A világhírű Cameron Post rossz nevelése című regény írónője Magyarországra érkezik

Miért gondolja azt bárki, hogy a 
homoszexualitásból ki lehet, 
vagy ki kell gyógyítani bárkit is, 
mondjuk egy átnevelőtáborban?
A világhírű Cameron Post rossz nevelése
című regény írónője Magyarországra érkezik.


Emily M. Danforth amerikai írónő, a Cameron Post rossz nevelése című regény szerzője a Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásár vendége lesz 2019. október 13-án vasárnap, a Várkert Bazárban. A műből Chloë Grace Moretz főszereplésével Sundance-nagydíjas film is készült. És a téma óriás port kavart az év elején Magyarországon.

A tizenéves Cameron Post szülei egy autóbalesetben váratlanul meghalnak és a lány első, sokkoló reakciója a megkönnyebbülés. Az suhan át az agyán, hogy hála az égnek sosem fogják megtudni, mit tett pár órával korábban: a legjobb barátnőjével csókolózott a szénapadláson.

„Belevörösödtem Irene soraiba, aztán újra és újra elolvastam, míg el nem szédültem. Többször is végighúztam az ujjam a golyóstollal írt szeretleken, de közben szégyenkeztem, beteges alaknak éreztem magam, aki még azután sem hagy fel a perverz dolgaival, hogy meghaltak a szülei.” 


Cam a szülei halálát követően a mélyen vallásos nagynénjéhez és jó szándékú, de reménytelenül régimódi nagyanyjához költözik. Tudja, hogy attól kezdve egészen más lesz az élete. A Montana állambeli Miles Cityben a túlélés két legfőbb alapszabálya: olvadj be, és hagyj békén másokat! Cam mindkettő tökéletes szakértője lesz – de az érzéseit és vágyait nem tudja magában elfojtani. 

„Egyszerűen csak azért szerettem a lányokat, mert semmit sem tudtam tenni ez ellen.”

Egy napon a kisvárosba költözik Coley Taylor, a gyönyörű és hibátlan cowgirl, aki az iskola legmenőbb srácának a barátnője. Coley és Cam között váratlan, intenzív barátság alakul ki, amely, úgy tűnik, akár több is lehet, mint barátság… 


„– Ez mindennel ellentétes – mondta. A hangját félig elfojtotta a párna. – Ez olyan… ez elvileg butaság meg minden. Én nem akarok olyan lenni.
– Milyen? – kérdeztem. (…)
– Mint egy leszbi – mondta Coley.”



De amikor ez már-már reális lehetőséggé válik, Cameront hideg zuhanyként éri a felismerés: csúnyán elárulták. 

„Crawford lelkész a maga egyenletes, rutinos, túlságosan is nyugodt hangján tovább beszélt arról, hogy még egyáltalán nem késő számomra, Krisztus képes kigyógyítani ezekből a tisztátalan gondolatokból és cselekedetekből, segít, hogy megszabaduljak ezektől a bűnös késztetésektől, meggyógyít, újra egészségessé tesz, mialatt nekem folyamatosan az járt az eszemben: Coley elmondta, Coley elmondta, Coley elmondta.”

Nagynénje drasztikus lépésre szánja el magát annak érdekében, hogy „helyrehozza” az unokahúgát – az Isteni Ígéret Keresztény Iskola és Gyógyítóközpont bentlakásos nevelőprogramjába küldi őt. 

„– Homoszexualitás nem létezik – jelentette ki. – A homoszexualitás csupán mítosz, amely az úgynevezett melegjogi mozgalmak következtében szilárdult meg. – A következő mondatot lassan, tagoltan ejtette ki: – Melegidentitás nincs, nem létezik. Csak ugyanaz a küzdelem van a bűnös vágyakkal és viselkedéssel, amelyet Isten gyermekeiként mindannyiunknak meg kell vívnunk.”

„Ha felülről nézzük a jéghegyet, csak nagyjából a nyolcadát látjuk. Emiatt okoz gondot a hajóknak, mert a legénység azt gondolja, csak valami jelentéktelen, könnyen kezelhető dolgot látnak, de a felszín alatti jégtömbre nincsenek felkészülve. – Kinyújtotta a kezét, visszacsúsztatta maga elé a rajzot, és ráírt pár dolgot, aztán megint odacsúsztatta elém. A vízből kiemelkedő, csúcsos hegy mellé ezt írta: Cameron betegsége: azonos neműek iránti vonzódás. A hajó fölé pedig ezt: család, barátok, társadalom.”


Cameron Post rossz nevelése egy felejthetetlen regény önmagunk felfedezéséről és arról, hogyan találjuk meg a bátorságot ahhoz, hogy a saját szabályaink szerint éljük az életünket.

A regényből Chloë Grace Moretz főszereplésével Sundance-nagydíjas film is készült.
 

A filmről itt.


„Bár látom a könyvesboltokban a feliratot, de nem tudom, létezik-e ifjúsági irodalom. Van persze az én fejemben is egy lista könyvekről, amiket kamaszként vagy fiatal felnőttként kell olvasni, amikor az ember úton van, de még nem feltétlenül tudja, hogy az útja merre visz. Egy biztos csak, hogy a családtól és a szülőktől el – vagy békés elengedéssel, vagy harccal és háborúval, vagy értetlen elidegenedéssel. Na, ha van ifjúsági irodalom, akkor ennek a könyvnek be kellene kerülnie a kánonba. Ott lenne a helye a középiskolai irodalomórákon, hogy utána beszélgetni lehessen róla, meg vitatkozni. Elfogadásról, másságról, családról, barátságról, hűségről, bűntudatról, gyászról, szerelemről. Az életről.” Gyurkó Szilvia gyermekjogi szakértő – konyves.blog.hu

„Isten valóban megbüntet, ha lány létedre a barátnőddel csókolózol? Megmentheti a lelked, ha a vallás segítségével megszabadulsz a bűnös vágytól? Ha felidegesített ez a két kérdés, akkor a Cameron Post rossz nevelése a te könyved.” filmtekercs.hu

„Az átnevelő intézmény lélekölő mechanizmusairól szóló részek borzongatóan rajzolják meg az önutálatra és folyamatos bűntudatra nevelés fojtogató miliőjét, mely nem is feltétlenül a főhősnek, hanem azoknak árt a legtöbbet, akik valóban hisznek Jézusban és a gyógyulás lehetőségében.” 24.hu

„A Cameron Post történetéből készül filmet Sundance-nagydíjjal jutalmazták, az alapjául szolgáló, Emily M. Danforth által 2012-ben írt könyv pedig most magyarul is megjelent, és bár meg kell vele küzdeni (majdnem 500 oldal), nem érdemes kihagyni az elmúlt időszak egyik legszebb felnövéstörténetét. Mert a Cameron Post nem csak fontos darabja az LMBTQ-irodalomnak, az első, ügyetlen szerelmek, a nagy bandázások és az identitáskeresés kérdéseit is feszegeti.” hvg.hu

„Miért ne változhatna meg a homoszexuálisokkal szembeni vallásos álláspont? Miért ne lehetne leszokni a homofóbiáról? Tényleg nem kell hozzá sok, csak egy kis érzékenység, empátia és önkritika. Ezért fontos Emily M. Danforth kitűnően megírt, s nagyszerűen magyarra fordított regénye, a Cameron Post rossz nevelése, s ezért fontos az a gesztus – társadalmi felelősségvállalás! –, mellyel az Athenaeum Kiadó a magyar nyelvű kötetet eljuttatta azoknak, akik a XXI. században, Magyarországon gyógyítani akarják a homoszexualitást. Nem lehet, hogy mégis inkább a fóbiát kellene gyógyítani?”librarius.hu

„Kötelező olvasmánnyá tenném Emily M. Danforth regényét, már csak az átnevelőtáborok szürreális világának ábrázolása miatt is.” szeretlekmagyarorszag.hu

„Ugyanakkor itt csúcsosodik ki a vallásos érzületű ember(ek) legnagyobb felelőssége, úgy szeretnék jó szándékúan átnevelni és üdvözülésre kész, jó kereszténnyé formálni ezeket a fiatalokat, hogy az egyébként is elbizonytalanodott, kétségek között gyötrődő ifjú emberekben a megértés és megismerés, az őszinte odafordulás és nyíltság helyett egyre elhatalmasodó bűntudatot ültetnek beléjük.” hangulatokk.blogspot.com


Emily M. Danforth érdeklődésének középpontjában már egyetemi tanulmányai során is a regényírás állt, a Nebraska-i és Montanai Egyetemen szerzett MFA, majd Ph.D fokozatot angol nyelv és irodalomból. Írói pályája mellett kreatív írást és irodalmat tanít, valamint tagja a prózai írásokat publikáló The Cupboard szerkesztőségének is. 


A szerző látogatásáról folyamatosan tájékoztatjuk az olvasókat Facebook-oldalainkon és csoportunkban:
ATHENAEUM >>>
ATHENAEUM SMART >>>
KÖNYVARMADA >>>
Illetve a Margó Olvasókör csoportjában.