Áprilisban csökkent az ingatlan adásvételek száma Magyarországon

    A Duna House (DH) becslése szerint áprilisban 11 911 ingatlan adásvétel bonyolódott Magyarországon, ez a tavaly áprilishoz hasonlítva 12 százalékos csökkenés, míg az idei márciushoz képest 18 százalékos visszaesés – közölte a Duna House csütörtökön az MTI-vel.

    Megjegyezték, hogy a választásoknak betudható hónap eleji időszakos mérséklődés után a normális szintre rendeződött vissza a piac április második felében.


    Az elemzők szerint a jelzáloghitel-piac az ingatlanpiaccal ellentétben még áprilisban is jelentősen bővült, a Duna House pénzügyi részlegének adatai alapján 120 milliárd forint volumen becsülhető. Az előző hónaphoz és az előző év ugyanezen időszakához is hasonlítva ez több mint 10 százalékos emelkedés, amelyhez a zöldhitel utolsó aktív időszaka is hozzájárult.


    Kifejtették: mind a téglaépítésű, mind a panelotthonok esetében a számok szűkülő kínálatot, dráguló árakat, és ennek következtében gyorsuló vevői döntéseket mutatnak. Az értékesítési adatok alapján a vidéki, használt téglalakásokon kívül mindenütt emelkedett a négyzetméterár, ennek ellenére tovább gyorsult az ingatlanok – főként a panellakások – forgási sebessége az ország teljes területén. A fővárosban 3 hónap szükséges a meghirdetett panelek értékesítéséhez, Kelet-Magyarországon már 2,5 hónap is elég egy ügylet zárásához.


    A lakásárakat vizsgálva a tranzakciók a drágább árkategóriák felé tolódtak, 42 százalékuk a 30-50 millió forintos összevont kategóriába tartozott Pesten, míg tavaly a 20-30 milliós forint értékű ingatlanok voltak kelendőbbek. Itt a legtöbb ingatlant 900 ezer forint feletti négyzetméteráron értékesítették.


    Országos viszonylatban is drágulás tapasztalható, míg vidéken a tavaly áprilisi eladások jelentős része a 15-20 milliós kategóriába tartozott, idén a 40 millió forint feletti otthonokat keresték a legtöbben. Az elmúlt hónap eladó lakásainak 37 százaléka 50 millió feletti áron talált új tulajdonosra Pest megyében, ami 20 százalékpontos növekedés a tavalyi év adataihoz képest.


    Felhívták a figyelmet arra, hogy a befektetői aktivitás továbbra sem lankad az ingatlanpiacon. Országosan kiemelkedő vásárlási ok volt idén áprilisban is a befektetési célú vétel. Budapesten a vevők mintegy fele fektette ingatlanba megtakarításait, átlagosan 46 millió forintot, vidéken ez az összeg 29 millió forint körül mozgott.