Ezek a legnagyobb tévhitek a klímákról

Ugyan évről évre egyre többen vágnak bele a klímavásárlásba, még mindig sok tévhit kering a légkondikról – sokan nem tudják, hova érdemes elhelyezni, vannak, akik egészségügyi kockázatot látnak benne, de a tisztítással és a karbantartással kapcsolatban is rengeteg a kérdőjel. A Hisense szakértői ezért összegyűjtötték a 4+1 leggyakoribb tévhitet, amelyet nemcsak megcáfolnak, de jótanácsokkal is kiegészítenek. Ha ezeket betartjuk, biztosan nem lövünk mellé, akár új készüléket veszünk, akár a meglévőt szeretnénk még sokáig életben tartani.

  1. Káros az egészségre

Az egyik leggyakoribb tévhit, hogy a klíma káros az emberi szervezetre. Cseh József, a Hisense szakértője szerint ez így nem állja meg a helyét, viszont nagyon fontos, hogy rendszeresen és alaposan tisztítsuk a készülékeket. A klímák ugyanis használat során megszűrik a levegőt, amelyből kinyerik a baktériumokat és a szennyeződéseket. Ezért kizárólag egy nem megfelelően tisztított készülék lehet káros az egészségre. Cseh József felhívja a figyelmet arra, hogy egyes modellek ma már képesek folyamatosan monitorozni az otthoni levegő minőségét, továbbá figyelik a szénmonoxidszintet és mindössze 3 perc elegendő számukra, hogy szükség esetén a szabadból származó, szűrt levegőt fújjanak be, felfrissítve ezzel a lakást.

  1. Az olcsóbb jobb

Az inflációt mindannyian érezzük a pénztárcánkon, mégsem érdemes spórolni a klímán. A szakértő szerint vásárlás előtt mindenképp kérjük ki egy szakember véleményét, akik az igényeinkhez legmegfelelőbb készüléket tudják ajánlani. A klímavásárlás hosszútávú befektetés, ugyanis a megfelelő karbantartás mellett akár 15-20 évig is kitűnően szolgálhatja kényelmünket, így az ára többszörösen megtérül. Fontos továbbá, hogy amennyiben télen és nyáron is szeretnénk használni a készüléket, évente legalább kétszer nézessük át hozzáértő szakemberrel.

  1. A gatyánk is rámegy, ha fűtűnk vele

A legtöbbünknek automatikusan a hűtési funkció ugrik be, ha klímára gondolunk, pedig az újabb készülékek már fűtésre is alkalmasak. Cseh József szerint elterjedt tévhit, hogy a klímával fűtés rendívül magas számlákat hoz, de az igazság az, hogy a klímaberendezések jóval hatékonyabbak is lehetnek, mint a hagyományos fűtőberendezések. A Hisense legújabb modellje például tökéletes választás, ha szezontól függetlenül is szeretnénk használni, ugyanis beépített tálcafűtése üzembiztos működést garantál, legyen bármilyen szélsőséges is az időjárás. Energiahatékony és csendes működése mellett pedig okosfunkciói teszik még kényelmesebbé a használatát: a HiSmart-Life mobilalkalmazáson keresztül bárhonnan vezérelhető és felügyelhető, ráadásul hangvezérléssel egyszerűen be- és kikapcsolhatjuk.

  1. Nem számít, hogy hova helyezzük el!”

Nagyon is számít! A szakértő felhívja a figyelmet, hogy döntő fontosságú egy új légkondi vásárlásakor a helyiség mérete, de ezen kívül a hőszigetelést, a nyílászárók minőségét, a tájolást, a lakásban élő személyek számát, illetve az egyéb hőforrásokat is figyelembe kell venni. Ezekhez célszerű tapasztalt, hivatalos klímás szakember segítségét kérni, aki helyszíni felmérés után, pontos hőterhelés számítást készít és annak megfelelően javasol készülék típusokat.

+1 „De hát olyan zajos…”

A klímaberendezések legelső verziói valóban nagyobb zajt okoztak, azonban a gyártók hamar felismerték ezt a problémát. A technológiai fejlesztéseknek köszönhetően a ma gyártott modellek szinte alig hallhatóak és tökéletesen beleolvadnak a lakás természetes akusztikájába. Egy modern klíma zajszintje akár 20 decibel alá is csökkenhet, ami nagyjából az emberi suttogás értékének felel meg, így nem kell attól tartanunk, hogy a készülék megzavarja pihenésünket.