Digitális hátrányból üzleti előny

Businessman referencing data on digital tablet while leading project discussion with coworkers in startup office


Cloudera a Dell Technologies és a Reach bemutatta a CDR platform továbbfejlesztett változatát és a CDR Start csomagot
⦁ Az ipari vállalatok jelentős digitális fejlődés előtt állnak hazánkban és nemzetközi szinten egyaránt
⦁ Azok a vállalatok, ahol együtt valósítják meg a harmadik és a negyedik ipari forradalomra irányuló fejlesztéseket, nagy előnyre tehetnek szert a már digitálisan fejlett ipari vállalatokkal szemben is
⦁ Az ipari fejlesztés és fejlődés legnagyobb kihívásai többek között az adatalapú működés és zero admin megvalósítása, a zöld megoldások fejlesztése, valamint maga a vállalatok fejlettségi szintje
⦁ A Dell Technologies a Cloudera és a Reach úgy optimalizálta közös ipar 4.0 fejlesztését, hogy a kibővült funkcionalitás mellett az első lépések megtétele is egyszerű legyen az okosgyár megvalósítása felé

A Cloudera a Dell Technologies és a Reach bemutatta az elmúlt egy év tapasztalatainak és a valós hazai vállalati igényeknek megfelelően továbbfejlesztett CDR megoldást, valamint a CDR Start csomagot. A CDR Start a digitális fejlettség korábbi szintjén lévő vállalatok számára jelent segítséget. Olyan alapvető funkciókat alkalmaz, amelyekkel a harmadik és a negyedik ipari forradalom (Ipar 4.0) fejlesztései párhuzamosan valósíthatók meg, így felgyorsítják az átalakulás folyamatát és helyzeti előnyt kovácsolnak a lemaradásból. A CDR platform legfontosabb fejlesztése pedig a digitális ikerpár segítségével leképezhető interaktív digitális gyár.


Három technológiai vállalat, a Cloudera, a Dell Technologies és a Reach egy éve közösen megalkottak egy olyan ipar 4.0 megoldást, amely mesterséges intelligenciát használva növeli a termelés hatékonyságát. A CDR platform segítségével anélkül lehet látványos fejlesztést véghez vinni gyakorlatilag bármely üzemben, hogy a teljes gépparkot le kellene cserélni. A fejlesztés eredménye a látványosan magasabb szintű tervezhetőség, jobb minőségű termékek, kevesebb selejtanyag, felgyorsult go-to-market idő és ezáltal a hosszútávú költségmegtakarítás.


Tudom, mit tettél az „ipar 3.0-ban”!
A Dell Technologies Digital Transformation Index kutatásából nemrég kiderült, hogy a digitális átalakulási programok világszinten is gyerekcipőben járnak, és mindössze a vállalatok öt százaléka tekinthető digitális vezetőnek. A tavalyi állapothoz képest nőtt ugyan az átalakulást befogadók aránya, ám a vállalatok jelentős része (39%) még mindig a két digitálisan legkevésbé érett csoportba tartozik. Ugyanakkor az üzleti vezetők 78 százaléka szeretné, ha a digitális átalakulás elterjedtebb lenne a vállalatán belül.


A hazai KKV-k esetében még mindig gyakran kézzel irányított gyártás folyik, és továbbra is jellemző a fejlesztésekre szánt tőke és az erőforrás hiánya, így ezek a vállalkozások olcsó szenzorok és nyílt forráskódú programok használatával igyekeznek felzárkózni és inkább épített megoldásokat alkalmazni. A nagyvállalatoknál ugyan rendelkezésre áll a tőke a fejlesztésekhez, viszont hazai és nemzetközi szinten is tisztázatlanok a döntési folyamatok, és a technológiai fejlesztésekre irányuló döntések lassan születnek meg, ezért húzódhat el a digitális átalakulás.


„Az új technológiák bevezetését alapvetően befolyásolja a digitalizációs fejlettség, ami vonatkozik a zöldségtermesztéstől a cipőfelsőrész-készítésen keresztül a lámpamagasság- állító mechanika gyártásáig minden iparágra. Az Ipar 4.0 alapfeltétele a harmadik ipari forradalom legfontosabb vívmányainak – a digitalizáció és a webalapú programok – bevezetése. Azoknál a hazai vállalatoknál, ahol ez még nem történt meg, ott együtt futhatnak a harmadik és a negyedik ipari forradalomra irányuló projektek, így nagy előnyre tehetnek szert a már digitálisan fejlett ipari vállalatokkal szemben is” – mondta Rab Gergely a Dell Technologies senior tanácsadója.


Zöld, zero és összekapcsolt
A digitális átalakulás nem egy homogén folyamat. Számos tényező befolyásolja, hogy egy cég hogyan és mikor halad végig ezen az úton és a fejlettségnek milyen fokára juthat. A Cloudera, a Dell Technologies és a Reach szakembereinek tapasztalatai alapján az alábbi tényezők jelentik a legnagyobb kihívást az ipari digitális fejlesztések és fejlődés folyamatában:
⦁ Zero Admin megvalósítása. Olyan megoldások fejlesztése, amelyek üzemeltetése során egyáltalán nincs szükség bizonyos folyamatok emberi felügyeletére.
⦁ Minden mindennel kapcsolatban. Az IIoT (az Ipari Dolgok Internete) világában minden szenzor, eszköz, alkalmazás és ember kapcsolatban állnak egymással, amely lehetővé teszi az adatok folyamatos gyűjtését, áramlását és elemzését. 2021-re várhatóan 36,13 milliárd összekapcsolt IoT-eszköz lesz a világon1, amelynek már részét képezik az ipari megoldások is.
⦁ Az adat mondja meg, hogy ki vagy. Az adatalapú működés az Ipar 4.0 alapfeltétele, hogy ezen keresztül befolyásolható legyen a gyártás akár valós időben is. Így kevesebb selejt, rövidebb előállítási idő, kevesebb felhasznált energia és több, valamint jobb minőségű termék állítható elő az adatalapú optimalizálással.
⦁ Zöld megoldások. Az iparvállalatok számára is egyre nagyobb jelentőséggel bír a környezettudatos működés és a fenntartható gyártás megvalósítása, így az alkalmazott technológiák kiválasztásában is meghatározó szempont a „zöld”-ség.
⦁ Fejlettségi szint. Számos vállalatnál maga a fejlettség nem megfelelő szintje okozza a legnagyobb kihívást, mivel az Ipar 4.0 technológiák alkalmazásához szükség van egy bizonyos digitális érettségre, amely képes biztosítani az eszközök megfelelő működését. Erre jelenthetnek választ azok a megoldások, amelyek segítségével együtt valósíthatók meg a harmadik ipari forradalom és az Ipar 4.0 fejlesztései.
⦁ Szakképzett munkaerő (hiánya?). Az Ipar 4.0 megoldások, mint karrierépítő eszközök alkalmazása segítséget jelenthet a munkaerőhiány és -megtartás, valamint a fluktuáció problémájára az ipari vállalatoknál. Hiszen olyan egyedi tudást igényelnek és új pozíciókat teremtenek, amelyek motivációt jelenthetnek a munkavállalóknak és elősegítik a generációk közti együttműködést.
Az ipari vállalatoknak olyan megoldásokra van szükségük, amelyek teljesítik a fenti követelményeket, illeszkednek a fejlettségi szintjükhöz, a jelenlegi problémákra is megoldást jelentenek és egyben jövőállóak.

„A gyártó szektor vezetőinek egyszerre két idősíkon kell gondolkodniuk, ha sikeresek szeretnének lenni az ipari innovációs folyamatokban. Egyrészt tudniuk kell elemelkedni a jelenből és elképzelni mivé formálja iparágukat a technológia radikális fejlődése, és a piaci környezet változása. Másrészt ezt a jövőképet pedig képesnek kell lenniük visszahozni a jelenbe és megtervezni mit tehetnek most azért, hogy a víziót valóra váltsák. Például mit jelent az acélszerkezet gyártó és építő cégek jövőjére nézve az a mesterséges intelligencia és 3D modellező technológia, ami az épületparaméterek alapján nagy teherbírású hordozószerkezeteket képes létrehozni, és ezeket 3D nyomtatás technológiával legyártani alacsony nyersanyag felhasználással, rövid idő alatt? Ez a nézőpont váltás a napi üzemeltetési kihívások mellett még nagyobb kihívás.” – mondta Frankó-Csuba Dea, jövőkutató, digitalizáció és innováció szakértő.


CDR Start és a CDR platform fejlesztései
Azon szervezetek számára, akiknek még hátra van a digitális fejlődés egy része ahhoz, hogy Ipar 4.0 technológiákat alkalmazzanak, a Cloudera, a Dell Technologies és a Reach kifejlesztette a CDR architektúra új verzióját. A CDR Start csomag egy egyszerűsített funkcionális kialakítás, amely az ügyfelek legégetőbb problémáira nyújt megoldást. Többek között egyszerűsített teljesítménymutató-számítást, valamint olyan adatgyűjtő és elemző modulokat kínál, amelyek alkalmasak például a sejtcsökkentésre, a feladat- és karbantartásoptimalizálásra és a hibaszűrésre. A CDR Start kialakításának célja, hogy a gyártó vállalatok minél hamarabb képesek legyenek megtenni az Ipar 4.0 felé vezető út legelső lépéseit.


A Start csomagon túl további fejlesztések érhetők el a CDR architektúrában.
⦁ Az egyik ilyen technológia egy interaktív digitális gyár (IDF) leképezése Digital Twinnel, melynek célja a valós környezet digitális másának létrehozása. Ezáltal egyszerűbbé válik a feladatok és eszközök nyomon követése, valamint a különböző folyamatok elemzése és kiértékelése.
⦁ Egy másik fejlesztés a gyors, 3 fázisú PoC (Proof-of-Concept) lehetősége, amely segít a lehető legrövidebb idő alatt megtervezni és megteremteni egy jövőbeli termelési környezet alapját. Ennek a folyamatnak a fő szempontja, hogy a termelőegység az informatikai környezetére szabott, biztonságos megoldást kapjon, amellyel egy éven belül megtérülnek a fejlesztési befektetései.
⦁ A CDR megoldás továbbá egy új szegmensben, a vegyipar területén nyújt két új felhasználási területet: a forgógépek és hőcserélők hibaanalízisét.
A CDR architektúra „Fog Computing” rendszere továbbra is könnyen integrálható cloud megoldásokkal, akár publikus, akár privát felhőkkel.

További információ
⦁ A CDR Architektúráról és a CDR Start csomagról és funkciókról ⦁ a termékleírásból tudhat meg többet
www.okostermeles.hu
⦁ Dell a közösségi médiában: ⦁ Twitter, ⦁ Facebook, ⦁ YouTube és ⦁ LinkedIn