani, a revenit acasă. În anul 2006, tot pe acest stadion i s-a adus un ultim omagiu.
JA! Inkább így
Puskás Ferencre, az egykori Népstadion névadójára emlékeztek Budapesten
Megemlékezést tartottak hétfőn a Puskás Aréna névadó ünnepségének huszadik évfordulója alkalmából a stadionban, ahol Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár Pelét idézve azt mondta, a Holdon is Puskás lett volna a legnagyobb focista.
Az államtitkár felidézte, hogy 2002. augusztus 21-én „14 ezer szurkoló szeretete sokat jelentett Öcsi bácsinak a jóval esélyesebb spanyolok elleni 1-1-es mérkőzésen”. Hozzátette, hogy bár a nép stadionját mindig is Puskás Ferenc Stadionnak kellett volna nevezni, az akkori épület nem volt méltó a magyar labdarúgóhoz. A világszínvonalú, új aréna 2019-ben nyitotta meg kapuit – emlékeztetett.
A 2002-es válogatott csapatkapitánya, Király Gábor személyes élményeket mesélt Puskás Ferencről, Marco Rossi szövetségi kapitány pedig arról beszélt, hogy az ő gyerekkorát is meghatározta az élmény, amelyet Puskás adott. Hozzátette, az utódok előtt az a cél, hogy a nemzeti csapat a hagyományokhoz méltóan szerepeljen.
Szöllősi György a Puskás-ügyek és a magyar futballhagyomány nagykövete felidézte, hogy Puskás Ferenc a Népstadion építésén is dolgozott, szövetségi kapitányként pedig ott ült a kispadon, majd nézők tízezrei köszöntötték a stadionban, amikor sok év után hazatért. Ravatala is ott állt 2006-ban.
Gellei Imre, akkori szövetségi kapitány a magyar válogatott 2002. augusztus 21-iki, spanyolok elleni meccsét említve megjegyezte, ez a találkozó Puskás Ferenc 75. születésnapja előtt is tisztelgett.
A hétfői eseményen megjelent Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke, Gera Zoltán, Tököli Attila és Halmosi Péter volt válogatott labdarúgók, valamint Baumgartner Zsolt volt Forma-1-es pilóta, aki a 2002-es ceremónián egy nyitott sportkocsival körbe vitte Puskás Ferencet a stadion futókörén.
Schmidt Ádám államtitkár, a Magyar Labdarúgó Szövetség nevében Berzi Sándor alelnök és Vági Márton főtitkár, a Puskás Alapítvány nevében Szöllősi György és Mravik Gusztáv, az alapítvány titkára helyezett el koszorút az emlékműnél.