A MOME képviseli Magyarországot a leginnovatívabb európai egyetemek között
Az előttünk álló globális kihívások, mint az éghajlatváltozás vagy a népesség elöregedése miatt Európának minden eddiginél nagyobb szüksége van az egyetemeken zajló kutatásokra, az ott kidolgozott innovatív megoldásokra. Ennek támogatására az Európai Bizottság innovációért, kutatásért, kultúráért, oktatásért és ifjúságért felelős biztosa, Mariya Gabriel életre hívta az innovatív felsőoktatási intézmények európai hálózatát. Ezen az új fórumon az Európai Unió leginnovatívabb egyetemei vitathatják meg az oktatás fejlesztésével kapcsolatos tapasztalataikat, és konkrét javaslatokat tesznek majd az Európai Egyetemi Stratégia és az Innovációs Menetrend megvalósítására.
A hálózatba minden tagállam egyetlen intézményt jelöl. Magyarország Kormánya döntése értelmében hazánkat a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) képviseli majd az új fórumon.
A döntés egyedülálló lehetőséget rejt magában a MOME európai kapcsolatrendszerének fejlesztésére, határokon átívelő reputációjának erősítésére. A döntés továbbá fontos és látványos visszaigazolása annak a munkának, amit az intézmény a modellváltás keretében végez.
Modellt vált a MOME
A 142 éves Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) 2020 augusztusa óta alapítványi formában működik. A modellváltás részeként a MOME megalkotta hosszú távú stratégiáját, megújította kutatás-fejlesztési tevékenységét, elindította az egyetem belső folyamatainak digitalizációját, és hozzáfogott a képzés korszerűsítéséhez is. A hagyományosan magas színvonalú művészeti és design oktatáson túl, 2022-től a MOME minden alapszakos hallgatója számára bevezeti a vállalkozói képzést, és elindítja első angol nyelvű mesterszakjait is. 2021-ben a MOME költségvetése közel négyszeresére nőtt, és az alapítvány döntött a magyar felsőoktatás történetének legnagyobb arányú oktatói béremeléséről is.