Felkerült a hazai sport térképére a 25. születésnapját ünneplő dinamikus lövészsport szövetség
Magyarországon a sportlövészetnek komoly hagyományai vannak, és különösen a hagyományos, olimpiai lövészet terén jelentős sikereket értünk el.
Az olimpiai sportlövészet rendkívül népszerű és elismert sportág az országban, hiszen több neves magyar sportlövő is kiemelkedő eredményeket ért el. A sportág számos szakága közül a legnépszerűbbek a légpuska, légpisztoly, valamint a sörétes lövészet különböző változatai. A magyar sportlövők rendszeresen szerepelnek a nemzetközi versenyeken, és hazai szinten is erős versenyrendszer működik.
Ezzel szemben talán kevesebben ismerik a dinamikus sportlövészetet, amely bár kevésbé elterjedt, mint az olimpiai változat, egyre növekvő népszerűségnek örvend Magyarországon is, főként az utóbbi évtizedekben. A dinamikus lövészet hazai képviselőit a Magyar Dinamikus Lövészsport Szövetség fogja össze, mely éppen a napokban ünnepli fennállásának 25. évfordulóját. Az IPSC, IMSSU, IDPA, Gyorskombinált és Precíziós Lövészet, Steel Challenge, IPRF/FClass, Gyorspont szakágak legtöbbje dinamikus lövészeti formák, amelyek a gyorsaságot, mozgást és taktikai feladatokat ötvözik, így egyre több sportolót és amatőr lövészt vonzanak.
A dinamikus sportlövészet elsősorban olyan sportolók és hobbilövők körében népszerű, akik a klasszikus pontosság (Gyorspont, Precíziós lövészet, FClass) mellett az akciót, a kihívást és a változatosságot is keresik a sportban. Ezek a versenyek rendkívül összetettek, mivel a sportlövők különböző akadálypályákon versenyeznek, amelyek során mozgó és rejtett célpontokra kell lőniük különböző lőpozíciókból, különböző fegyvertípusokkal.
„Több nagy mérföldkövet tudok felsorolni a magyarországi dinamikus lövészsport fejlődésében” -kezdi dr. Fábián Lajos Károly, a szövetség elnöke. – „Az első kétségkívül az 1999-es alapítás, amikor még sokan nem hittek abban, hogy a magyar sportlövészet sikerei árnyékában ez a műfaj is sikeres lesz. 2017-ig viszonylag spontán módon alakult minden, ekkor kerültem a szövetség elnökségébe, és ekkor hirdettük meg a „Legyen Béke, Rend és Haladás” programját, amit az elmúlt évek sikerei 100%-ban vissza is igazoltak. Fontos pillanat volt, amikor egymás után két új szakágunk is megalakult az elmúlt néhány évben. Az egyik ilyen az ún. Gyorskombinált szakág, ami egyfajta átmenet az amatőr és a hivatásos lövészet között, elsődleges és másodlagos lőfegyverek biztonságos váltott kezelésére tanít, és rendkívül hasznos a honvédelmi nevelés és felkészítés szempontjából is, a másik az IPRF/F-Class szakág, ami két különböző világszövetségbe történt felvételünket követően, a nagytávolságú dinamikus és statikus mesterlövészet szakága, és szintén nagyon hasznos a honvédelmi nevelésben is.”
A szövetség elnöke kiemeli, hogy a legfontosabb változás értelemszerűen az lett, amikor 22 év önfenntartó, tagi befizetésekből történő finanszírozás után sikerült elérni, hogy felkerüljenek a hazai sport térképére és immáron a Nemzeti Versenysport Szövetség, valamint a Honvédelmi Sportszövetség teljes jogú tagjaként, 2022-ben elnyerjék történetük első állami támogatását, ami ugyan relatíve kis összeg volt, de az elmúlt három évben, évről-évre biztatóan nőtt. Ugyancsak fontos mérföldkőnek tartják, hogy a főtitkári irodát és a központi ügyintézés helyét vidékről Budapestre költöztették.
Bár Magyarországon az olimpiai sportlövészet dominál mind a médiában, mind a sportági támogatásban, a dinamikus lövészet is egyre nagyobb teret nyer. A szövetség aktív szervezője hazai és nemzetközi versenyeknek, és számos magyar sportlövő képviseli az országot külföldi versenyeken. Európa-bajnokságokon és világbajnokságokon több, kiválóan felkészült magyar versenyző vesz részt, akik dobogós eredményeket érnek el, számos érmet szereznek. A dinamikus sportlövészet különböző kategóriáiban Magyarországon is szerveznek nemzetközi versenyeket, az elmúlt két évben helyszíne voltunk több Európa-bajnokságnak is, amelyek növelik a sportág iránti érdeklődést.
A szövetség október 25-én tartja negyedszázados jubileumának ünnepségét, melyre nagyon készülnek, s melynek alkalmából díjakat adnak majd át. Az „MDLSZ Érdemérem és Elismerő Oklevél” nevű színezüst plakett kitüntetés mostantól minden évben azokhoz kerül majd, akik munkájukkal, támogatásukkal segítették a szövetség munkáját és a sportág fejlődését.
„Egyik legfontosabb célunk, hogy a megkezdett úton haladjunk tovább, és azok az elvek, amelyek mentén sikereket értünk el, ne sérüljenek a középtávú jövőben sem” – összegzi a célokat dr. Fábián Lajos Károly. – „Fontos, hogy megtaláljuk a hosszú távú kulcsát az utánpótlás nevelésének. Nagyon sok fiatal érdeklődőnk és tehetséges lövészünk van, akik már világversenyeken is letették névjegyüket. Azonban a társadalomban él egy hamis, bizonyos körök által szándékosan generált lövészsport és lőfegyver ellenesség, ami ha látnák a munkánkat, a vidáman mosolygó fegyelmezett tömegeket, akik évi 470 versenyünkön örömmel töltik szabadidejüket, akiknek ez sikerélményt jelent és a szabadidejük hasznos eltöltését jelenti, biztosan megváltozna a véleményük. Ezen kell dolgoznunk a következő években.”
A szövetség elnöke szerint a honvédelmi és a hazafias nevelés terén már ma is jelentős a szerepük. Hivatásos állományú sportlövők, katonák, rendőrök is jelentős számban szerepelnek a versenyeken, továbbá több tagegyesület lőterein zajlanak képzések a biztatóan növekvő létszámú területvédelmi, tartalékos erők lőtudásának gyarapítása érdekében.
Bővebb információ a szövetségről és a szakágakról: https://mdlsz.com