Artisjus-díjas lett Bérczesi Róbert és Sikeres Gyulai-díjat kapott Kiss László

2019. február 18-án átadták az Artisjus-díjakat: Bérczesi Róbert, a Hiperkarma énekes-frontembere az év könnyűzenei szövegírója lett. Életrajzi könyve április 8-án jelenik meg Én meg az Ének – behúzott szárnyú felfelé zuhanás címmel. A kötetet Kiss László író jegyzi szerzőként, aki januárban Sikeres Gyulai-díjat kapott. A könyvbemutató a 26. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon lesz, április 27-én szombaton.

Artisjus-díj átadó
Fotó: Bende Csaba 

Fotó: Gyulai Hírlap – Pénzes Sándor

Az év könnyűzenei szövegírója Bérczesi Róbert lett, az elismerést a Napsütötte részcímű dal szövegéért kapta. Az énekes, gitáros, dalszerző a Hiperkarma zenekar frontembereként a magyar mainstream alternatív zenei szcéna egyik meghatározó arca. A 2000-es évben született Dob+basszus című szerzeménye szállóigévé vált, sőt egy díjnyertes könnyűzenei tévéműsor címét is tőle kölcsönözték. Dalszövegei egyéni látásmódúak és kegyetlenül őszinték, a szerző sajátos stílusával, asszociatív csavarjaival és lendületével nem mindennapi színt hozott a magyar zenei életbe. A Hiperkarmán kívüli zenei tevékenysége is gazdag: szólóalbumokat adott ki, három énekesnővel Barikák néven alapított szobazenekart, amely a magyar költészet és a népdalkincs hagyományát elevenítette fel. Karafiáth Orsolya alkotótársaként pedig részt vett a Rájátszás projektben. Nemes Andrással közös rövid életű, de annál nagyobb lelkesedéssel fogadott zenekaruk, a BioRoBoT a lemezkiadásig is eljutott. Kiss Lászlóval közösen írott életrajzi könyve 2019. április 8-án jelenik meg Én meg az Ének címmel.

Bérczesi Róbert és édesanyja az Artisjus-díj átadón
Fotó: Bende Csaba 

Kiss László író, magyar–történelem szakos tanár immár tizenhetedik éve tanít az Erkel Ferenc gimnáziumban. Első novelláskötete 2003-ban jelent meg, azóta három másik könyvet töltött meg szövegeivel, valamint irodalmi kritikáiból is megjelent egy kötet a Fiatal Írók Szövetségének gondozásában. Írásainak visszatérő helyszíne a Körösök világa, a gyulai táj és legfőképp Németváros, amelyhez ezer szállal kötődik. Nem áll tőle távol a zene világa sem, 2015-ben az Ektomorf nevű metálzenekar frontemberéről írt életrajzi regényt, tavasszal pedig pedig a gyulai kötődésű Bérczesi Róbertről, a Hiperkarma együttes frontemberéről jelenik meg könyve.

Az idén negyvenhárom éves Bérczesi Róbert pályája igen tanulságos: egy poklokat megjárt, erősen magának való fiatalember sajátságos küzdelmeinek története. Nem csupán a kábítószerekkel démoni csatát vívó tehetséges művész élettörténete bontakozik ki, de korrajzot is kapunk. Egy alföldi kis tanyától a Mecsekig, majd a pezsgő Budapestig utazunk, háttérnek pedig ott a kései Kádár-kor, majd a rendszerváltás környéki és utáni Magyarország. A könyvben rengeteg szórakoztató, sokszor meghökkentő anekdotát olvashatunk filmekről, zenékről, zenészekről, miközben bepillantást nyerhetünk egy nagyra hivatott zseni alkotóműhelyébe.

A napsütötte rész album: http://www.hiperkarma.hu/index.php?nav=shop

Az Én meg az Ének első nyilvános részlete: https://konyves.blog.hu/2019/02/11/_ok_meg_nem_tudjak_ki_vagy_-