Az újgenerációs smart home protokoll

Mindent a Matter szabványról

Ha valaki okosotthon telepítésébe vág vele, nagyon sok új kifejezéssel kell megismerkednie. Eleinte mindez nagyon misztikusnak tűnhet, de érdemes elmélyülni kicsit ezen a területen, hogy a legjobbat tudjuk kihozni ingatlanunkból. Legyen az lakás, vagy éppen ipari létesítmény. Ha pedig végképp úgy érezzük, hogy mi elvesznénk ebben a témában, keressünk egy szakértőt, aki elég naprakész ahhoz, hogy nekünk is el tudja magyarázni, miről is van szó.

Nagy Magdolna, a Hello Future intelligens épületszakértője foglalta össze mindazt, amit az újgenerációs smart home protokollról tudni érdemes.

Mi a Matter smart home szabvány?

A Matter egy okosotthon-szabvány, amelyet a Project Connected Home Over IP (Project Chip) 2019-ben hozott létre. Jelenleg a Connectivity Standards Alliance (CSA), korábbi nevén a Zigbee Alliance tartja fenn. A szabvány jogdíjmentes, és az eszközök és platformok közötti átjárhatóságot támogatja. A Matter hivatalosan 2022 novemberében indult útjára.

A Matter okosotthon-szabvány egy másik, a jelenlegi IoT-eszközökkel kapcsolatos általános problémával is foglalkozik: az eszközök állandó internetkapcsolatot igényelnek. Az IoT-eszközök eddig kizárólag a felhőre támaszkodtak, így használhatatlanná váltak, ha megszakadt az internetkapcsolat.

A Matter lehetővé teszi, hogy az eszközök offline is működjenek anélkül, hogy folyamatos hozzáférést igényelnének a felhőhöz és a különböző felhőszolgáltatásokhoz. A felhőtől való kisebb függés az eszközök nagyobb biztonságát is jelenti – ami elengedhetetlen az olyan érzékeny hardverek, mint az intelligens zárak és biztonsági kamerák esetében -, és még hasznosabbá teszi a Mattert. A cél az, hogy ezeket az új funkciókat kombinálva a lehető legjobb okosotthon-élményt nyújtsák az eszközök.

Thread: a vezeték nélküli protokoll, amely kiegészíti a Matter szabványt

A Thread egy másik dedikált vezeték nélküli protokoll. Nagymértékben kiegészíti a Matter-kompatibilis eszközöket. Alacsony teljesítményű, hálózat alapú vezeték nélküli protokollként a Thread alacsony késleltetésű offline környezetet hoz létre, amely azonnal küld és fogad adatokat az eszközök között. Így a Matter-tanúsított eszközök akkor is együttműködnek, ha megszakad az internetkapcsolat.

Ez óriási előrelépés az offline IoT-számítástechnika számára. A korábbi intelligens otthonok használhatatlanná váltak, amikor az internetszolgáltatás megszűnt. A Matter a Thread-rel kombinálva ezt kívánja megváltoztatni.

Milyen eszközök és platformok működnek együtt a Matterrel?

A Google 2022 decemberében számos Nest- és Android-eszközéhez hozzáadta a Matter-támogatást. A Google Home alkalmazás támogatja a Matter eszközöket. A Google Home hangszóró, a Google Home Mini, a Nest Mini, a Nest Audio, a Nest Hub (1. és 2. generációs), a Nest Hub Max és a Nest Wi-Fi Pro támogatja a szabványt, és Matter-központként használható. A Nest termosztát 2023-ban kapja meg a Matter firmware frissítést.

Az Apple az iOS/iPadOS 16.1 2022 végén megjelenő kiadásával az iPhone és iPad termékcsaládjához is hozzáadta a Matter-támogatást. A felhasználók a Beállítások alkalmazásban akkor is láthatják a Matter-képes eszközeiket, ha az eszközt egy másik eszközön állították be. Az Apple-felhasználók a Siri, az Apple Home alkalmazás és a Command Center segítségével is elérhetik a Matter-kompatibilis okoseszközöket.

Azok az iOS-alkalmazások, amelyek okoseszközöket szeretnének működtetni, de nem implementálták saját Matter-ökoszisztémájukat, megtehetik ezt az Apple Home alkalmazásban, amennyiben a HomeKit API-t használják, és rendelkeznek Apple HomeKit-jogosultsággal.

Az Amazon 2022-ben kezdte el frissíteni az Eero routereit és az okosotthon hardvereit, és 2023 elején fejezi be. A frissítés az Amazon Echo termékcsalád nagy részét is magában foglalja majd. A vállalat a Samsunggal való partnerséget is bejelentette 2022 végén. A Samsung Galaxy okostelefonok és táblagépek tulajdonosai egymásra átváltva állíthatják majd be és vezérelhetik a Matter eszközöket az Amazon Alexa és a Samsung SmartThings segítségével.

A Matter-kompatibilis intelligens eszközök száma gyorsan növekszik. Az Eve, a Meross Nanoleaf, a Philips Hue, a Comcast és a Toya csak néhány a Matter-képes megoldásokat frissítő vagy újakat létrehozó gyártók közül. Keresd a Matter okosotthon jelzést, amikor új eszközöket vagy kiegészítőket vásárolsz. Ha kíváncsi vagy arra, hogy a meglévő eszközeid megkapják-e a Matter frissítést, nézd meg a gyártók weboldalán!

Forrás: https://www.androidpolice.com/matter-smart-home-standard-explained/