A Sony World Photography Awards 2023 összesített győztesei

A World Photography Organisation bejelentette a rangos Sony World Photography Awards 2023 összesített győzteseit egy különleges londoni gálaesten, amelynek házigazdája Kate Bryan műsorvezető és művészettörténész volt.

Az Év Fotósa címet az elismert fotós, Edgar Martins (Portugália) kapta az Our War című sorozatáért, amely Martins barátjának, Anton Hammerl fotóriporternek állít emléket, aki 2011-ben a líbiai polgárháborúban vesztette életét. Martins 25 000 dolláros (USD) pénzdíjat és Sony digitális képalkotó berendezéseket nyert. Martins emellett önálló bemutatót kap munkáinak a jövő évi Sony World Photography Awards kiállítás keretében. Ez lehetővé teszi a fotósok számára, hogy tovább bővíthessék nyertes projektjüket, vagy vadonatúj munkáikat állítsák ki, és ezzel további ismertséget szerezzenek.

Martinst a szakmai pályázat 10 kategóriagyőztese közül választották ki, akiket az egyes szakmai kategóriák 2. és 3. helyezettjeivel együtt ma hirdettek ki. A díjátadó nyílt, ifjúsági és diák pályázatainak összesített győzteseit is nyilvánosságra hozták.

Szintén bejelentették Alessandro Cinque (Olaszország), az első alkalommal odaítélt Fenntarthatósági Díj nyertesét – a United Nations Foundation és a Sony Pictures Picture This kezdeményezésével együttműködésben kifejlesztett új, 5000 dolláros (USD) díjjal azokat a történeteket, embereket és szervezeteket ismerik el, akiknek tettei kiemelik az ENSZ fenntartható fejlődési céljainak egyikét.

A Sony World Photography Awards 2023 kiállítása április 14. és május 1. között nyílik meg a londoni Somerset House-ban, ahol több mint 200 nyomat és több száz további kép lesz látható a győztes és a shortlistre került fotósok digitális kiállításán. Bemutatják az idei év Outstanding Countribution to Photography, avagy Kiemelkedő Hozzájárulás a Fotográfiához díját elnyerő, nagyra becsült japán fotós, Rinko Kawauchi munkáit is.

AZ ÉV FOTÓSA

Az Edgar Martins (Portugália) által készített Our War eredeti és árnyalt tisztelgés a fotós néhai barátja, Anton Hammerl fotóriporter előtt, akit 2011. április 5-én a líbiai polgárháborúban a kormány milíciája elrabolt és megölt.

A barátja utolsó földi maradványainak hollétét kideríteni próbáló sikertelen kísérletek miatt Martins saját kezébe vette a dolgokat, és Líbiába utazott. Egy benzincsempész hozta be titokban, és azonnal hatalmas kihívásokkal kellett szembenéznie, amikor egy ilyen ingatag környezetben dolgozott. Felismerve, hogy nem lesz képes alapos és független vizsgálatot folytatni, Martins inkább úgy döntött, hogy elgondolkodik a következő kérdésen: „Hogyan mesél el valaki egy történetet, ha nincs tanú, nincs tanúvallomás, nincs bizonyíték, nincs alany?”.

Az Our War című alkotásban Martins utal a hiányzó központi figurára a Hammerl által megidézett emberek és a harcokban részt vevők (szabadságharcosok vagy leszármazottaik, volt katonák, helyi lakosok, Kadhafihoz hűségesek vagy hasonmások stb.) portréinak sorozatán keresztül. Azért választották őket, mert vagy hasonlítottak rá, vagy hasonló eszméket és meggyőződéseket vallottak, vagy mert barátságuk különböző szakaszaiban emlékeztették Martinst rá. A projekt a távollét, a dokumentálás, a gyász és a tiszteletadás gondolatát vizsgálja, valamint a fényképezés konfliktusövezetben betöltött szerepére reflektál. Martins megközelítése az, hogy szembesüljön ezekkel a kérdésekkel: elfogadja a töredékesség gondolatát, a háborúban rejlő számos ellentmondást és kétértelműséget.

A győzelemmel kapcsolatban Martins így nyilatkozott: „Hatalmas megtiszteltetés, hogy elismerik, és bár filozofikusan állok a díjakhoz és a választás szubjektív jellegéhez, nagyon alázatos a tudat, hogy több mint 180 000 nevezés érkezett az idei szakmai versenyre. Ebben az esetben ez egy nagyon érzelmes élmény is, mert a világ színpadán tisztelhetem meg a barátomat, és felhívhatom a figyelmet a család nehéz helyzetére, hogy megtalálják a maradványait. Nincs még egy olyan díj, amely olyan hatósugárral bírna, mint a Sony World Photography Awards.”

Mike Trow, a 2023-as szakmai verseny elnöke így kommentálta Martins nyertes projektjét: „A fotográfia gyakran az emlékezetről és annak természetéről szól. A hosszú távú emlékezet a múltbeli események tudatos felidézéséről és a róluk való tudásunkról szól – akár közvetlen tapasztalatból, akár az általunk használt számtalan médiumon keresztül közvetítve. Edgar Martins alkotása, az Our War az emlékezetet és a feltalálást használta fel arra, hogy egy erőteljes, személyes portrésorozatot adjon nekünk, amely barátja, a fotóriporter Anton Hammerl utolsó napjait próbálja megmagyarázni. Munkája rávilágít arra, hogy a fotósok milyen messzire képesek elmenni, hogy elmeséljenek egy történetet és értelmet teremtsenek; minden egyes kép érzékelteti az Anton által megtett utat, anélkül, hogy valaha is kifejezné, hogyan ért véget az élete. Az idei zsűri teljes egészében elismerően nyilatkozott a munkáról és annak elbeszélő erejéről.”

SZAKMAI KATEGÓRIA GYŐZTESEK

A szakmai pályázat győztes fotográfusait egy szakértő zsűri választotta ki az 5-10 képből álló, kiemelkedő alkotásokért, amelyek a háború és a megbékélés történeteitől kezdve a nők oktatáson keresztül történő megerősítésén át a csendélet és a sport műfajának eredeti megközelítéséig terjednek.

Minden kategória győztese a Sony digitális képalkotó készletét kapja. Az idei nyertesek a következők:

ÉPÍTÉSZET ÉS TERVEZÉS

GYŐZTES: Fan Li (Kontinentális Kína) Cement Factory című sorozatáért

Döntősök: 2. helyezett Servaas Van Belle (Belgium); 3. helyezett Andres Gallardo Albajar (Spanyolország)

KREATÍV

GYŐZTES: Lee-Ann Olwage (Dél-Afrika) The Right to Play című sorozatáért

Döntősök: 2. helyezett Noemi Comi (Olaszország); 3. helyezett Edoardo Delille & Giulia Piermartiri (Olaszország)

DOKUMENTUMFILM PROJEKTEK

GYŐZTES: Hugh Kinsella Cunningham (Egyesült Királyság) The Women’s Peace Movement in Congo című sorozatáért

Döntősök: 2. helyezett Mohammed Salem (Palesztina); 3. helyezett Tariq Zaidi (Egyesült Királyság)

KÖRNYEZETVÉDELEM

GYŐZTES: Marisol Mendez (Bolívia) & Federico Kaplan (Argentína) Miruku című sorozatért

Döntősök: 2. helyezett Jonas Kakó (Németország); 3. helyezett Axel Javier Sulzbacher (Németország)

TÁJKÉP

GYŐZTES: Kacper Kowalski (Lengyelország) Event Horizon című sorozatáért

Döntősök: 2. helyezett Bruno Zanzottera (Olaszország); 3. helyezett Fabio Bucciarelli (Olaszország)

PORTFÓLIÓ

GYŐZTES: James Deavin (Egyesült Királyság) Portfolio című munkájáért

Döntősök: 2. helyezett Marylise Vigneau (Franciaország); 3. helyezett Marjolein Martinot (Hollandia)

PORTRÉ

GYŐZTES: Edgar Martins (Portugália) Our Warcímű sorozatáért

Döntősök: 2. helyezett Ebrahim Noroozi (Irán); 3. helyezett Jean-Claude Moschetti (Franciaország)

SPORT

GYŐZTES: Al Bello (Egyesült Államok) Female Pro Baseball Player Succeeds in All Male Pro League című sorozatáért

Döntősök: 2. helyezett Andrea Fantini (Olaszország); 3. helyezett Nicola Zolin (Olaszország)

CSENDÉLET

GYŐZTES: Kechun Zhang (Kontinentális Kína) The Sky Garden című sorozatáért

Döntősök: 2. helyezett Carloman Macidiano Céspedes Riojas (Peru); 3. helyezett Jagoda Malanin (Lengyelország)

TERMÉSZET ÉS ÉLŐVILÁG

GYŐZTES: Corey Arnold (Egyesült Államok) Cities Gone Wild című sorozatáért

Döntősök: 2. helyezett Adalbert Mojrzisch (Németország); 3. helyezett Sriram Mural (India)

További információ az idei év győztes és döntős projektjeiről az online győztesek galériájában található.

AZ ÉV FOTÓSA, NYÍLT KATEGÓRIA

A nyílt pályázat az egyetlen kép erejét ünnepli. A győztes fotókat a figyelemre méltó vizuális narratívát és a technikai kiválóságot ötvöző képességük alapján választják ki. A 10 nyílt kategória győztesei közül Dinorah Graue Obscura (Mexikó) lett a 2023-as Év Fotósa, aki 5000 dolláros (USD) pénzdíjban, Sony digitális képalkotó berendezésben és globális ismertségben részesül.

A Graue Obscura a Természeti és Élővilág kategóriában benyújtott Mighty Pair című lenyűgöző képével nyert. A fekete-fehér fotó egy dél-texasi karakara madárpárt ábrázol, amint együtt ülnek egy ágon, és mereven egy irányba bámulnak. A fotós úgy érezte, mintha a fenséges ragadozómadarak szinte pózolnának a fényképezőgépnek, ahogy mozdulatlanul és egyformán ülnek, és a képkockán túlra néznek.

Graue Osbcura így nyilatkozott a győzelméről: „Abszolút megtiszteltetés, hogy megkaptam az Év Fotósa 2023 díjat a nyílt pályázaton. Teljesen biztos vagyok benne, hogy ez az elismerés hozzájárul majd vadvilági fotósként végzett munkám terjesztéséhez, amelynek célja, hogy közvetítse és megmutassa az embereknek azt a szépséget, amelyet a természetben látok. Hiszek abban, hogy a fotózás nagyon hatékony eszköz, amellyel felhívhatjuk a figyelmet természeti világunk törékenységére.”

AZ ÉV DIÁK FOTÓSA

Az idei diák pályázatban a diákokat arra kérték, hogy az In a Changing World című feladatra válaszolva küldjenek be 5-10 képből álló sorozatot, kiemelve a fejlődés és a haladás pozitív történeteit a világ minden tájáról.

Long Jing (Kontinentális Kína), a Yunnan Arts Universty hallgatója lett az Év Diák Fotósa, aki 30 000 euró értékű Sony digitális képalkotó berendezést nyert az egyetemének. Jing Keep the Yunnan Opera című győztes sorozata a színfalak mögé tekint, hogy bemutassa a jünnani opera egyre fogyatkozó előadói és nézői csoportjait. A sorozat élénk színekkel ünnepli a délnyugat-kínai multikulturalizmust, amely az előadásokban tükröződik.

Jing így nyilatkozott a győzelemről: „Egy kép többet ér ezer szónál, és mindig is az volt a célom, hogy melegséget adjak a képeknek, és feltárjam a mögöttük rejlő történeteket. Az, hogy megválasztottak 2023 Év Diák Fotósának, önbizalmat adott nekem, hogy a jövőben még több melegszívű és magával ragadó alkotást készíthetek”.

AZ ÉV IFJÚSÁGI FOTÓSA

Idén az ifjúsági pályázatra jelentkezőket arra kérték, hogy válaszoljanak a Your Everyday témára, és osszák meg az őket körülvevő világról alkotott egyedi képüket. A 7, egyaránt 19 év alatti fotós közül kiválasztott Hai Wang (Kontinentális Kína, 17 éves) lett az Év Ifjúsági Fotósa, aki Sony digitális képalkotói készletet és globális ismertséget kapott.

Wang nyertes fotója a COVID-19 járvány miatt elmaradt iskolai ünnepségen kihalt, élénk színű székek végtelennek tűnő sorait ábrázolja. Az erős kompozíció és a markáns keretezés kiemeli az üresség érzetét, és szürreális jelleget kölcsönöz a képnek.

A győzelmével kapcsolatban Wang így nyilatkozott: „Nagyra értékelem a figyelmet és a támogatást, amit a közönség a globális tizenéves fotósoknak nyújt. Ennek a korosztálynak a tagjaként elmondhatom, hogy vadonatúj módon próbálunk változást elérni az egész világon, hogy megpróbáljuk életünk egyetlen másodpercét sem elpazarolni.”

FENNTARTHATÓSÁGI DÍJ

Alessandro Cinque (Olaszország) az első alkalommal kiosztott Fenntarthatósági Díj nyertese, aki 5000 dolláros pénzjutalomban részesül, és projektjét a Sony World Photography Awards londoni kiállításának részeként mutatja be. Ez a vadonatúj díj, amelyet a United Nations Foundation és a Sony Pictures Picture This kezdeményezésével együttműködve fejlesztettek ki, azokat a történeteket, embereket és szervezeteket ismeri el, akiknek tettei kiemelik az ENSZ fenntartható fejlődési céljainak egyikét.

Cinque az Atrapanieblas (Fog Nets) című sorozatával nyert, amely egy olyan innovatív megoldást dokumentál, ami segít a krónikus vízhiány kezelésében a perui Limában. Cinque bemutatja, hogy a ködhálókat a levegőben szálló nedvességcseppek felfogására használják, és naponta mintegy 200 liter vizet tudnak összegyűjteni a helyi lakosok számára.

A győzelmével kapcsolatban Cinque így nyilatkozott: „Nagyon megtisztelő és boldog vagyok, hogy megnyertem ezt a díjat. Szeretném azt hinni, hogy a fotóim révén és a díj széles körű elérésének köszönhetően segítünk hangot adni azoknak az embereknek, akik nap mint nap küzdenek a vízhiánnyal, amely az ENSZ szerint a világ lakosságának több mint 40%-át érinti. Fontos, hogy kiemeljük a Limában a vízhiány leküzdésére tett erőfeszítéseket, abban a reményben, hogy ezek a történetek felkavarják a lelkiismeretünket ezáltal pedig végre megértjük, milyen fontos, hogy összefogjunk az éghajlatváltozás kezelése és egy mindenki számára igazságosabb világ megteremtése érdekében”.

KIEMELKEDŐ HOZZÁJÁRULÁS A FOTOGRÁFIÁHOZ

A Kiemelkedő Hozzájárulás a Fotográfiához idei díját az ünnepelt fotós, Rinko Kawauchi kapta. Kawauchi, aki napjaink egyik legjelentősebb japán fotográfusa, nemzetközi hírnévre tett szert a mindennapi élet múló pillanatait megörökítő, intim és fényes képeivel.

A fotós több mint 20 képe lesz látható a Sony World Photography Awards 2023 kiállításon. A művész által készített válogatás több mint két évtizedes pályafutását öleli fel, és a legikonikusabb sorozatai közül néhány jelentős mérföldkőre és témára világít rá: Illuminance (2011), AILA (2004), Utatane (2001) és Ametsuchi (2013).

ADAM FERGUSON | EGYÉNI BEMUTATÓ

A Sony World Photography Awards kiállításon az idei összesített és kategóriagyőztesek munkái mellett a 2022-es Év Fotósa díjazott Adam Ferguson (Ausztrália) egyéni bemutatója is szerepel.

Az elismert fotós Silent Wind, Roaring Sky című sorozatának képeiből mutat be válogatást, amely Ausztrália úgynevezett outback területein élő közösségek távoli életét dokumentálja. A kiállítás ismétlődő utazásokat mutat be a vidéki Ausztráliába, feltárva egy drámai átalakulás állapotában lévő tájat és közösséget.

SZAKMAI PÁLYÁZAT 2023 GYŐZTESEK ÉS SHORTLIST

ÉPÍTÉSZET ÉS TERVEZÉS Kategória győztese Fan Li, Kontinentális Kína 2. helyezett: Servaas Van Belle, Belgium 3. helyezett: Andres Gallardo Albajar, Spanyolország
Shortlist Javier Arcenillas, Spanyolország Pavlo Dorohoi, Ukrajna Peter Franck, Németország Johanna Marcela Garavito Morales, Kolumbia Miguel Gutierrez, Venezuela Mitsuru Sakurai, Japán
KREATÍV Kategória győztese Lee-Ann Olwage, Dél-Afrika 2. helyezett: Noemi Comi, Olaszország 3. helyezett: Edoardo Delille & Giulia Piermartiri, Olaszország
Shortlist Richard Boll, Egyesült Királyság Alessandro Cinque, Olaszország Valentina Fusco, Olaszország Juliana Jacyntho, Brazília Tommaso Sacconi, Olaszország Emily Steinberger, Egyesült Államok
DOKUMENTUMFILM PROJEKTEK Kategória győztese Hugh Kinsella Cunningham, Egyesült Királyság 2. helyezett: Mohammed Salem, Palesztina 3. helyezett: Tariq Zaidi, Egyesült Királyság
Shortlist Alessandro Cinque, Olaszország Radu Diaconu, Kanada Mingrui Liu, Kontinentális Kína Yoese Mariam, Indonézia Mads Nissen, Dánia Frederick Olivera Gonzales, Peru Emin Sansar, Törökország
KÖRNYEZETVÉDELEM Kategória győztese Marisol Mendez (Bolívia) &
Federico Kaplan (Argentína) 2. helyezett: Jonas Kakó, Németország 3. helyezett: Axel Javier Sulzbacher, Németország
Shortlist Lasse Branding, Németország Fatma Fahmy, Egyiptom Haider Khan, India Angela Ponce, Peru Simone Tramonte, Olaszország Bruno Zanzottera, Olaszország
TÁJKÉP Kategória győztese Kacper Kowalski, Lengyelország 2. helyezett: Bruno Zanzottera, Olaszország 3. helyezett: Fabio Bucciarelli, Olaszország
Shortlist Cesar Dezfuli, Spanyolország Nicholas Holt, Egyesült Királyság Amélie Labourdette, Franciaország Brais Lorenzo Couto, Spanyolország Alessandro Mallamaci, Olaszország Franciaországsco Merlini, Olaszország George Steinmetz, Egyesült Államok
PORTFÓLIÓ Kategória győztese James Deavin, Egyesült Királyság 2. helyezett: Marylise Vigneau, Franciaország 3. helyezett: Marjolein Martinot, Hollandia
Shortlist Israel Fuguemann, Mexikó Jack Gasiorowski, Lengyelország Tadas Kazakevicius, Litvánia Taiye Omokore, Nigéria Ines Vansteenkiste-Muylle, Belgium
PORTRÉ Az Év Fotósa Edgar Martins, Portugália 2. helyezett: Ebrahim Noroozi, Irán 3. helyezett: Jean-Claude Moschetti, Franciaország
Shortlist Toby Binder, Németország Jerome Delay, Franciaország Colin Delfosse, Belgium Jae In Lee, Dél-Korea Sasha Maslov, Ukrajna
SPORT Kategória győztese Al Bello, Egyesült Államok 2. helyezett: Andrea Fantini, Olaszország 3. helyezett: Nicola Zolin, Olaszország
Shortlist Giuseppe Carotenuto, Olaszország Josef Hlavka, Csehország Ronald Hoogendoorn, Hollandia Anthony Smith, Kanada John Wessels, Dél-Afrika
CSENDÉLET Kategória győztese Kechun Zhang, Kontinentális Kína 2. helyezett: Carloman Macidiano Céspedes Riojas, Peru 3. helyezett: Jagoda Malanin, Lengyelország
Shortlist Austin Crail, Egyesült Államok Alun Crockford, Egyesült Királyság Elaine Duigenan, Egyesült Királyság Klaus Lenzen, Németország Rodrigo Masina Pinheiro, Brazília Liz Mcburney, Egyesült Királyság
TERMÉSZET ÉS ÉLŐVILÁG Kategória győztese Corey Arnold, Egyesült Államok 2. helyezett: Adalbert Mojrzisch, Németország 3. helyezett: Sriram Murali, India
Shortlist Martin Broen, Egyesült Államok Julia Christe, Németország Masahiro Fujita, Japán Dillon Marsh, Dél-Afrika Aneesh Sankarankutty, India Zhu Zhu, Kanada


NYÍLT PÁLYÁZAT 2023 GYŐZTESEK ÉS SHORTLIST

ÉPÍTÉSZET Kategória győztese Mark Benham, Egyesült Királyság Shortlist Robert Bolton, Egyesült Királyság Tony Cowburn, Egyesült Királyság Fabio Del Ghianda, Olaszország Peter Dulis, Kanada Donell Gumiran, Fülöp-szigetek Yichien Lee, Tajvan Angiolo Manetti, Olaszország Desmond Chien Yew Ngu, Malajzia Margit Lisa Roeder, Németország Yuya Takahashi, Japán George Turnbull, Egyesült Királyság Kjell Vikestad, Norvégia Albrecht Voss, Németország Beatrice Wong, Hong Kong
UTAZÁS Kategória győztese Max Vere-Hodge, Egyesült Királyság Shortlist Pamela Chiang, Tajvan Erhan Coral, Törökország Tim Daniels, Egyesült Királyság Callie Eh, Malajzia Marios Forsos, Görögország Takahiro Gamou, Japán Paweł Jagiełło, Lengyelország Guojia Li, Kontinentális Kína Yukihito Ono, Japán Adrian Pearce, Egyesült Királyság Fabian Pfeifhofer, Olaszország I smail Serhat Şahin’, Törökország Ankur Tambde, India Yunhua Yu, Kontinentális Kína
TÁJKÉP Kategória győztese Giorgos Rousopoulos, Görögország Shortlist Olivia Bennett, Egyesült Királyság Isabel Bielderman, Hollandia Robert Bilos, Horvátország Jordi Coy, Spanyolország David Del Rosario Dávila, Spanyolország Gill Fry, Ausztrália Judith Kuhn, Németország Bing Li, Kanada Roberto Pavić, Horvátország Michael Prince, Egyesült Államok Martin Rak, Csehország Andreja Ravnak, Szlovénia Indirani Thevar, India Marcin Zajac, Lengyelország
ÉLETSTÍLUS Kategória győztese Azim Khan Ronnie, Banglades Shortlist Franciaországsco Bambi, Olaszország Ruth Chamberlain, Egyesült Királyság Raffaella De Luise, Olaszország Mohamad Ali Harisi, Libanon Sabbir Hossen, Banglades Jessica Innemee, Hollandia Kathryn Mussallem, Kanada Ninoshka Pais, Kanada Markus Pasa, Ausztria Jean Veron, Franciaország Zuojian Wang, Kontinentális Kína
MOZGÁS Kategória győztese Zhenhuan Zhou, Kontinentális Kína Shortlist Zacarías Abad Torres, Spanyolország Pedro Luis Ajuriaguerra Saiz, Spanyolország Kristian Hvidtfeldt Buus, Dánia Ricardo García Mainou, Mexikó Gabriel Hernandez, Spanyolország Leo Huang, Tajvan Andres Moreno, Kolumbia Francesco Junior Mura, Olaszország Raido Nurk, Észtország Kazutoshi Ono, Japán Ata Ranjbar Zeydanloo, Irán Martin Rickett, Egyesült Királyság
TERMÉSZET ÉS ÉLŐVILÁG Az Év Fotósa, nyílt kategória Dinorah Graue Obscura, Mexikó Shortlist Vince Burton, Egyesült Királyság Charly Clérisse, Franciaország Subrata Dey, Banglades Patrick Ems, Svájc Marcio Esteves Cabral, Brazília Mark Fitzsimmons, Ausztrália Pietro Formis, Olaszország Jose Manuel Grandio, Spanyolország James Hunter, USA Arnfinn Johansen, Norvégia Andrea Michelutti, Olaszország Protap Shekhor Mohanto, Banglades Alex Pansier, Hollandia Tibor Prisznyák, Magyarország
TÁRGY Kategória győztese Mieke Douglas, Hollandia Shortlist Masahiko Abe, Japán Giuseppe Colarusso, Olaszország Zeynep Demirhan, Törökország Tim Green, Egyesült Királyság Andrius Kundrotas, Litvánia Xiaoye Jin, Kontinentális Kína Roberto Emiliano Porsella Jurado, Argentína Masumi Shiohara, Japán Nan Lay Thwe Oo, Mianmar Catherine Wang, Egyesült Államok
PORTRÉ Kategória győztese Sukhy Hullait, Egyesült Királyság Shortlist Brian Cassey, Egyesült Királyság Jonathan Damslund, Dánia Donell Gumiran, Fülöp-szigetek Glenn Homann, Ausztrália Sandra Mickiewicz, Lengyelország Nukabari Opuama, Nigéria Lukas Palatinus, Szlovákia Louis Park, Új-Zéland Angela Perez, Egyesült Államok Mwana Pwo, Angola Gemma Sains, Egyesült Királyság Christopher Wonder, Nigéria Mateusz Z urowski, Lengyelország
UTCAI FOTÓZÁS Kategória győztese Andreas Mikonauschke, Németország Shortlist Nazly Ahmed, Srí Lanka Stan De Zoysa, Spanyolország Lorenzo Grifantini, Olaszország Rizwan Hasan, Banglades Barbara Iwińska, Lengyelország Lucian Alexandru Micu, Románia Cath Muldowney, Egyesült Királyság Kathryn Mussallem, Kanada Benson Spiers, Egyesült Királyság Chin Leong Teo, Szingapúr Takahiro Toh, Japán Ting Hao Tseng, Tajvan Tommaso Vaccarezza, Olaszország Pável Vélez, Mexikó



DIÁK ÉS IFJÚSÁGI PÁLYÁZATOK 2023 GYŐZTESEK ÉS SHORTLIST


DIÁK PÁLYÁZATOK 2023
Az Év Diák Fotósa: Long Jing, Kontinentális Kína Yunnan Arts University, Kontinentális Kína
Shortlist: Amy Gajjar, Dél-Afrika Red & Yellow Creative School of Business, Dél-Afrika
Bobby Cheung, Kontinentális Kína New York University Tisch School of the Arts, Egyesült Államok
Kaiyu Dong, Kontinentális Kína School of Visual Arts, Egyesült Államok
Lidan Xu, Kontinentális Kína Tama Art University, Japán
Maria Camila Ramirez Castañeda, Kolumbia Universidad de Antioquia, Kolumbia
Mary Ashokeji, Egyesült Királyság Ravensbourne University London, Egyesült Királyság
Nelly Farmiloe, Új-Zéland Photography Studies College, Ausztrália
Petra Bašnáková, Szlovákia Tomas Bata University in Zlín, Csehország

IFJÚSÁGI PÁLYÁZATOK 2023
Az Év Ifjúsági Fotósa: Hai Wang, Kontinentális Kína
Shortlist: Eason Zhang, Kontinentális Kína Edmond Leong, Malajzia Emily Cho, Dél-Korea Katarzyny Akermana, Lengyelország Liberty McAuley, Egyesült Királyság Natálie Navrátilová, Csehország