Átadták a Velencei-tavi vendégmólókat
Aláírták a szerződést a tó öt közforgalmú kikötőjének megújításáról is
Ünnepélyes keretek között átadták Gárdonyban a „Velencei-tavi partfal komplex fenntartható rehabilitációja” projekt részeként felújított vendégmólókat. Ezt követően aláírták a Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács (VVVTFT) és a RONEKO Kft. közötti, „Közforgalmú hajóállomások korszerűsítése I. ütem” -ére vonatkozó vállalkozói szerződést.
Szerda reggel sajtónyilvános eseményt tartott a VVVTFT a Gárdonyi Határárki kikötőben, amelynek mindkét aktivitása a Velencei-tó fejlesztéséről szólt. Elsőként a Velencei-tavi partfal komplex fenntartható rehabilitációja projekthez kapcsolódó feladatokhoz szükséges forrás biztosításáról szóló 1219/2021. (IV. 29.) határozat részeként megvalósuló vendégmóló-fejlesztés átadására került sor.
Az ünnepélyes szalagátvágáson részt vett Tessely Zoltán országgyűlési képviselő, Dr. Molnár Krisztián, a VVVTFT elnöke, Csonki István, a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság Igazgatója, Fa Nándor, a mólókat kivitelező Fa Hajó Kft. képviselője, valamint Tóth István és Kardos Ádám, Gárdony, illetve Pákozd polgármestere.
A projekt részeként elbontották az engedély nélküli csónakkikötők régi, balesetveszélyessé vált szerkezeteit, és ezek helyére új, modern technológiájú, úszóműves vendégmólókat létesítettek.
A kilenc helyszínen zajló, 506 047 186 forint kormányzati forrásból megvalósuló vendégmóló-felújítási munkálatok Dinnyés, Agárd, Gárdony, Velence és Sukoró vendégmólóit érintették összesen másfél kilométer hosszúságban.
Az ünnepélyes átadót követően aláírták a VVVTFT és a RONEKO Kft. közötti, „Közforgalmú hajóállomások korszerűsítése I. ütem”-ére vonatkozó vállalkozói szerződést. A megállapodás értelmében hamarosan megkezdődik, és várhatóan jövő év márciusában már be is fejeződiköt hajóállomás I. ütemű korszerűsítése a Velencei-tó partján. A munkálatok a Velencei-tavi partfal komplex fenntartható rehabilitációja projekthez kapcsolódó feladatokhoz szükséges forrás biztosításáról szóló 1219/2021. (IV. 29.) határozatának részeként zajlanak majd, amelyet a VVVTFT koordinál.
A projekt során korszerűsítik a Velencei-tavi közforgalmú kikötőket, megújítják a közvilágítást, valamint korszerű elektromos töltőket helyeznek ki. Ezentúl a jogszabályoknak és a lehetőségeknek megfelelően vizesblokkokat, illetve parkolókat is létesítenek. A munkálatok befejeztével minden adott lesz ahhoz, hogy a látogatók igényes, komfortos körülmények között éljenek a létesítmények lehetőségeivel. Az agárdi hajókikötő, a gárdonyi (Határárki) hajóállomás, a velencei déli kanyari hajóállomás, a pákozdi Szúnyog-szigeti hajóállomás és a sukorói „0” szelvényű kikötő jövőre már korszerűsített, felújított formában várja a térség lakóit és a turistákat.
– Köszönöm mindenkinek, aki a nemzeti forrás elnyerésében partner volt, a Fejér megyei közgyűlésnek, a vízügyi igazgatóságnak, valamint természetesen a Kormánynak, amely úgy döntött: forrást áldoz arra, hogy a hiátusokat pótoljuk. Hálás vagyok azért, hogy egy igazi huszonegyedik századi, példaértékű megoldás jött létre, amely a világ bármelyik vízén megállná a helyét. Köszönetet szeretnék mondani a kivitelezésért, és arra kérek mindenkit, fogjunk össze a megoldatlan probléma, a természetes víz utánpótlásának a megvalósításáért –fogalmazott Tessely Zoltán, a térség országgyűlési képviselője, aki kiemelte azt is, a Velencei-tó fejlesztése nemcsak a helyben élők, hanem az egész ország számára kiemelten fontos ügy.
– A Velencei-tóra érkezők és az itt élők egyöntetűen áldatlan állapotnak tartották, hogy építettünk egy huszonegyedik századi igényeknek megfelelő partfalat, de nem volt móló, ahova ki lehetne kötni a csónakokat, ezért úgy láttuk, nagy igény van a megépítésükre. Innovatív fejlesztéseket valósítottunk meg, amelyek nagyban elősegítik a Velencei-tó infrastukturális minőségjavítását. Mindannyiunknak, akik a Velencei-tó térségének fejlesztésén dolgozunk, kiemelten fontos, hogy olyan korszerűsítéseket hajtsunk végre, amelyek érdemben járulhatnak hozzá a környék vonzerejének növeléséhez. Ezért örültünk, hogy a Kormány lehetőséget teremtett arra, hogy a tó öt hajóállomását olyan szintre fejlesszük, amely megfelel a lakosok és a turisták által támasztott igényeknek – fogalmazott Dr. Molnár Krisztián, a VVVTFT elnöke, hozzátéve, hogy a Velencei-tó a mai állapotában is Magyarország egyik gyöngyszeme, népszerű turista célpont, a további fejlesztések pedig sokat tesznek azért, hogy ez még inkább így legyen.
A VVVTFT 275 737 800 forint forrást kapott a Kormánytól a közforgalmú kikötők korszerűsítésére. Fontos megjegyezni, hogy a hajóállomások korszerűsítése és a vendégmólók megújításának munkafolyamata együttesen segíti elő, hogy a projektgazdák megőrizzék Magyarország harmadik legnagyobb tavának partmenti területeinek magas színvonalú természet-közeli állapotát, támogassák a tó környezettudatos rehabilitációját, valamint az Európai Unió Víz Keretirányelvének megfelelő jó ökológiai állapotát.