Fontosabb a praktikum a luxusnál az ingatlanvásárlóknak



Olyan egységes az áremelkedés az ingatlanpiacon, hogy nehéz szélsőségeket kiemelni, de vannak területek Budapesten, ahol több évre visszatekintve látható, hogy nagyon jelentős drágulás történt. Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa példaként említette a köztudatban sokszor lenézett Csepelt, ahol a családi házak árai már felveszik a versenyt a főváros más részein tapasztalhatóval. A szakember azt mondta, a lakásárak oly mértékben emelkedtek, hogy minden eddiginél fontosabb lett az ingatlanok elrendezése, a luxusfunkciók pedig másodlagossá váltak.

Nincs olyan kerület Budapesten, ahol 2021-ben visszaesés történt volna az ingatlanpiacon, az áremelkedés viszont olyan egységes és töretlen, hogy kifejezett szélsőségeket nem lehet kiemelni.

Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa szerint ez a tendencia azt is eredményezte, hogy korábban kevésbé felkapott területek is egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek és ott is emelkedtek az árak, ahol az ilyen mértékben nem volt jellemző.

„A köztudatban Csepel nem a legnépszerűbb területe Budapestnek, pedig önmagában olyan, mint egy különálló város a maga kertvárosi részével, a Duna-parttal és a panelsorokkal. Az elmúlt évben ez a kerület is elkezdett felzárkózni, olyannyira, hogy a családi házas részeken az árak már a főváros egészének átlagával is vetekednek” – magyarázta.

Példaként említette még a II. és a XII. kerületet is, amelyek nagyon beépítettek, nem nagyon van lehetőség új fejlesztésekre, a kereslet viszont adott, így a régebbi, nagy kockaházak is jóval drágábban kerülnek értékesítésre, mint ezelőtt. A szakértő szerint 900 ezer forintos négyzetméterárakról néhány év alatt sikerült eljutni az 1.3 millió forintos átlag árakra ebben a kategóriában.

Azt is elmondta, a támogatások és az építőanyagok drágulásának hatására az újépítésű lakások ára is az egekbe szökött, 700 ezer forintról szinte észrevétlenül 900 ezer forintra emelkedtek a négyzetméterárak például a XIII. kerületben.

Az okos elrendezésnél nincs most fontosabb

Gadanecz Zoltán arról beszélt, az általános áremelkedést a hétköznapi életben is tapasztalhatjuk akár az alapvető élelmiszerek esetében is, de az ingatlanoknál talán a legszembetűnőbb, mert ott milliós tételekről van szó.

Az ingatlanpiac jól muzsikál, ami részben a kormányzati otthonteremtési támogatásoknak köszönhető, hiszen a családok bátrabban vágnak bele a költözésbe. Ezzel együtt megváltoztak a vásárlók preferenciái.

„Mára a praktikum vált a legfontosabbá az emberek számára, mindenki úgy van vele, hogy inkább az ár legyen kedvező, mint hogy táncterem legyen a nappali. Az elrendezés a legfontosabb kritérium, és hiába számít luxusnak valamely paraméterében az adott ingatlan, a vevők az okos elosztást részesítik előnyben” – magyarázta a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa, hozzátéve, hogy a legtöbben nem fizetnek ki 50 millió forintot egy kétszobás lakásért, ha az adott alapterületen akár egy plusz két félszobát is ki lehetett volna alakítani, inkább keresnek hasonlót máshol.