Ezért nem szabad megfeledkezni a mobil klímák karbantartásáról

A mobil klímákat nyáron sokat használjuk, nincs ez másképpen a légtisztítókkal sem, amelyekkel valamelyest enyhíthetők a pollenallergiások tünetei. „Ahhoz, hogy ezek a készülékek sokáig szolgáljanak bennünket, ahhoz szükség van arra, hogy időként figyelmet fordítsunk a tisztításukra” – hívta fel a figyelmet Lucza András, a Sencor SDA Divízió vezetője.

A javasolt rendszeres karbantartásra a gépekhez biztosított használati útmutató minden esetben kitér. Általánosságban ugyanakkor elmondható, hogy a mobil klímáknál érdemes figyelni a kondenzvíz ürítésére. Bár a készülékek általában maguktól is jelzik, ha megtelik ez a tartály, előfordulhat, hogy huzamosabb ideig nem használják őket. Hosszabb állás után viszont elszaporodhatnak bennük a baktériumok, sőt, akár be is penészedhetnek. Ahogyan egy falra szerelt klímát, úgy egy mobil klímát is érdemes rendszeresen fertőtleníteni. „Évente egyszer-kétszer javasolt klímafertőtlenítő spray-t használni azokon a részeken, ahol készülék tárolja a kondenzvizet. Ezt a fertőtlenítést el lehet végezni üzembe helyezés előtt, illetve az utolsó nyári használat után is” – hangsúlyozta a szakember.

Szűrők karbantartása

Folyamatos használat esetén javasolt a mobil klíma alsó- és bemeneti rácsai mögött található szűrőket 14 naponta megtisztítani. Ellenkező esetben ezek a szűrők eltömődnek, amelynek következtében a ventilátor lapátokra komolyabb szennyeződés rakódhat le. „A tisztításhoz először le kell venni a védőrácsot, majd ki kell emelni a szűrőket. A műveletet a legkönnyebben porszívóval lehet elvégezni, de ha erősebb szennyeződéssel van dolgunk, akkor mosogatószeres, langyos vízben is elmoshatjuk a szűrőket” – tette hozzá a Lucza András. A készülékbe csak száraz szűrőt szabad visszaszerelni, de fontos, hogy sem a tűző napon, sem hajszárítóval nem szabad őket szárítani, mert eldeformálódhatnak.

Légtisztítóra is figyelni kell

Ha valaki otthon légtisztítót is használ, akkor ennél a készüléknél is figyelni kell a karbantartásra. „A tisztítás gyakorisága függ attól, milyen gyakran kapcsoljuk be a készüléket. Általános szabályként elmondható, hogy havonta egyszer érdemes a karbantartására időt fordítani” – figyelmeztetett Lucza András. A műveletet elsőként érdemes a bemeneti szűrő megtisztításával kezdeni. A mobil klímához hasonlóan ezt is csak langyos vízzel szabad elvégezni és ugyanúgy meg kell várni, hogy megszáradjon, mert nedvesen nem szabad vissza tenni a gépbe.

A légtisztítóban található HEPA-filter és a szénszűrő speciálisabb odafigyelést igényel. Mindkét szűrőt háromhavonta egyszer célszerű megtisztítani. A tisztítás megkezdése előtt természetesen a gépet először ki kell kapcsolni és a kábeljét ki kell húzni a fali aljzatból is. Ezt követően ki lehet venni a HEPA-szűrőt és a szénszűrőt is a készülékből a könnyebb hozzáférés érdekében. A szénszűrőre tapadt por és egyéb szennyeződéseket porszívóval lehet a leghatékonyabban eltávolítani.

A légtisztítónál fontos figyelembe venni, hogy mind a bemeneti, mind pedig a HEPA-szűrőt évente szűkséges cserélni. „Ezt mindenképpen észben kell tartani, mert csak akkor tudja ellátni a feladatát hatékonyan, ha tiszta szűrők vannak benne” – hangsúlyozta a Sencor SDA Divízió vezetője.