Februári történések a Háromszék Táncegyüttesnél
Február első napjaiban nagy érdeklődés fogadta a Háromszék Táncegyüttes Vágják az erdei utat… című előadását, amelyet Kézdivásárhelyen, Baróton és Sepsiszentgyörgyön is játszott a társulat. A lendületes kezdés a hátralévő időszakra is jellemző, hiszen míg a hónap közepén a Szerencsekrajcár indul több állomásos turnéra, addig február utolsó napjaiban egy új produkció, a Világhírű Redever című táncjáték bemutatójára is sor kerül.
••• Vendégségben a Szerencsekrajcár •••
Február 13. és 19. közt Maros, Hargita és Kovászna megye településeit érintő turnéra indul a Háromszék Táncegyüttes. A vendégjátékok alkalmával Székelykeresztúron, Szovátán és Baróton is látható lesz az Ivácson László rendezte gyerekelőadás.
▪ február 13., 12:00 óra – Székelykeresztúr, Székelykeresztúri Művelődési Ház
▪ február 14., 10:00 és 12:00 óra – Székelykeresztúr, Székelykeresztúri Művelődési Ház
▪ február 15., 09:30 és 11:00 óra – Szováta, Domokos Kázmér Művelődési Ház
▪ február 19., 10:00 és 12:00 óra – Barót, Városi Művelődési Ház
••• Bemutató előtt a Háromszék Táncegyüttes •••
A hónap utolsó napjaiban újabb gyerekeknek szánt produkciót mutat be a Háromszék Táncegyüttes. A Világhírű Redever címet viselő táncjáték Molnár Szabolcs, Fazakas Misi és László Csaba alkotói szándékát foglalja össze.
Eltörött a hegedű és ezzel együtt felborult a világ rendje. Talán a labda miatt történhetett. Mindenesetre Gyuri király úgy dönt, hogy férjhez adja gyönyörű lányait, méghozzá egyszerre, mert a sok lakodalom sok kiadással jár. Hogy kiválassza a legmegfelelőbb társakat, lovagi tornát szervez a jelöltek között és a fele királyságát is felajánlja a nyerteseknek. Hogy hány fele királysága is van egy királynak? Több is lehet, mert nagy a birodalom és sok az eladó leány. Az első próbatétel a labdarúgás. Azt gondolhatnánk, hogy Redever, városkánk világhírű focicsillaga pályázhat a legnagyobb eséllyel, de hát a torna meglepetéseket is tartogat. Lágyi mesternek köszönhetően azonban, végül helyre áll a rend. És hogy ki is ez a Lágyi mester? Csak annyit árulhatunk el, hogy valamikor nagy varázsló volt.
László Csaba gondolatai az előadásról:
Ijesztő számomra a világnak ez a gyors változása. Állandó megfelelési kényszerünkben egyre csak hajszoljuk magunkat, illetve gyerekeinket újabb és újabb kihívásokba, miközben semmivel sem leszünk jobb emberek. Ijesztő a deviancia és az a felfogás, hogy a világon mindent, de mindent „szabad”, miközben lelkünk mélyén, minden szabadságunk ellenére azt érezzük, hogy irányítanak, befolyásolnak minket. Tulajdonképpen nincs is más választásunk, minthogy képernyőről kövessük a modellként felmutatott idolokat, hogy ugyanúgy tegyünk, mint ők, ugyanúgy viselkedjünk, öltözzünk, szórakozzunk, szeressünk, énekeljünk, vagy éppen zenéljünk. Megtanuljuk mi a trendi, a menő.
A néphagyomány ebben a nagy szabadságban pedig, akarva-akaratlanul felszívódik, egyszerűen csak elpusztul, mert a megváltozott értékrendünk útjában áll. Ez a felszívódás, megszűnés is reklám nélkül és észrevétlenül történik. Régen egy-egy közösség többnyire saját maga hozta létre életterét és szórakozását, folyamatosan aktív résztvevője volt ezeknek, a gyerek számára pedig a követendő példa is ebből a közösségből került elő. Az a kultúra, amit ma néphagyománynak nevezünk pontosan ezekben az elszigetelt közösségekben csiszolódott és kristályosodott ki, hosszú évszázadokon keresztül.
Átmenthető-e ez az érték és életszemlélet a mába? Lehet-e ezt a továbbiakban is modellként használni? Ez számomra a mindenkori kihívás! René Girard, francia irodalmár, történész, antropológus és filozófus azt mondta: „Az egyetlen kultúra, ami igazából a miénk, nem az, amibe születtünk, hanem az a kultúra, aminek a modelljeit abban a korban tesszük magunkévá, amikor az utánzási vágyunk a legerősebb.”
Világhírű Redever
Táncjáték gyerekeknek
Szereplők:
Gyuri király – Bajna György
Királylányok: Rózsa – Váradi Ágnes
Gabici – Keresztes Gabriella
Julcsi – Ádám Júlia
Edina – Székely Edina-Emőke
Lágyi, a varázsló – Szilágyi László
Levi – Fazakas Levente
Albi – Fazakas Albert
Redever – Gidró Roland
Mesemesterek: Molnár Szabolcs, Fazakas Misi, László Csaba
Varázslat: József Balázs (Gozefini)
Jelmez, díszlet, kellék: Breteanu Cristina
Szöveg: Dósa Zoltán
Az előadás létrejöttét az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatja a Csoóri Sándor Alap program által.