A vendégéjszakák száma több mint másfélszeresére nőtt az idén júniusban az előző évhez képest
A belföldi vendégek által a kereskedelmi szálláshelyeken (szállodákban, panziókban, kempingekben, üdülőháztelepeken, valamint közösségi szálláshelyeken) eltöltött éjszakák száma 2022 júniusában 18 százalékkal nőtt 2021 azonos hónapjához viszonyítva. A külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma több mint három és félszeresére emelkedett. A vendégéjszakák száma összességében több mint másfélszeresére nőtt az idén júniusban az előző évhez képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken.
A belföldi és külföldi vendégéjszakák száma együttesen 2 millió 596 ezer volt.
Az összes vendégéjszaka 62 százalékát belföldi vendégek töltötték el júniusban.
A belföldi vendégek száma 30, a vendégéjszakáké 18 százalékkal nőtt. A vendégek száma 681 ezer, az eltöltött vendégéjszakáké 1 millió 602 ezer volt. Az éjszakák 62 százalékát szállodákban töltötték, számuk az egy évvel korábbihoz viszonyítva 15 százalékkal emelkedett. A panziókban és a közösségi szálláshelyeken a forgalom 8,4, illetve 26 százalékkal nőtt a tavaly júniusihoz képest. A legnépszerűbb turisztikai régió a Balaton és a Budapest-Közép-Duna-vidék volt, ahol a belföldivendég-éjszakák 33, illetve 15 százalékát regisztrálták.
A külföldi vendégek száma közel négyszeresére, a vendégéjszakáké több mint három és félszeresére emelkedett. A szálláshelyekre érkezett 359 ezer külföldi vendég összesen 994 ezer vendégéjszakát töltött el. A vendégéjszakák 74 százalékát szállodákban töltötték, ahol több mint három és félszeres bővülés történt 2021 júniusához mérten. A legnépszerűbb turisztikai régió a Budapest-Közép-Duna-vidék volt, a külföldivendég-éjszakák 51 százalékát itt regisztrálták.
Az idén júniusban tavaly júniushoz képest az összes bruttó árbevétel folyó áron több mint másfélszeresére, 43 milliárd forintra nőtt.
Tavaly júniushoz képest Széchenyi pihenőkártyával a kereskedelmi szálláshelyeken 28 százalékkal kevesebbet, összességében 3 milliárd forintot fizettek a kártyatulajdonosok.
Júniusban 2844 kereskedelmi szálláshely, köztük 945 szálloda és 1183 panzió volt nyitva a hónap egy részében vagy egészében.
A KSH megjegyzi, hogy a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) és a statisztikai hivatal között 2022 júniusában létrejött megállapodás értelmében a KSH ezentúl az MTÜ által működtetett Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adatai alapján közli a havi szálláshely-statisztikáit. Ahogy a KSH korábban arról hírt adott, az aláírást három hónapos tesztidőszak követi, ezután a hivatal kivezeti az Országos Statisztikai Adatfelvételi Program keretében idáig általa üzemeltetett adatgyűjtést, majd egyre bővebb adattartalommal közli a vonatkozó adatokat. Az NTAK számára az összes hazai szálláshely-szolgáltató – a vonatkozó kormányrendelet értelmében kötelező jelleggel – valós idejű forgalmi adatokat továbbít. Ezen adatok átvételével csökkennek az adatszolgáltatói terhek, hiszen a szálláshelyeknek és az önkormányzatoknak ezentúl nem kell a KSH-nak közvetlenül szálláshelyi adatokat szolgáltatniuk.
2022 augusztusában a kereskedelmi szálláshelyek adatait 2022. januári tárgyidőszaktól publikálja a KSH. Felhívják a figyelmet arra, hogy ezek az adatok módszertani okok miatt csak korlátozottan összehasonlíthatók a KSH által korábban közölt kereskedelmi szálláshelyekre vonatkozó adatokkal. 2022 szeptemberében a kereskedelmi szálláshelyek 2021-re vonatkozó részletes adatait jelentetik meg az összefoglaló táblagyűjteményünkben (STADAT). 2022 októberétől az adatközléseik a magán- és az egyéb szálláshelyek havi adataival is kiegészülnek. Ekkor történik a részletes, területi szintű adatok publikálása a tájékoztatási adatbázisban – közölte a KSH.